26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
MOTORLU MAGANDALAR! (133.)
24 Haziran 2020 Çarşamba Bu yazı 9773 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Günümüzde toplumun büyük bir bölümüne illallah dedirten ‘’Tekerlekli Diskolar’’ dan geçen haftaki yazımızda bahsetmiştik.

          Bu haftada yine toplumdan fevkalade tepki gören, fakat bir noktada kimsenin çözümü için çaba sarf etmediği, bu aymazlığın diğer versiyonu ‘’Motorlu Magandalar’’ dan bahsedeceğiz.

          Motorlu Magandalar ikiye ayrılıyor. Birisi iki tekerlekliler, diğeri de dört tekerlekliler!

          İki tekerleklileri ‘’Motosikletliler’’ temsil ediyor. Dört tekerleklilerse, halk arasında ‘’Şahinciler’’ olarak tanımlananlardan meydana geliyor!

          Motosikletli Magandalar denildiğinde, sınıfının en küçük kapasitelisinden tutun da, en üst segmentine kadar hepsini kapsıyor. En küçükleri boyutlarına göre daha ziyade en çok 25 yaş aralığındaki gençlerce tercih ediliyor.           

          Orta kapasitelileri genellikle ‘’Motorlu kuryeler’’ olarak kullanılıyorlar. En büyük üstleri ise çok daha güçlü olanı, yarış tipi motorlar oluyor.

          Motosikletin kullanılmasını bir spor olarak ele alırsak, bunun kurallarına uygun hareket eden, gerekli koruma ve güvenlik malzemelerini eksiksiz olarak kullananlara söz yok.

          Ama bunların hiçbirisini yapmadan, en basiti bir kask dahi takmadan (ki bu mecburi ve hayatîdir!), toplumun rahat ve huzurunu bozmaya yönelik, vakitli – vakitsiz, zır – zır – zır, bir uçtan öbür tarafa huzur bozucu hareketlerin yapılmaması gerekir.

          En büyükleriyse başlı başına bir dert! Günün herhangi saatinde ve bilhassa meskûn mahalde, adeta yarış pistindeymiş gibi hareketleri, bilhassa çarşı içerisinde ani şekilde bi tam gaz verip, (uunnn – uunnn) diyerek egzoz patlatmak suretiyle etrafa panik vermeleri.

          Şehir merkezinde lambalı kavşakta kırmızı yanarken, adeta 200 km süratle roketleyip, kavşağa varıp ani acı frenle durmaları!

          Şehrin ana caddelerinde bilhassa gecenin bir yarısından sonra birkaçının birleşerek yarış yapmaları, egzoz patlatıp çevreyi huzursuz etmeleri çevre sakinlerinin sabrını taşırmaktadır!

          Bu noktada o civarda ikamet eden sakinler içinde hamile bayanlar, kundakta çocuklar, henüz uyumaya çalışanlar, hasta yatağında olanlar ve cenaze sahibi olanlar var!     

          Plakalarını (varsa tabii!) ya yarı ortasından bükerek kapatıyorlar. Ya çamurluğun altına bükerek saklayıp okunmasını engelliyorlar. Yahut ta plakanın üzerine, güya kuruması için bir toz bezi sarkıtmaları söz konusu olmaktadır! Ki tespit edilip te ceza uygulanamıyorlar!!!                   

          Şahinciler olarak tanımlananların arabalarının hemen tamamında, birtakım yerlerinin ‘’Modifiye’’ tabir edilen, orijinal fabrikasyon durumdan sonradan yapılmış olan birtakım değişiklikler mevcut oluyor!

          Bu değişikliklerin en basiti egzozun susturucusuna taktıkları bir aparat ve kelebekle, ses ayarını yükselterek gürültü kirliliğine sebep olunmasından tutun, düşük vites – yüksek devirde ve ani anveleli (aannn – aannn) diye ara gazı vererek, toplumun içerisinde infiale sebep oluyorlar.

          Herhangi bir kontrol – uygulamada ise, içerideki kumandadan kapatıp normale dönüveriyor ve kurtuluyorlar! Araçta yapılan diğer ruhsatsız değişikliklerden de bahsetmiyoruz daha!

          Bu her iki guruba mensup yaratıkların hal ve hareketleri, her geçen gün vatandaşı adeta canından bezdiriyor. Yetmezmiş gibi de sürekli sayıları artarak devam ediyor.

          Buradan hemen şunu peşinen belirtmekte yarar var ki, kimsenin ne keyfine, ne zevkine, ne malına ve ne de edebi dairesindeki hareketine müdahale gibi bir lüksümüz söz konusu değildir. Fakat hiç kimsenin de şu sıraladıklarımızla, kamuoyunun rahat ve huzurunu bozmaya, hak ve yetkisinin olmadığının da bilinmesi gerekmektedir.

          Toplumun bu şekilde rahat ve huzurunu bozanların hemen tamamının (istisnaları müstesnadır) psikolojik sorunları olan ve kendi şuuraltı problemlerinin çözümünü bu şekilde dışa vuran hareketlerle telafiye yönelenler olduğu aşikârdır. Bu tip maganda sürücülerden ise ‘’Psikoteknik Belgesi’’ istenmesi gerekir!

          Diğer bir hususta bilhassa babalara – analara düşen görev. Çocuklarını taltif amacıyla bisiklet veya motosiklet alan veliler! Bu hareketle evladınızın göz göre göre intihar etmesine vesile olduğunuzun farkında mısınız acaba? 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sadettin ışıkten   -  27-06-2020 - 01:58
Ya buna nedersin amca mühimmat fabrikasının önündeki yaya yolu gerek emniyeti arayarak gerek zabıtaya giderek bizzat şikayette bulundum adamlar çıkıpta bu vatandaşıları madur eden şahıs lara bakmıyorlar bile bu yoldan gelip geçerken Allahım sen sabrıma aklıma mukayet ol diye bizde şu varki haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır ordan bi dünya bayan gelip geçiyor ister istemez birbirine sürtünüyor ve bayanların yüzünden okunuyor ordaki geçerken temasın etkisi buna ne zabıta nede trafik bişi demiyor seyyar satıcı ama ensesi Kalın galiba😀😀 ha yanındaki seyyar kokoreçciyi demiyorum daha tezgahın altına giren lağam farelerini akşam oldumu senin iki tekerlekli mağandalarda orda zaten koyuyorlar çıkarıyorlar karşısında evde oturan ailelere bakarak etmedikleri küfür kalmıyor trafik ve zabıta görevlilerini belediye görevlilerini göreve davet ediyorum.
Mehmet Kalkan  -  26-06-2020 - 15:01
O şekilde araba sürenler genellikle babasının arabasını sürerler
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net