08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Sınav
30 Haziran 2020 Salı Bu yazı 11530 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Son iki haftadır öğrencilerde, velilerde bir heyecan. Kimi hangi liseye gireceğim düşüncesinde, kimi istediğimiz üniversite gelecek mi? Aileler öğrencilerden daha heyecanlı, gösterdiği maddi ve manevi imkânların özverili davranmalarının bedelini alacaklar mı? Sınavdan önce psikologlar, rehberlik hizmeti veren kurumlar, kişisel gelişim koçları öğrencilerin yemeklerinden uykularına kadar nasıl bir zaman geçirmeleri konusunda videolar, yazılar ile yönlendirme yapmaktalar. Tabi ki kolay olmayacak, kimi 8 yıl hazırlanıp istediği liseye geçmek için yarışacak kimi 12 sene ve daha üstü hazırlanıp kazanacağı rızkın kapısını aralamak için uğraş verecek. Özel okullar, dershaneler, bireysel öğretmenlerle büyük bir maddi külfet sonucu sınava girmek.

                Hayat çocukluktan itibaren sınavlar ile dolu iken, yapılan sınavlara o kadar ehemmiyet verirken, yaşamın sonlandığında ki sınavı nasıl geçeriz diye hiç tahayyül ettik mi? Toprağın altına girdiğimiz zaman Peygamber Efendimiz (sav) “ Mü’min, kabrinde (hesaba çekilmek üzere) oturtulduğunda, ona melekler gelir. Sonra o mü’min, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in (sav) kulu ve Resûlu olduğuna şahadet ederse kabri genişler.” Demek için bilmek gerekir okumak gerekir. 6666 ayeti kerimede ne yazıyor nasıl bir yaşam isteniyor öğrenmek lazım. Aslında bu sınavda diğer sınavlar gibi değil. Kitaba bakmak serbest nasıl bir yaşam olması gerektiğiniz yazıyor. Dünyevi sınavların telafisi olabilir amma velakin bu sınavın ne telafisi olur nede geri dönüşü olur. Ezelde yazılan rızkın peşine elbet düşeceksin, çabalamadan olmaz. Ama ahiretini de bu kadar geri planda tutma. Sabah namazına neden kaldırmıyorsun diye bir sual yönetilince üniversiteye gidecek bir öğrenciye daha çocuk, erken kalkamaz diye cevap alınca, pedagoglar zihin açıklığı saat 5 ila 8 arasında deyince o saatler de telkin ediliyor çalışmaları için.

                Hz. Muaz b. Cebel’in anlattığına göre, Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kıyamet gününde, bir kul şu dört şeyden sorguya çekilmeden bir tarafa adım atamaz: Ömrünü nerede tükettiğini, gençliğini nerede eskittiğini, malını nereden kazanıp nerede harcadığını ve öğrendiği ilmiyle neler yaptığını.” Hesaba çekilmeden önce, kendimizi hesaba çekmek gerek. Ahiret için koşarsak, hem dünya kolaylaşır hem ahiret. Sadece dünya için koşarsak, dünya kolaylaştığınız zannederiz amma velakin sonsuzluk olan ahiret pek kolaylaşmaz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net