17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
SEÇMENE ÇALIŞAN
30 Haziran 2020 Salı Bu yazı 12076 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hemen hepimiz siyasilerden söz ederken eleştiri yaparız ve ilk eleştirimiz seçimden seçime bizleri hatırladığı ve kapımıza geldiğidir. “Başka zaman ne yüzünü görürüz ne sözlerini işitiriz. Ama seçim olacak denince gardaş oluruz bacı oluruz “ deriz.

            Siyasiler seçim vaatlerinde bulunur ve seçilir veya seçilmez ama ondan sonra pek ortada görünmez.

Birazda konuyu neşelendirmek için Siyasilerin oy uğruna verdikleri en ütopik söz ve vaatlerin sadece bazılarını Line.do şirketi araştırmış.

Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan en dikkat çeken isimlerin başında geliyor. 2002 seçimleri öncesinde konser eşliğinde döner-ayranlı mitingler düzenleyen Uzan'ın akılda kalan belli başlı vaatleri şöyleydi: Her işsize 350 TL maaş verilecek. Mazot 1 TL olacak. Fındık 8 TL olacak. Üniversite sınavı kalkacak. Üniversite sayısı 4 katına çıkarılacak.

Süleyman Demirel'in yasaklar sonrası siyasete döndüğü 1991 seçimlerinde ''kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim'' sözü siyasi literatürde yerini aldı.

Çiller herkese biri ev biri araba olmak üzere iki anahtar vaat etti.''Her mahallede yüz trilyoner olacak'' dedi bunu ''her köylüye traktör'' sözü takip etti.

Necmettin Erbakan ise Taksim Meydanı'na Cami yapma sözü, 5 bin tank üreteceğiz deyip, her İle bir havaalanı ve hızlı tren vaat etti. Erbakan, işçi memur ve emekli maaşlarına süper zamlar yaptı. Ancak 28 Şubatta gerçekleştirilen darbe sebebiyle vaatlerini yerine getiremeden iktidardan indirildi.

Bunun gibi nice vaatler ile seçimlerden seçimlere karşımıza gelen siyasilerin bir kısmını artık hiç görmeyiz. Kimi seçilmiş atmıştır kapağı makama, kimisi aday adayı olmanın avantajı ile geçmiştir köşe başına, kimi küsmüştür hem kaderine hem seçmenine ve gitmiştir bağ evine ve kimide “daha da gelmem “ deyip terki diyar eylemiştir.

Bu algıyı yıkan ve seçimden seçime değil her zaman halkının yanında olduğunu gördüğümüz siyasiler vardır.

Bunlar vatanını sever, devletini sever, yöresini memleketini sever. Bazıları liderlerine aşırı düşkündür ve onun başarısı için çalışır. Efendim bunlardan bazıları da elbette gelecek seçime yatırım yapar.

Bu “gayri seçim” adaylarının gecesi gündüzü de yoktur.  Onları kâh köyde ayran içerken görürsünüz, kâh biçerdöver üzerinde, hak semt pazarında Ayşe teyze ile sohbet ederken görürüsünüz. Kâh taksi durağında simit yerken.

Parkta emekli ile dükkanda esnaf ile büroda memur, törenlerde hazırın olarak dikkat çekerler.

Cenazede sizinle ağlarlar, düğünde sizinle çiftetelli oynarlar. Hastaneye çiçeğini kapar gelir, nişan yüzüğünü takmaya pastası ile teşrif eder.

Bunlar seçilmiş seçilmemiş çok takmadan halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile koşturur ki gönüllere girebilsin. Bazıları slogan bellemiştir “tek sevdamız milletimiz, tek sevdamız memleketimiz” sözünü.

İşte bu siyasilere ismen vereceğimiz örnekler vardır. Aslında isim yazmak isimlerini yazamadığımız unuttuğumuza yanlış olur. Ama bazı isimlerde kafayı çevirdiğimiz her yerde varlar.

Bahşili belediye başkanı Recep Zafer Tekin, Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz bunlardan ilk akla gelenler. Her yerdeler. Sadece bunlar mı elbette değil. Günümüzün vekilleri Can, Öztürk, Önal da halkın içinde. Özellikle Öztürk her yere ulaşmaya çalışan görüntü çiziyor.

İl başkanlarının içinde her yerde olan Nuh ve Erdal başkan dikkat çekiyor. Diğerleri yatıyor demiyorum. Bunlar öne çıkıyor diyorum.

Birde seçimlerde aday adayı olmuş, aday olamamış veya aday olmuş kazanamamış olup seçim zamanı gibi çalışanlar var. Onlar küsmemiş, yâda havlu atmamış veya memleket sevdası ağır basmış kişiler.

Bu durumda olanlara da verilecek örnekler var. Bunardan biri Haydar Albayrak. Ben aktif siyaset yaparken tanımıyordum. Aday adayı olduğu son seçimde ortak dostlarımız ile ismini duydum ama bir araya gelmek nasip olmamıştı. Bir vesile ile birkaç gün önce bir araya geldik. İnsanları yakından tanıdıkça daha iyi bilme durumunuz oluyor. Bir saatlik beraberlikte Rafinerideki iş hayatından şimdiki işine, siyasi geçmişinden projelerine, memleket sevdasından seçim çalışmalarına kadar pek çok konuyu konuştuk.

İmkânları ölçüsünde hem memleketinde ve hem de Ankara’ya Kırıkkale den gelen hemşerilerinin işsizlerine iş, aşsızlarına aş olduğunu, garip guraba ile nasıl hem hal olduğunu, tanıdık tanımadık bir işi olan ile o işi neticelendirene kadar nasıl koşturduğunu anlattı.

Daha uzun sohbet ortamı oluşturmak için sözleşip ayrıldığımızda bu koşturmasının ve bu yardım taleplerine nasıl cevap verdiğini izleyip göreceğimizi ve yarının Türkiye’sinde siyasi hayatın neresinde olacağını hep takip edeceğimizi söyledik. Kendisi ise amacının hak için halka hizmet olduğunu söyledi inşallah bu düşüncesi baki olur. Kesesine değil, yakınlarına pozitif ayrıcalık değil, kendi çıkarı ön planda değil halkın derdi ile dertlenen olur.

Vatana millete devlete hizmet eden herkes ile konuşmayı sürdürüp bir çivi çakana minnet duymaya devam edeceğiz.

Selam ve dua aile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Elif\'ce  -  01-07-2020 - 22:38
Keşke herkes sizin dediğiniz gibi olsa ve memlekete hizmette yarışsa başkan kardeş.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net