04 Ağustos 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Trafik Kazaları 13 Yaralı
Trafik Kazaları 13 Yaralı
Acemi Kasaplar Hastanelik Oldu
Acemi Kasaplar Hastanelik Oldu
Ev Dezenfekte Edildi
Ev Dezenfekte Edildi
Ölüm Genç Yaşta Yakaladı
Ölüm Genç Yaşta Yakaladı
  YAZARLARIMIZ
Dua
07 Temmuz 2020 Salı Bu yazı 4775 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Rivayet odur ki: zamanın behrinde köylünün birisi kendi köyüne biraz sorun çıkarırmış. Köylü bu adamdan illallah etmişler. Çoğu kez köylüye zararı dokunur, karısı da köylülerinden utanırmış. Bu adam evine gelmeyince karısı merak eder, köyde nerde bir kuytu köşe var bakınırken, adam ağacın dibinde vefat etmiş yatıyor. Sırtına alır kocasını imama götürür imam alkollü diye kabul etmez, muhtara götürür, adamdan çok çekmiş olması münasebetiyle oda ilgilenmez bakar ki köylüler uzak duruyor, alır sırtına çıkar köyünün dışına.

Yolda bir çoban görür, olayı anlatan kadın, ben yıkar hem de namazını kılarım der. Görevlerini ifa ettikten sonra kısacık bir dua da bulunur, teyzeyi gönderir. Ve o gece herkes aynı rüyayı görür, herkes imamın kapısını çalınca imam da ölen adamı güzel bir yerde görmüş ve size hakkımı helal ettim. Kadına giderler kadın dağda çoban gömdü deyince ahali çobanı yanına doğru yol alırlar. Çoban ahaliyi görünce şaşırır, muhtar “sen ne yaptın nasıl bir şey yaptın da bu adamı biz rüyamızda güzel bir yerde gördük”. Çoban " ölü nasıl defin yapılacaksa yaptım, amma velakin duasında şöyle bulundum, “Yarabbim senin kulların yoldan geçerken ben misafir ederim, azığımı paylaşır süt ikram ederim. Senin misafirin diye hürmet gösteririm. Şimdi bende buradan bir misafir gönderiyorum el-Rahim isminin hürmetime misafirimi cennette müşerref kıl” dedim deyince, imam " Rabbim duasını kabul buyurmuş" dedi ve ayrıldılar.

İnsanın günahından haberin olur ama tövbesinden haberin olmaz. Dua almaya bakın, kimin duası kabul olunur bilinmez, öyle insanlar var ki hayatta duası ile Rabbimin arasında perde yoktur, sen dua edersin melekler âmin der, sen mümin kardeşine dua edersin misli ile mukavele yapılması için sana dua ederler. Hz. Peygamber (sav) sahabelerine dönerek: "Allah‘a günahsız dillerle dua edin" buyurdu. Efendimizin bu sözünü işiten sahabe efendilerimiz: "Ey Allah‘ın Resulü, bu nasıl mümkün olabilir?" diye sordular. Bunun üzerine efendimiz şöyle buyurdu: "Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir." Kuranı kerim Araf suresi 55. ayette ise, "Rabbinize alçak gönüllüce ve gizlice dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez." Allah’ın merhameti bağışlaması hangi duada, hangi iyilikte olduğu belli olmaz. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
Fazlı GÜVENTÜRK
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  04 Ağustos 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net