19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
NELER GEÇİYOR
07 Temmuz 2020 Salı Bu yazı 12974 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Nice canlı var ki rızkını sırtında taşımıyor; onları da sizi de besleyip barındıran Allah’tır. O her şeyi işitir, her şeyi bilir.” (Ankebût Suresi)

            Yüce Allah(cc) kuranı kerimde açıkça kimse bu dünyada kazandığını ebedi âleme götürmüyor. Mal mülk kimsenin değil sadece Allah(cc)ın dır. Demesine rağmen sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi birbirimizi yemeye devam ediyoruz.

            Elbette bizler “Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” Hadisi şerifini bilir ve inanırız. Ebedi âleme hazırlık yaparken bu dünyada da kimseye asalak olmadan çalışmak ve rızkımızı en helalinden en iyisinden kazanmak derdindeyiz. Öyle de yaparız. Ama benim burada demek istediğim bu âleme bu kadar bel bağlayıp, her şeyimizi ona göre şekillendirmekten ve şekillendirenlerden dem vurmaktır.

            Dünya nimetlerini hayatımıza yaşamak nedeni olarak aldığımızdan ne kardeşlik kalıyor, ne dostluk kalıyor, ne komşuluk, ne akrabalık kalıyor. Hatta görüyoruz duyuyoruz ekranlardan gazetelerden şahit oluyoruz ki baba ile oğlunun, anne ile kızının arasına giriyor bu dünyalıklar.

            Oysa “Her canlı ölümü tadacak ve sonunda dönüp huzurumuza geleceksiniz.” Demektedir Rabbimiz. Ona döneceğimizi bile bile yapmakta aslında derler ya deli cesareti diye. İşte o deli cesaretini bile aşıyor. Sonunu bildiğimiz halde bu aymazlığı da yapıyoruz.

            Bu hayatın koşturması içinde farkında değiliz ömür gelip geçiyor.

            Şöyle bir durun ve düşünün kaç yaşındasınız. Bu güne kadar nasıl yaşadınız. Neler gördünüz. Neleri atlattınız. Kimleri kaybettiniz. Kimler geldi kimler geçti. Hayatınıza yeni kimler katıldı. Kimi evlendi ailenize yeni gelin yeni damat getirdi. Kimi doğdu sizin ömrünüze ömür kattı.

            Hastalandık, yorulduk, canımız sıkıldı, havlu atma durumuna geldik ama hayat yine devam etti.

            Âl-i İmrân Suresi - 185 . Ayette “Herkes ölümü tadacaktır; yaptıklarınızın karşılığı size eksiksiz olarak ancak kıyamet gününde verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılır da cennete konursa artık kurtulmuştur. Dünya hayatı zaten aldatıcı şeylerden ibarettir.” Denmektedir.

Yapılan iyi veya kötü işlerin bütün karşılığını dünyada iken almak çok zaman mümkün olmayabilir. Meselâ şehitlerin mükâfatlarını dünyada almaları mümkün değildir. Asıl mükâfat veya cezalar ahirette eksiksiz olarak ödenecek ve ebedî mutluluk veya bedbahtlık orada olacaktır.

Dünya geçici olduğu için dünyada alınan karşılıklar da geçici ve aldatıcıdır. Bu yüzden ayette “Dünya hayatı zaten aldatıcı şeylerden ibarettir” buyrulmuştur. Bir kimsenin dünyada bolluk ve refah içinde yaşaması onun kurtuluşa erdiği anlamına gelmediği gibi fakirlik ve yoksulluk içerisinde yaşaması da onun yanlış yolda ve Allah’ın yardımından yoksun, bedbaht biri olduğunu göstermez.

Asıl kurtuluş ve mutluluk ahirette cehennem azabından kurtulup cennet nimetlerine erişildiğinde gerçekleşecektir. Ahiret hayatı kalıcı ve sürekli olduğu için Hz. Peygamber kişinin cennette sahip olacağı en küçük bir yerin fâni olan dünyadan ve orada bulunan nimetlerden daha hayırlı olduğunu bildirmek üzere şöyle buyurmuştur: “Sizden birinizin kamçısının cennette işgal edeceği az bir yer, dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır!” 

Kısaca şunu demek istiyorum.

Herkes birbirini kırarken hiç seviye bırakmıyor. Gerek lafla gerek şiddetle gerek içimizden yani elimizden ne gelirse o şekilde karşımızdakini ezme peşindeyiz.

Yazık hadi bir günlüğüne hoşgörülü olalım. Hadi bir günlüğüne karşımızdakini anlamaya çalışalım. Hadi bir günlüğüne sen haklısın diyelim. Bakalım hayat daha mı kolay olacak daha mı sevimli olacak.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net