29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Tarihi Şahsiyetler
07 Temmuz 2020 Salı Bu yazı 12958 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hepinizin bildiği gibi sık sık tarihi konulara değiniyorum. Okuyucularımın da  “Yine mi tarih” demeyeceklerini biliyorum. Çünkü tarih bilmeyen, Tarih şuuru olmayan toplumların ilerlemeyeceği, adil ve doğru yönetilemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Kaldı ki bir Tarih Öğretmeni olarak ta bunun bir görev olduğunu düşünüyorum.

 

Tarih sahnesinden silinen milletlerin, milli kimliklerini yitirerek asimile olan milletlerin ortak özelliği tarihlerini unutmaları, geçmişleri ile köklerini kesmelerinden ileri gelmektedir. Tarih ile özellikle bağlarımız kesilmeye çalışılsa da biz bunu hiç bıkıp usanmadan anlatmaya devam edeceğiz.

 

Yazacağım olayların her ne kadar siyasi yönleri de hiç şüphesiz olsa da ben siyasi tarafını milletimin ferasetine ve vicdanına bırakarak sadece tarihi yönlerini ön plana çıkarmak istiyorum.

 

Son günlerde  bürokratların aldığı kararlar ve uygulamaları şaşkınlıkla takip ediyoruz. Maarif Bakanı Mustafa Necati’nin kendi evi olup devlete bağışladığı ve şu anda Kültür evi olarak kullanılan mütevazi ev adı ve işlevi değiştirilerek “Kültür ve Turizm Bakanlığı Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” haline getirildi.

 

Peki kimdir Mustafa Necati; Atatürk'ün yakın düşünce ve mesai arkadaşlarından, Kuvayı Milliyecidir, TBMM'nin ilk üç döneminde milletvekilliği, Nüfus Mübadelesi esnasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 1924 Anayasası'nın yürürlüğe konulduğu sırada Adalet Bakanlığı, Tevhidi Tedrisat sürecinde ve Harf Devrimi esnasında Millî Eğitim Bakanlığı yapmış siyasetçidir.

 

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı döneminde (20 Aralık 1925 – 1 Ocak 1929) yaptığı hizmetleri ile hatırlanır. Necatibey Eğitim Fakültesi’ne adı verilmiştir. Altay Spor Kulübü'nün kurucularındandır. Üstelikte bu kadar başarıyı sadece 35 yıla sığdırmıştır.

 

Nuri Pakdil’i bilen bilir tabiki illaki adına müze yapacaksınız Ankara’da yer kalmadı mı? diye sormak lazım. İllaki birinin adını yaşatmak işim başkasının adını silmek mi gerekir. İsmini verdiğiniz kişi ile sildiğiniz kişinin Türk tarihi açısından ağırlığından da   hiç bahsetmeyeceğim.

 

Buna benzer bir örneği de geçen gün Ankara Mamak’ta bulunan Milli Mücadele kahramanlarından Reşat Çiğiltepe’nin adını taşıyan okulun adı, bir bağışçının adı ile değiştirildi.

 

Peki kimdir Reşat Çiğiltepe; Kurtuluş Savaşı sırasında 57. Tümen Komutanı olan Albay Reşat Bey Büyük Taarruz sırasında “Afyon Çiğiltepe'yi yarım saatte alacağım'”  diyerek Atatürk'e söz vermiş, ancak Yunan direnişi sonucu bu sözünü tutamayınca intihar etmişti. İntiharı duyunca “Büyük bir vatanseverdi'” diyerek gözyaşı döken Atatürk, Albay'ın ailesine Kırmızı Şeritli İstiklâl Madalyası ile “Çiğiltepe'' soyadını vermişti.

 

Özellikle milli mücadele kahramanlarını geleceğimizin teminatı gençlerimize çok iyi öğretmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde bu vatanın ne güçlüklerle kazanıldığını bilmeyen gençlerin vatanı korumak için gerekçeleri de olmayacaktır.

 

İşte böyle bir milli mücadele kahramanı şerefli bir askerin adı değiştiriliyor. Acaba bu iki olay tesadüf mü? kasıtlı mı? Yoksa bilinçsizce ve şuursuzca alınmış bir karar mı bilemedim.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net