17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
ŞİMDİKİ ZAMANLI DÜŞÜNMELERİMİZ
15 Temmuz 2020 Çarşamba Bu yazı 13856 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bugünkü ev ödevim sözlükten rastgele seçtiğim kelimelerle bir öykü yazmaktı . "hiçlik, idam, günah, özür, dünya, salgın..." Açtım sözlüğü rastgele sözcükler seçiyorum ama muhakkak algıda seçicilik devreye girmiş olmalı pek de iç açıcı kelimeler değil kenara ayırdıklarım. Yazdım yine de bir öykü, malumumuz efkarın dibine ekmek banacak türden nur topu gibi bir öyküm daha oldu.  Aman efendim onu paylaşmayacağım burada hemen endişe duymayın lütfen. Hem, biliyorum bıkmış birileri acılı, efkarlı yazılarımdan. Köşede yazarlık yapmanın diğer türlü yazmaktan böyle de bir farkı var. Anında dönüt ve sesli okuyucu.

Evet, öyküyü diyordum burada paylaşmayacağım ama "salgın" sözcüğü de birçok çağrışım yapmıyor mu şimdi? Onunla ilgili yazacağım işte. Diyecek ki birileri "Çok yazıldı hatta yazılmaya da devam ediyor." Merak etmeyin ben Covid-19'dan da söz edecek değilim. Sadece şimdiki zamanlı da düşünmeyin. Uzun zaman önce dünya, bir salgına yenilir gibi kötülüğe, yalana , sahteliğe, bencilliğe yenilmedi mi? Onlar neydi sizce? Bence tüm bunlar ve sayıca çoğaltılabilecek olan benzeri şeyler salgındı örneğin yalan da bir salgındı. Öyle olmasa "-cı ve-lık"ekini alıp "yalancılık" haline gelir miydi? Pek âlâ bundandı, doğru söyleyenin dokuz köyden kovulması  çünkü yalancı doluydu o dokuz köy... Ya da "bencillik" sözü yumuşatıp "kendini evrenden çok daha önemli bulma sanatı" mı desem? Demeyeceğim! Düpedüz bencillik adı. En büyük salgınlardan biri bence. İnanmıyorsanız hayatınızdaki dost sayısına bakın, derim. Düşünün şimdi sayıca neden az dostlarınız? Bencillik çoğalıp bir salgın haline geldiği için olabilir mi?  Örnekler arttıkça birbirine benzeme olasılığı artar, belki yazı da amaç dışına çıkar, göze alamam şimdi amacının dışına çıkmış bir yazıyı toparlamayı. Zaten derdim de bu değil. Şunu merak ediyorum sadece, "Covid-19' a karşı aldığımız önlemlerin ne kadarını örneklediğim durumlar için aldık?

Hemen bakalım: "Dürüstlük, enayilik, demişsiniz. Para etmiyor, karın doyurmaz, diye de eklemişsiniz." Yalana, riyakarlığa karşı değil de dürüstlüğe karşı önlem almışsınız bu durumda. Tamam, haklısınız ama sadece dürüstlüğün para etmediği konusunda... Yalanı değil de dürüstlüğü övseydik onu getirseydik salgın haline... Para etmeyen yalancılık olacaktı.

Paylaşmayı, cömertliği de enayilik gibi görmüşsünüz. Lafta kalmış paylaştıkça iyiliğin, mertliğin çoğalacağı masalı, ders kitabında bir metin olmuş da hayatın kendisi ol-durul-mamış... Çoğalan sevgi, saygı, mertlik vs. karın doyurmaz ki. Hem bunlar paylaştıkça çoğalsa bile para, mal, mülk azalır paylaşırsak Allah muhafaza.  Bundan değil mi bir dönüm toprak için üç kardeşin boğaz boğaza gelmesi. Amaan sen de canım, dediğinizi duyar gibiyim. Miras meselesi hep var. Hayatta  kalan yesin, içsin, sıç-rasın... Kalan sağlar  bizim, dünya da kalan sağ zenginlerin olsun.  "Olsun gözüm olsun." da adı BENCİLLİK olmasın mı şimdi?

Bence salgın haline gelen güçlünün güzsüzü ezmesiydi, işverenin sömürmesine göz yummasıydı üç kuruş için birilerinin... Yalan, namussuzluk, bencillik.. Daha çok salgın var ki hangisini saymalı? Şimdiki zamanda düşünürsek tek salgın korona.  Hayatta kalma isteğinizle tutundunuz ona. Oysa ben maskemi pisiliğin kokusuna karşı takıp sosyal mesafemi iki değil iki bin metre kadar bencile, yalancıya, yalakaya karşı oluşturdum. Sadece ellerimi değil ruhumu yıkayıp havalandırıyorum. Bu da hijyenim olsun.

Peki, ya siz? Dünya bunca kötülüğe yenilirken hangi önlemleri almıştınız? Betonla tıkanmıştı dövülenin sesine kulaklarınız, haksızlığa karşı isyanla haykıramazdı sımsıkı dikilmiş dudaklarınız. Hangi önlemleri... Efendim? Duyamıyorum..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ÖZLEM ÖZTÜRK  -  15-07-2020 - 12:29
Tek kelime ile mükemmel..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net