27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BİR DESTANDIR
15 Temmuz 2020 Çarşamba Bu yazı 12279 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Destan dediğimizde kelime anlamının tarih öncesinde ve tarih içerisinde olağan dışı pek çok olayın bir şiir şeklinde dilden dile uzun süre anlatılması ve bir sonraki nesillere aktarılması olduğunu görürüz.

            Bazen bir kahramanlık olur destanlar, bazen bir aşkın anlatımı. Bazen imkânsızın gerçekleştiğini görürüz.

            Destanlar kültürlere göre değişiklik gösterir ama ana fikri hep olağan dışı olayların anlatımıdır.

Çok yaş almamış olanlar yakın tarihte iki olayı hatırlarlar ve iki olayda halkın mücadelesini yansıtır ve her ikisi de destandır.

Biri Bosna ikincisi 15 Temmuz halk kahramanlığıdır.

25 Haziran 1991'de Hırvatistan ve Slovenya’nın resmi olarak bağımsızlıklarını ilan etmesi sonrasında patlak veren Yugoslavya İç Savaşı sonrası dağılmaya başlayan ülke, Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya ve Makedonya'dan oluşuyordu.

Bosna- Hersek de 29 Şubat-1 Mart 1992'de yapılan referandumla eski Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. 1991'de bağımsızlığını kazanan Hırvatistan'da Hırvat güçleri ile Yugoslav askerleri arasında devam eden çatışmalar, Bosna Hersek'e de sıçradı. Sırpların kontrolündeki Yugoslav ordusu, o dönemde nüfusunun büyük çoğunluğunu Hırvatların oluşturduğu Boşnakların Ravno köyüne saldırdı. Böylece Bosna Hersek'teki savaş bu saldırı ile gayrı resmi olarak başlamış oldu.

Bosna'yı ele geçirmek isteyen Sırp ve Hırvatların bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Sırpların kontrolündeki Yugoslav ordusunun ve istihbarat birimlerinin silahlandırdığı Bosnalı Sırplar, Müslüman Boşnaklara yönelik etnik temizlik başlattı.

Boşnaklar ise liderleri Aliya İzzetbegoviç önderliğinde kuzeyde ve doğuda Sırplara, güneyde ve batıda da Hırvatlara karşı ülkenin bütünlüğünü korumak için savaştı.

11 Temmuz 1995 yılında BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa'da binlerce Boşnak erkeğin katledilmesi NATO'ya yönelik tepkileri artırdı. 28 Ağustos'ta Saraybosna'nın merkezinde Markale'deki pazar yerine yapılan havan topu saldırısı sonucu 43 kişinin yaşamını yitirmesi sonrasında ise NATO uzun süren sessizliğini bozdu. 30 Ağustos 1995 tarihinde Bosna'daki Sırp hedeflere yönelik ''Kararlı Güç Harekatı'' başlatıldı. Operasyon, 21 Eylül 1995'te sona erdi. Yaklaşık 400 savaş uçağı ve 15 ülkeden 5 bin askerin katıldığı müdahalede çok sayıda Sırp hedefleri vuruldu. NATO'nun müdahalesinin ardından savaştaki denge bozuldu ve Sırplar barış masasına oturmaya ikna oldu.

Bosna katliamının neticelenmesi NATO müdahalesi ile olmuşsa da bilge kralın yapmış olduğu mücadele dillere destan olmuştur. Elbette bu bilge krala destek veren bazı ülkelerin mücadelesi de dillere destandır.

Bu ülkelerin başında kahraman milletimiz ve aziz devletimiz vardır. Ülkemiz büyük devlet olmanın gereğini tarih boyunca olduğu gibi bizim bir parçamız olan Bosna  dada gösterdi.

Günümüzde olduğu gibi bazı siyasilerin ve onların uzantılarının ülke içinde kalma ve dışarıya müdahil olmama fikri bugün olduğu gibi o zamanda oldu. Ama karhanlar zor günlerde ortaya çıkar. O zamanında liderleri Bosna’ya yardım ellerini gerek aleni gerekse gayri nizami harp çerçevesinde uzattılar.

Bilge kral Türkiye ve Türkler için “Bosna sizin kız kardeşiniz onun namusunu koruyun” dediğinin gereğin yaptı ve kız kardeşinin namusunu korumak için fevri hareket edenlerin parmaklarını tek tek kırdı.

Bosna katliamı modern dünya için nasıl utanç kaynağı ise bilge kral önderliğindeki mücadele ve elbette kahraman milletimin liderlerinin sergilemiş olduğu destansı harekettir.

Turgut Özal’lar, Necmettin Erbakan’lar, Tayyip Erdoğan’lar bu destanın kahramanlarının azıcık deşifre olmuşlarıdır. Birde seçilmiş bilinmeyen kahramanların yaptıkları vardır ve onlar bu destanın başrolündeler adları bilemese de.

Bu dediklerimin doğru olduğunu ülkemizden bakışta tam anlamak mümkün olmuyor. Çünkü ya tam anlatılmıyor yada tam anlatılması uluslar arası dengeler açısından doğru değildir.

Bu destanın doğru olduğunu yıllar önce Bosna gezimizde görmüştük. Aradan ne çok zaman geçti şimdi de gördük ki aynı şekilde dün gibi bu destan anlatılı durur ve dilden dile Boşnaklar tarafından beyinlere yazılır. 

Bu destanı her Türk evladı burada yerinde görmeli. Kaliteli bir rehber ile yapacağınız Başçarşı, Sebil, Latin Köprüsü, Gazi Hüsrev Bey Camii, Milli Kütüphane, Saraybosna Katedrali, Umut Tüneli, Sonsuz Ateş, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, İnat Evi, vrzo’nun Evi, Morica Han, Saat Kulesi, Hünkâr Camii, Alifakovac Müslüman Mezarlığı, Ferhadiye  Caddesi, Bakırcılar Çarşısı, Ferhadiye Camii, Ali Paşa Camii, At Meydanı Parkı ziyaretlerinde kendi tarihimizi göreceksiniz.

O rehberin anlattıkları ile hem destandaki göz yaşarlını yaşayacak ve hemde o kahramanlığı hissedeceksiniz.

İnşallah en kısa zamanda Bosna da yaşadıklarımız gibi 15 Temmuz kahramanlığında yaşadığımızı yazacağız. Şimdi çok uzattığımız yazıya virgül koyalım.

Selam ve dua ile…

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Bosna  -  22-07-2020 - 12:49
Bosna\'da yasananlarin sebeplerini ve olaylarin ic yuzunu biz genclere cok guzel ozetlemissiniz. Bosnada katliamlar yasandigini biliyoruz ancak olaylarin nasil o duruma geldigini simdi ogrendim.tesekkurler. boyle tarihe ışık tutan yazilarinizi bekliyoruz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net