12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
BAK EY ADEMOĞLU!
20 Temmuz 2020 Pazartesi Bu yazı 13381 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

         Allah 'ın şeref verdiği, yeryüzündeki halifem dediği eyy insan. Bak!!! Kur'an-ı Kerim oku diye başladı okuyamadın, Mevlana Celalettin Rumi Dinle dedi dinleyemedin, lütfen artık çık sokağa, çık doğaya, aç gözlerini, aç gönül gözünü bak. Nerdesin? Ne yapıyorsun? Sana ne olmuş? İnsanlara ne olmuş! Nerede olman gerekirken sen neredesin. İnsanlar nerede, ne durumda?! Dünya ne halde? Ne kattın bu dünyaya! Neleri, kimleri bıraktın ardında. kimler küs, kimler dargın sana bak ardına ve dön artık, hatta dönmüyorsan dur artık bir şey yap, kendinle olan hesaplaşmanı daha fazla erteleme. Başla çocukluğundan, ergenliğine gel o sinsi düşmanın seni nasıl yakaladığına bak. Hangi güzel huylarını kıskandığına bak.  İçine dön, kendini yargıla ve en ağır cezalara çarp. Belki bu son hesaplaşman, bir daha da bu şansın olmayacak. Ömür ne zaman biter nerden bileceksin. Yeniden doğmak için, yeni bir sen olmak için kendini düzelt ve endişelerinden kurtul. At sırtında yıllardır taşıdığın üzüntü veren yükleri. Rabbin’e şükret  sana bir sabah daha uyanma ve yeni bir sen olma lütfu verdiği için. Tekrardan bak dünyana.

​Hz.Musa zamanındaki gözbağcılar şimdi yok mu sanıyorsun? keşfet onları, gözlerini, hislerini bağlamalarına izin verme. O devirde insanları ne ile kandırıp, Hak yoldan ayırıyorlarsa, tutsak ediyorlarsa günümüzde 20 ve 21. Y.Y.'da da aynı yöntemle olmasa bile farkı şekillerde bunu yapıyorlar. Prangalar yok artık ama cep telefonu ve sarj aletin var yetmez mi? Yediklerin, içtiklerin, giydiklerin, ekranlarda izlediklerin hepsi günümüz Firavunlarının, gözbağcılarının bir oyunu. Seni madde ve mana olarak nasıl sardıklarını farketmek istiyorsan uyan aç bütün algılarını ve  bak! bak da gör artık. Nefsine nasıl hükmettiklerine bak! Sana kötü amelleri nasıl süslü püslü gösterdiklerine bak! Ve sonra ayrıl alıştığın dünyadan. Çekil bir kenara soluklan. Kararını ver.

 

​Dünyayı değiştirmek için plan yapma. Dünyanı değiştirmek için düşün ve kendinden başla. Zor olacak belki, kötü alışkanlıkları bırakmak, sana artık kötü gelen çevrene mesafe koymak ben değiştim demek ve bunu ilan etmek zor olacak, eleştirecekler! daha dün şöyleydin, böyleydin diyecekler, sakın aldırma! Kendinden başla değişime, zaten hep kazanabilecek değilsin ki. Nefsinle olan savaşında yapacağın sadece safını ilan etmek. Zaferde kazanmak zorunda değilsin, sefer eyle yeter. Unutma Allah Azze ve Celle yardım eder. Dün geçti yarın ise muallak, o zaman şimdiyi yaşa ve yaşarken anlık tercihlerini doğru yap.  Doğrular kalbinde var, sadece onu  seçmeni, tercih etmeni bekliyor. Hayatı plan yaparak yaşamak yerine her an yapmakta olduğun tercihleri doğru yapmak, gelecek için plan yapmanı gereksiz kılacak. Sal hayatın akışına kendini, kürekleri ters yöne gitmek için değil rotandan şaşmamak için kıyıya vurmamak için kullan. Şöyle ki; anlık doğru seçimleri yaparak yaşamaya devam edersen, sana gelen sıkıntıların sınav olduğunu bilirsin ve sıkıntıları sırtında taşımak zorunda kalmazsın, kendini yargılamanda gerekmez. Çoğuna tebessüm eder geçersin.

 

        Nefsin seni çeşitli oyunlarla kandırdığında, yaptığın hatayı anladığın anda tövbe et, pişman ol. Yeter ki sen iste Mevla verir en güzel duyguları gönlüne. Hazırlan artık dünyadan ayrılış gününe, kalbini temizledin, kendini yargıladın, cezanı vicdanında çektin,en ağır pişmanlıkları yaşadın ve dünyaya baktın, gördün.  Aynanın karşısına geç kendine, birde kendine bak eski sen orada mı diye. Eski sende orada onu tamamen bırakma, karanlık yollarda artık fenerin olacak O eski sen, kötüyü gördüğünde tanıyacak, yanlışı gördüğünde bilecek, nefsin senin bineğin olacak. Hazırsın artık ebedi yolculuğa ey Ademoğlu. Yeni bir bakış, yeni bir hayat çizgisi, rehberinde var birde parolaya ne dersin. Onuda Derviş Yunus Emre'den söyleyelim istersen! Cümleler doğrudur sen doğru isen; doğruluk bulunmaz sen eğri isen... Ortadoğu Business Dergisi 60. Sayı “Bak Ey Ademoğlu” Başlıklı yazım.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net