07 Ağustos 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Sizlerin Hakları Yenmez Yedirilmez
Sizlerin Hakları Yenmez Yedirilmez
MHP'de  Kongre Zamanı
MHP'de Kongre Zamanı
Ataseven'den Yerinde İnceleme
Ataseven'den Yerinde İnceleme
Trafoda Çıkan Yangın Söndürüldü
Trafoda Çıkan Yangın Söndürüldü
  YAZARLARIMIZ
Herkes Uyurken, Biz Çalışıyoruz
21 Temmuz 2020 Salı Bu yazı 4577 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkaleli Sanatçı Erdal Geyikçi Erdal'ın sayfası adı altında bu haftaki konuğu Kırıkkale oturan,herkesin  evinde yediği ekmeği yapan ve sabah kahvaltısında çayın yanında yediğimiz,bir birlerine kapı komşu olan "Simitçi ve Fırıncı'' esnaf arkadaşlar konuk oldu.

MESLEK SIRRIDIR SÖYLEYEMEM

 Simitçilik yapan; Musa ve Ramazan Erdurucan kardeşler. 30 yılı geçkindir, kardeş kardeşe sırt sırta, birlikte simitçilik yaptıklarını söylüyorlar. Bu işe sokaktan, mutfağına girdilerini dile getiriyorlar. 60 yıllık Ustaları Bilal Akbulut’dan, el aldıklarını ve ondan öğrendiklerini anlatıyorlar. Simitçilik hakkında sohbet ederken, Kırıkkale’ye gelen ve halkından olan, simitlerimizden tatmayan kalmamıştır, diye düşünüyoruz diyorlar. İşin mutfağında olduğumuz için, bizi kimse görmez, bizde sokaklar da simit satarak buralara geldik. Her mesleğe saygı olduğu gibi, bizler de mesleğimize ve müşterilerimize saygı ile hizmet ediyoruz. Simit ile ekmek aynı undan mı yapılıyor dedim;Simit unu ayrı olduğunu söylüyor. Mayası ve karışımları da çok önemli, mutfağından fırına girene kadar, her şeyi kararında yapıyoruz. Türkiye’de birçok illere gittiğimi söyledim; Oralar da yediğim simit ile sizin yaptığınız simitte aldığım tadı ve lezzeti oralarda alamadım dedim. Kayseri,ye yıllar önce,tren ile 50 tane simit gönderdiğini,bazen böyle talep geldiğini söylüyor. Bu işin bir sırrı varmı diye sordum; Meslek sırrıdır söyleyemem dedi.

HALENDE İHTİYACI OLANLARA VERİYORUZ

Peki, başınızdan geçen bir olay var mı diye sordum; Simitçilik yapakken,simit taplesine 200. simit dizmiştim, kafama almaya çalıştım ve hepsi düştü yere saçılmıştı;Tableyi başın üstünde taşımak, ayrı bir yetenek olduğunu sonradan öğrendim dedi.Bu işin en çok zorluğu nedir dedim; Herkes sıcak yatağında yatarken, bizler gece gelip, sıcak ocağın karşısın da, ekmeğimiz için çalışıyoruz dedi.Beklentiniz nedir dedim; Hamd olsun evimizi geçindiriyoruz, Her mesleğe olduğu gibi, saygınlık bekliyoruz; Yanımızda yetiştirmeye çalıştığımız ve usta çırak ilişkisin de,aynı şekilde davranıyoruz dedi. Kapı komşusu ekmek fırıncısı Emrah İmren ise,41 yıllık Babası Hulusi İmren’den aldığı bayrağı ve mesleğini devam ettiriyor ve ailecek çalışıyorlar.Çocukluğundan beri fırıncılığın içinde olduğunu, ahilik felsefesi usta çırak ilişkisiyle büyüdüğünü ve mesleği öğrendiğini söyleyen Emrah İmren; Son üç, beş yıldır, eskisi gibi işlerin yoğun olmadığını dile getiriyor.Artık neredeyse,her mahallede fırınlar var diyor. Tezgâhta satışlarımız ve belirli bakkal vede marketlere veriyoruz. Kırıkkale’de ihtiyacı olanlar için, 16 Yıl önce askıda ekmeği ilk başlatanlarız, halende ihtiyacı olanlara veriyoruz.

MALUM GÜNDEN GÜNE HER ŞEYE ZAM GELİYOR

Bir gün önceden kalan ekmekleri ise, düşük fiyatla hayvan besleyenlere satıyoruz ve ekmeği de israf etmiyoruz.Fırıncı esnaflığının zorluklarına da değindi.Herkes sıcak yatağında yatarken, fırıncılık yapanlar, gece herkes uyurken, onlar için ekmek çıkartıyorlar.Peki fırıncılar arasında rekabet oluyor mu dedim; Maalesef her meslek de olduğu gibi, bizlerde yapıyoruz dedi.Malum günden güne her şeye zam geliyor;15 yıldır bizleri tercih eden bakkal ve marketlerimiz var.Herkes nasibini ve alın terini yer, kolay değil ateşin karşısında çalışıyoruz.Biz fırıncılar olarak, herkese ekmek satıyoruz, bizler de ekmeğimizi kazanıyoruz dedi.Peki başından geçen bir olay var mı dedim,''Ustalarım Erken kalkan, Erken yol alır'',diye beni kandırdılar ve 18 yaşında evlenmiştim.Pişman da değilim,iyi ki evlenmişim ve bu işten evimi geçindiriyorum dedi.İşlerin açılması içinde, esnafların bayramı gibi gördüğümüz, düğün sezonunun açılmasını bekliyoruz dedi.Çay ve sohbet için teşekkür ederim,Fırıncı ve Simitçi esnaf arkadaşlar.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Ağustos 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net