26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Bayram Trafiğinin Kurbanı Olmayın!... (136.)
29 Temmuz 2020 Çarşamba Bu yazı 6514 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

        Her bayram ve yaz tatili seyahatlerinden önce, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, istatistikî bilgiler ve alınması gereken önlemler hakkında açıklamalar yapılmaktadır.

        Emniyet ve Jandarma teşkilatımız bu gibi zamanlarda her ne kadar olağanüstü önlemler alsa da, sürücüden kaynaklanan (min. % 85 – 90) oranındaki olumsuzluklardan dolayı, sonuçta ‘’İki kilometre taşı arasında kaza mukadder’’ olmaktadır!

        Olayları günlüğe indirgediğimizde, 3 bin civarı trafik kazası, 13 can kaybı, 600’ ün üzerinde yaralıBu ‘’Kaza Yeri Tespit Tutanakları’’ kayıtlarına, (yol – hastane - ev) süreci eklendiğinde ortalama 3 katına çıkmakta ve acı gerçekle yüz yüze gelinmektedir!

        Bunun adı da ‘’TRAFİK TERÖRܒ’ dür! Kırk yıla yaklaşan teröre kurban verdiğimiz can sayısının toplamını, aslında her  3 – 4 senede bir, trafik katliamlarında ve kan gölüne dönen yollarda feda ediyoruz!

        Kurban Bayramını sağlıklı - huzurlu ve kazasız - belasız geçirmek istiyorsanız, lütfen trafik kurallarına uyun. Şehirlerarası yollarda oluşacak yoğun trafik akışından asgari derecece etkilenmeye gayret edin ve ‘’Kurban Bayramında Trafiğe Kurbanı Olmayın!’’  

        Bilhassa son yıllarda karayollarında karadan ve havadan alınan güvenlik tedbirlerine rağmen, dini bayramlar da maddi hasarlı, yaralamalı ve ölümlü çok sayıda kazalar yaşandığını bir gerçek.

        Bu sene başından beri devam etmekte olan malum Korona virus (COVİD -19) salgınına yönelik alınmış önlemler kapsamında, belirlenmiş olan ‘’Sosyal Mesafe ve Maske’’ uygulaması için tüm vatandaşlarımızın bu çok önemli konuya bilhassa riayetleri gerekmektedir.

        Normal olarak zaten riskli bir ortam mevcutken, bunun üstüne trafikle ilgili olumsuzlukları da ekleyerek hareket veya seyahat edilmesi, riski bir kat daha artırmaktadır!

        Bu konuda sinirlenmeden, sabırlı ve sakin bir şekilde, hız limitlerine, hava ve yol şartlarına uyumlu bir şekilde aracı kullanmak gerekir.

        Aşırı hız, yakın takip, diğer araçları sıkıştırma yahut engelleme, hatalı sollama, yarışma, gibi sonu hoş olmayan hareketlerden kaçınılmalıdır.

      Trafik Kurbanı olmamak için, uyulmaları gereken hayatî kurallar özetle ve sırayla şöyle;

      1. - ) Yola mümkünse birkaç gün önce çıkılmalıkendimiz ve araçtaki herkesin emniyet kemerini takmaları mutlaka sağlanmalı, kesinlikle hız yapılmamalı, sakin – daha saygılı ve daha dikkatli şekilde araç kullanarakmuhtemel bir olumsuzluk önlemelidir.           

      2. – ) Sürücünün mutlaka sabah kahvaltısını yapması, rahat ve geniş bir elbise giymesi, bayan sürücülerin topuksuz ayakkabı giymesiaracın tüm teknik kontrollerini ve belgelerini kontrol etmeden hareket etmemelidir        

      3. – ) Mümkünse sabah dinç olarak yola çıkılmalıZorunlu değilse gece yola çıkmamalı. Gece yolculuğu ve uzun yola gidileceksesürücünün mutlaka yol tecrübesinin olmasıaksi halde gerek kendi ve gerekse yolcuların hayatını riske atması söz konusudur.

      4. - ) Aracın istiap haddinden fazla yolcu ve yük alınmamalıön koltuğa çocuk veya bebek kesinlikle oturtulmamalıdırHavaların sıcak olmasından dolayıyanlarında mutlaka sıvı içecek bulundurmaları, sürekli kullandıkları ilaçları almayı unutmamalıdırlar.

      5. – ) Hız kuralları ve takip mesafelerine kesinlikle uyulmalıkabak lastikle yola çıkmamalı, aşırı sıcaklarda asfaltın kayganlaşacağı düşünülmeli ve mıcırlı yollarda da daha dikkatli hareket edilmeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. 

      6. – ) Sürücünün seyahat esnasında cep telefonu ile konuşmaması, bunu mola verdiği yerde yapması, yolcuların araç içerisinde stresli ve üzücü konuşmalar yapmamasısürücünün dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılmasıneşe içerisinde ve sohbet ederek - müzik dinleyerek yola devam edilmelidir.

      7. - ) Yaklaşık her 200 – 250 km. deyani 2 – 2. 5 saatte bir, ortalama 20 – 30 dakikalık mola veriliparaçtan inilerek el – yüz soğuk suyla yıkanmalı ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

      a. ) Toplu Ulaşım araçlarıyla yolculuğunu terminalden şehirlerarası otobüslerle yapacak olanların, mutlaka Ulaştırma Bakanlığının D1 ve veya D2 belgeli firmalarındanbu mümkün değilse B1 /  B2 belgeli otobüslerle ve biletlerini mutlaka alarak seyahatlerini yapmalılar.

      b. ) Kesinlikle korsan firmalarla biletsiz veya yer numarasız biletle seyahat edilmemesi, can ve mal güvenliği açısından hayati öneme haiz uyulması gereken bir kuraldır. 

      c. ) Belgeli ve güvenilir firmaların ise mutlaka uykusunu almış, yorgun olmayandinlenmiş ve kesinlikle çift şoförlü şekilde sefere çıkarmaları gözlemlenmelidir.

      d. ) Firmalar da, çalışan şoförlerinin bünyesinde kayıtlı personel olduğunu, çıkış ve varış terminallerinde Trafik Zabıtasına belgeleriyle denetletip tasdik ettirmelidirler.         

        Bu bayram tatilinin kazasız – belasız bir şekilde, sağlık ve mutluluk içerisinde geçmesi, tekrar nicelerine esenliklerle eriştirmesini Cenabı Allahtan dilercümlenizin bayramını kutlarımAllaha emanet olun.


          

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net