08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
BİR TATLI TELAŞ
29 Temmuz 2020 Çarşamba Bu yazı 19608 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir tatlı telaş, bir tatlı huzur, bir mutlu günün arefesindeyiz.Dünyanın koşturmacası içinde Allahü Teala’nın bize verdiği özel ve çok müstesna bir günün arefesindeyiz.
    İçimizde kavuşmanın heyecanı, paylaşmanın mutluluğu, hazırlık yapmanın sevinci ve buzdolaplarını boşaltmanın gayreti, soğutucuların kontrolü, bıçakların bilenmesi, çukurların kazılması, kurban ortaklarının ağırlanması… Hepsi o kadar güzel geliyor ki insana, tatlı bir telaş içinde hazırlık yapıyoruz. 
    Allah’ın senede iki bayram olarak verdiği Kurban Bayramı arefesinde…
Allah yolunda can ile imtihan olunan İsmail’in teslimiyetini anarak, İbrahimin sadakatını anarak, Hacer’in tevekkülünü  anarak hepimizin içinde kor gibi yanan o sevdayla yola çıkıyoruz. Rahman’ın huzurunda rahmetle vakfe  için , hepimiz nefislerimizin en keskin yanını taşlayacağız belki kendi iç yolculuğumuzda ve kurbanlarla yakınlaşacağız ilahi huzura ,fakir kimsesiz, mağdur, garib, gureba ve eşle dostla bir araya gelerek yardımlaşma ve paylaşmayı  yaşayacağız...İkram etmeyi, ziyaret etmeyi, gelmeyene gitmeyi, büyüklere ziyareti, küçüklere sevgiyi, şehitlerimizi anma ve onların yakınlarının ziyareti, paylarımızdan vererek,” verme mutluluğunu” tadacağız birlikte..
    Geçtiğimiz günlerde yaptığım bir ziyarette bayram için yufka ekmek yapımı bana o kadar çok şey öğretti ki. Daha neler neler mantılar , baklavalar ,tatlılar....
    İşte Bayramları ben bu anlar ve bu günler gibi özel ve anlamlı buluyorum. Bayramlar dini, milli, urfi kural ve kaideler içinde dayanışma, birlik ve beraberlik duygusu içinde, kardeşçe kucaklaşarak,sevinci ve mutluluğu paylaşarak, bölerek, ikram ederek, yardımlaşarak, dertleri dinleyerek, komşuna/insana değer vererek ,tebessümle, güler yüzle, sevgi ve saygı ile geçirilmeli.
    Bayramlar mutluluk günleridir. Sormayanı sorma, aramayanı arama, kibirden kalpleri kararmışlara  bayram harçlığı(tebessüm) verme/hatır sorma günüdür. Allahın yılda iki defa bayram vermesindeki sırrı anlama günüdür. Mezarlardakiler ile dahi bayramlaşan bir ümmetin neferi iken yaşayanları ihmal etmeme günüdür.
    Evimizde ailemizle bayram havasını yaşatarak melekler ile musafaha etme günüdür. Uzattığın her bayram mesajının günün anlamına anlam katacağı gündür.
    Biz bayramı Hacı Bayram-ı Veli’nin dediği gibi “ Bayramım imdi, bayramım imdi, Hak ile bayram ederler şimdi” diyerek Hak için halk ile çıkarsız ve menfaatsız sade sevgi ve saygının olduğu bayram kılalım.
Bayram adına uygun yaşanırsa adı bayram olur. Sevgi dokunuşu ile rahmet olur. Saygı duruşu ile hikmet olur. Paylaşımı ile bereket olur.
    Tüm bu güzelliklere kavuşmak dileğiyle bayramınızı tebrik eder, huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net