29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
TÜRKİYE’DE MODERN FUTBOLUN GELİŞMESİNE ENGEL OLAN FAKTÖRLER
03 Ağustos 2020 Pazartesi Bu yazı 20171 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Temeli 1848 yılında İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nde atılan ve bu dönemde ilkel, kaba bir nitelik taşıyan futbol oyun kuralları, 1863 yılında futbol ile rugby oyununun birbirinden ayrılmasıyla ilk kez oluşturuldu.

                 Türkiye’de ise bu oyun geçmişten gelen büyüklerimizin çocukluk çağında oynadığı çanak çömlek oyunuyla benzer özellikler içermektedir. Ülkemizde ise futbolun ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde Selanik'te yakılan ilk ateş, zamanla Bornova çayırlarına kadar yayılmıştır.

İlk futbol kulübü ise yine İzmir'de İngilizler tarafından kurulmuştur. Daha sonra ise İstanbul'a bulaşan bu güzel salgın, Kadıköy ve Moda çayırlarını etkisine almasıyla beraber neredeyse tüm kentin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

1897 yılında İzmir'den gelen karmanın İstanbul karmasıyla karşılaşması, Türk topraklarındaki ilk futbol maçı olarak tarihe not düşülmüştür.

İlk Türk futbol takımı ise Fuat Hüsnü Bey ile Reşat Danyal Bey tarafından devrin hafiyelerinden kaçabilmek adına İngilizce isimle kurulan 'Black Stocking' olmuştur. Bu takımın Rumlarla Papazın çayırında 1901'de oynadığı maç ise bir Türk takımının ilk futbol maçı olarak kayıtlara geçmiştir.

Genelde İstanbul'da yaşayan İngilizlerin başı çektiği, ayrıca Rumların da katılımıyla genişleyen futbol sevgisi, arka arkaya futbol kulüplerinin kurulması sonucunu doğurmuştur. Ülkemiz futbolunda temellerin padişah II. Abdulhamid ve son Osmanlı halifesi zamanında ülkemizde atılsa da 1. Dünya savası ve balkan muharebeleri sonucunda yeterli ölçüde oynanamamıştır. hatta okullarda okuyan, futbol takımında oynayan futbolcuların büyük bir çoğunluğu ülkesini düşman işgalinden kurtarmak için savaşa katılmak durumunda kalmıştır. Bugün M. BAŞAKŞEHİRİN başarısını tebrik ediyorum. Ligimizde böylesi farklı takımların, özelliklede Türk futbolunun gelişmesine yarar katacak başarıların sağlanması ülke ve milletçe bizleri onurlandırmaktadır. Gelelim diğer hususlara futbolda yuhalamak, küfür etmek, sahaya yabancı maddeler fırlatmak bizlere yakışan bir durum değildir. Ben buradan KIRIKKALE BÜYÜK ANADOLU SPOR oyuncuları, taraftarı, teknik heyetini, başkanını, yönetim kurulunu da ayrıca teker teker şükranlarımı sunuyorum. Bizler için üç yıl, beş yıl arayla alınan galibiyetler önemli değil, başarının devamlılığı ve şehrimizin temsili bakımından önem arz etmektedir, özelliklede bir futbolcunun başarılı olabilmesi için ruh, bilinç, sağlam bir kafa yapısı, dengeli beslenme ve vücut kabiliyetine dikkat etmesi çok önemlidir. Ülkemize bakıyoruz bu konularla ilgili ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz, Avrupa’ da özellikle Belçika, İspanya gibi alt lig grupları da dahil, Avrupa’ya ve Dünyaya futbolcu ihraç ederken bizim ülkemizde bu durum tam tersine dışardan ithal alınan milyon Euro’ luk futbolculardan ibaret. Avrupa takımları koşmayan, yedek kulübesinde bekleyen futbolculara para vermiyor, haliyle bu futbolcularda Türkiye’yi BAE, Sudi Arabistan, Katar, Çin gibi ülkeleri tercih ediyor, Elbette TFF tarafından yabancı kısıtlamasının getirilmesi güzel bir uygulama ancak, Bu tarz satın alınan futbolculara bu kadar fahiş fiyatların ödenmesi ne kadar doğrudur bunu sizlere bırakıyorum.

Gelelim Avrupa’da 20 ila 30 yaşlarındaki futbolculara; Adamlar herşeyin bilincinde, Sizlere isim vermeden; 25 yaşındaki bir futbolcunun yaşamıyla ilgili bilgi vermek istiyorum, gece ve eğlence hayatını 40 yaşından sonrada devam ederim uzun bir yaşamım var, benim için verimliliğimin zirvede olduğu bu dönemde kariyerimi başarı basamaklarının en üst noktasına tırmanana kadar mücadeleme devam edeceğim kazandığım kazanç beni ömrü hayatım boyunca idare edeceği için haliyle Azim ve inancımda kararlıyım. Bakıyorum Ülkemizde bu durum içler acısı, futbol spordan çok ticarete ve menfaate döndüğü için maalesef küçük ve kısa vadede yapılan başarılarla kendimizi avutuyoruz. Özelliklede 2002 Dünya üçüncülüğü, Euro 2008 Avrupa yarı final başarımızla övünüp duruyoruz. (Peygamberimiz ne diyor Fazla övgü insanı öldürür) Adamlar eğlence sektörünü ne kadar güzel göstererek başarımıza kilit vuruyorlar hep birlikte görüyorsunuz arkadaşlar. Bugün Avrupa’da yaşayan Müslüman futbolculara dikkat edin, büyük bir çoğunluğu antrenmanlara 2 saat önceden hazırlanıp, her maç öncesi dua edip Kuran-ı Kerim dinlediklerini söylüyorlar. Bizim yapmamız gereken, okullardaki beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörler başta olmak üzere çocuklarımızın potansiyelinin farkında olup çocuklarımızı yetenekli bir şekilde eğitmemizle mümkündür. Her okulda yetenek avcısı olarak bu gibi yetkililerin teşvikiyle, altyapıya verilen önemle ülkemiz futbolunun gelişeceğine inanıyorum, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum, ülkemizin gereken zirvede olması temennilerim ile sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İhsan şaşmaz   -  05-08-2020 - 21:08
Ahmet bey yazınızı çok begeniyoruz. Sabırsızlıkla yenisini bekliyoruz
İlker TARLABÖLEN  -  04-08-2020 - 19:03
Yazıya serpiştirilmiş olarak birden fazla sorunu çok güzel dile getirmişsin. Maşallah diyorum. Bir sonraki yazını heyecanla bekliyorum ve seninle gurur duyuyorum. Kalemine, yüreğine sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net