26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
REHAVET
14 Ağustos 2020 Cuma Bu yazı 14338 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    Rehavetin sözlük karşılığına baktığımızda, vücutta görülen tembellik, gevşeklik tanımı çıkar karşımıza...
Rehavete kapılmak ise, iş disiplininden kopmak, kontrolü kaybetmektir.

    Bu olumsuz psikolojik duruma kapılmaktan dolayı bir çok savaşlar, sportif müsabakalar, imtihanlar, hatta ve hatta hayatlar bile kaybedilmiştir.

    Uhud Savaşını hepimiz okuduk.
Ne olmuştu Uhud Savaşında?!
Bedir zaferinden sonra islamiyetin yayılması açısından çok büyük anlam arzediyordu bu savaş. Peygamberimiz (sav) okçular tepesine yerleştirdiği okçulara kesinlikle oradan ayrılmamalarını emretmişti. Her şey tam lehine ilerlerken ve savaş tam kazanıldı denilirken, rehavete kapılıp oradan ayrılan okçular savaşın seyrinin değişmesine sebep olmuşlardı. Bu büyük hata, İslâm ordularının çok büyük hasar almasına yol açmıştı.

    Bunun yanısıra kimi spor müsabakalarında, büyük bir üstünlük ele geçiren takımlar "kazandık" havasına girip te kendilerini bıraktıklarında, mağlubiyete ne şekilde uğradıklarına hepimiz bir çok kez şahit olmuşuzdur.

    Hayatımızda bir çok alanda, trafikte, okulda, hastanede, iş alanında kendi kendimizi kandırdığımız bu psikolojik aldanış, her alanda zarara uğramamıza sebebiyet vermiştir.

    2020 yılının başından itibaren tüm dünyaya kabus gibi çöken Koronavirüs Covid-19 salgınının önüne geçmek için bir dizi önlemler alındı ve çeşitli aşı çalışmaları da şu an deneme aşamasında sürüyor.

    Henüz ne zaman ve nasıl önüne geçileceği belirlenemediğinden ve kesin bir ilâcı da bulunamadığından sıkı tedbirlerle hayatımızın idamesi için normalleşme sürecine girilmesi gerekiyordu.

    Öyle de oldu ve iyileşen sayısı, hasta sayısını geçince 1Haziran 2020 itibariyle kamu ve özel alanlar olmak üzere birçok yerde normalleşme adımları atıldı. Fakat bu esnada sağlık bakanımız Fahrettin KOCA ne demişti; "Bu normalleşmeyi asla herşey bitmiş zannetmeyin. Eğer tedbiri elden bırakırsanız başladığımız noktaya geri döneriz."

    Düğünler, asker uğurlamaları, piknikler, çarşı, pazar, market demeyip gezenler, sıkıldım diyerek şehir turuna çıkanlar....
Maske ve sosyal mesafeyi hiçe sayanlar...

    İşte her şey bitmiş gibi rehavete kapılan sorumsuz insan topluluğu bütün emekleri boşa çıkardı. Bir çok insanın hayatına mâl oldu.

    Günlerce ufacık çocuğunu evine bırakıp hastanelerde bekleyen sağlıkçıların uğraşlarını, annesine, babasına kavuşmayı bekleyen çocukların, iyileşmeyi bekleyen hastaların tüm umutları boşa gitti.

    Pandeminin ilk günlerinde vaka sayısı çok az iken tedbiri elden bırakmayan Kırıkkale'de, geçen hafta 1 günde bile 100'den fazla vaka verilmesine rağmen bu derece tedbirsiz davranışlar anlaşılır gibi değil...

    Emniyet birimleri devamlı ikaz ve ceza uygulamalarıyla önüne geçmeye çalışıyorlar ama herkesin başında da 1 polis bekleyemez ki!..
Insanlarımız da biraz sorumluluk sahibi olmalı.

    İşyerlerinde verilen maskeleri "nasıl olsa kimse görmüyor" diyerek koluna takarak aksesuar yapmak, parkta gördüğü arkadaşıyla sosyal mesafeyi hiçe sayarak yan yana oturup maskesiz sohbet etmek, esasında ne kadar bencil bir toplum olduğumuzu gösteriyor açıkçası.

    Topumun bilinçsiz bu davranışları yüzünden artan vakalardan dolayı sağlık ve içişleri bakanlığı acilen yeni kısıtlamalar getirmeli.

    Evvelâ düğünler, asker uğurlamaları, şehirlerarası seyehatler yeniden yasaklanıp durdurulmalı.
İşyerlerinde özel görevli memurlarla maske kontrolleri yapılmalı.
Aksi taktirde toplumun sorumsuzluğu ve içine büründüğü rehavet ortamı ikinci, hatta üçüncü dalgaya davetiye çıkararak bir çok insanın hayatına mâl olacak.

Sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net