04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Delice Üzümü
17 Ağustos 2020 Pazartesi Bu yazı 18983 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale’mizin bütün ilçeleri birbirinden değerli ve kendilerine has ürünleri ile ön plana çıkmıştır. Her ne kadar ilimiz bir tarım şehri olsa da Tarım dediğimizde özellikle ilk aklımıza gelen ilçemiz Delice’dir.

Delice dediğimizde ilk aklımıza gelende Üzüm’dür. Ülkemizde sofralık, kurutmalık, şaraplık ve şıralık üzüm olmak üzere 1435 üzüm çeşidi olduğunu biliyoruz. “Delice Beyazı” adını verdiğimiz ve Kırıkkale’nin tek patentli tarım ürünü olan Delice üzümü sofralık üzüm olarak tüketilmektedir.

Üzüm yüksek şeker içerdiğinden dolayı kalori değeri de yüksektir. Ayrıca mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengindir. Karaciğer hastalığı ile kansızlığın tedavisinde etkilidir. İçerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve barsak sisteminin çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine yardımcı olur, yüksek kalori içeriğine karşın çok düşük miktarda yağ ve protein içerdiğinden ideal bir diyet besinidir.

 

Böyle muhteşem bir meyvenin harika bir türü ilimizde yetiştirilmektedir. Özellikle de Delice üzümü Deliceden  alınır. Bu sebeple taklitlerine aldanmayınız. Yani hal’den alınan üzüm Delice Üzümü değildir.

 

Son yıllarda İlçemizin yöneticileri üzüm yetiştiriciliğine önem verdiklerini görüyoruz. Delice ve köyleri üzüm Üreticileri Birliği sayesinde aşılı üzüm fidanları sayesinde ilçe merkezinde ve köylerde onlarca dönüm bağ yapıldı.

 

Delice üzümü, sofralık olarak tüketilmekle birlikte Pekmez, Çalma, Ekşi, Bastık, Köfter, Hasıda yapılmaktadır.

 

Pekmez: Bağbozumunda toplanan üzümler torbalara ko­nularak üzerine pekmez toprağı atılır. Arkasından çiğnenerek çı­karılan üzüm suyu kazanlara konularak kaynatılır. İçine yoğurt atılıp karıştırılarak kaynatmaya devam edilir. Kaynadıktan sonra ateşin üzerinden alınarak yarım saat bekletilir. Bu arada toprağı dibine çöker. Yüzünün suyu alınır ve tekrar ocağa konularak teş­lerde ( leğen) yeniden kaynatılır. Belli bir kıvama gelince indiri­lerek soğumaya bırakılır.

Çalma: Pekmez biraz daha kaynatılarak koyulaşır. Ocak­tan indirilerek elle dövmek sureti ile beyaz renk alır. Marmelat kıvamına getirilir.

Ekşi: Üzüm suyu bir saat kadar bekletilir. Yüzünün suyu alınarak pekmez gibi kaynatılır. Su katılarak şerbet gibi içilir.

Bastık(Pestil): Ocaktan indirilerek yüzünün suyu alınan üzüm suyu içine nişasta katılarak kaynatılır. Çarşafların üzerine dökülerek kurumaya bırakılarak pestil halini alır.

Köfter: Bastık’ın daha koyusu sinilere dökülerek kurutu­lur. Kesilerek yenilir.

Hasıda: Pekmez,un üzerine su katılarak karıştırılır ve ateşte pelte haline gelinceye kadar pişirilir. Üzerine yağ döküle­rek yenilir.

İlimizin en önemli değeri olan Delice üzümünün reklamı daha profesyonelce yapılmalı, üzümden üretilen ürünlerde markalaştırılarak ülke geneline pazarlanmalıdır. Bu ürünleri üreten özellikle köylü kadınlarımızı da ekonomiye katmış olacağız.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net