20 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
YASI KERBELA
25 Ağustos 2020 Salı Bu yazı 6234 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Anadolu Aleviliğini etkileyen ve Muharrem ayında 12 imamlar için tutulan orucu esas kılan Kerbela Katliamıdır. Matem Orucunun su içilmeden tutulması, katliamı protesto nitelikli yas orucu olarak bilinmesi ve tutulurken, Hz. İmam Hüseyin ve kerbela şehitleri için niyetlen ilmesi bunu göstermektedir. Pişirilen Aşure ise Zeynel Abidin'in sağ kalmasına atfen şükran niteliğin dedir. Ehlibeyt soyunun devam etmesinden dolayıdır. Aşure bir tatlı değil lokmadır, birlikte tüketilir, yaşlı ve hastalara komşulara ikram edilir. Zalimle, mazlumun karşı karşıya geldiği günlerdeyiz, Kerbela da Hz. Hüseyin’in yol arkadaşlarıyla beraberiz. Sevgi ve saygıyla andığımız İmam Hüseyin darındayız. İmam Hüseyin deyince hep aklımıza- zalime boyun eğmeyenler gelir. Onun: “Zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. Ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım.” Sözü, insan olmanın, erdemli, vicdan sahibi olmanın gereğidir.

   İmam Hüseyin’i ve Ehlibeyti sevenlerin hepsi bilir. Bundan 1340 yıl önce,  680 yılının muharrem ayının onuncu günü- Ekim ayında, yezit in baskı ve zulmüne karşı mücadeleyi örgütlemek için Küfeliler in daveti üzerine, Küfe ‘ye gitmek için yola çıkan İmam Hüseyin'in yolu, Yezidi’n kuvvetleri tarafından Kerbela’da kesildi. Günlerce süren kuşatmada İmam Hüseyin ve Yoldaşları, yakınları kadın ve çocuklar aç ve susuz bırakıldı. Esir alınan kadın ve çocukların Şam da yezidin sarayına götürüldükleri bilinmektedir. Kerbela’da yetmiş iki Şehit-i Şühedanın kanını akıtan Emevi zihniyetini ve yezit i lanetliyorum. Yezit, Hz. Hüseyin'den kendisine biat etmesini istiyordu. Muaviye’nin ölmeden önce oğlu yezidi veliaht ilan etmesi Hz. Hüseyin’in hayatında bir dönüm noktası olur. Hilafetin saltanata dönüşeceğini gördüğü için. İmam Hüseyin Muaviye’nin bu uygulamasına karşı çıkar, Emevilere karşı mücadele edilmesi gerektiğini düşünerek, şiddetle eleştirir. Ve tüm baskılara rağmen, Yezide biat etmenin, zulme boyun eğmek olduğunu biliyordu. Hz. Hüseyin boyun eğmedi, Yezidin biat etmesi karşılığında sunduğu tüm teklifleri reddederek, Yezit firavunuyla uzlaşmadı. Birlikte geldikleri tüm canlarıyla, yol arkadaşlarıyla Aç ve susuz bırakıldılar. Yezit’ in ordusuna karşı, 72 kişi öleceklerini bile, bile onurluca direnerek, savaşarak, 10 Ekim 680 yılında Hakk’a yürüyerek ölümsüzleştiler. İmam Hüseyin, zalim yezide biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense, canını vermeyi uygun gören, tarihin en büyük yiğit, dürüst, onurlu Hz. Muhammet ile Hz Ali ye yaraşır asaletli insan olmanın gereğini yerine getirmiştir. Bu nedenle mazlumların kalbinde bir yiğitlik abidesidir. ker bela zalimlere karşı, ezilenlerin boyun eğmediği bir başkaldırının, direncin sesidir. Bu nedenlerden dolayı, Hz. İmam Hüseyin’i sevenler Kerbela’nın yıl dönümünde yas tutarlar. kerbela zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı onurlu bir direnişin adıdır. Kerbela nın bize öğrettiği nerede ezilen varsa Onun yanında olmaktır. İnançları kimlikleri dilleri eşit yurttaşlık için demokratik hakları yok sayılan dünyanın neresinde olursa olsun soykırımdan geçirilmiş mazlum ve mağdur halkların acılarını paylaşmaktır. Mazlum insanların yüzleşme ve adalet girişimlerini, haksızlıkların, eşitsizliklerin ayrımcı, inkârcı yok sayma politikalarına karşı durmaktır.  Ehlibeyti ve imam Hüseyin’i seven tüm insanların yası matemlerini yerine getirdikleri bu günleri İnsanlığın bir daha böyle bir vahşeti yaşamamasını diliyorum.

   Günümüzde Emevi zihniyeti emperyalist ve onların işbirlikçileri ile birlikte El kaide, Hizbullah, el nusra,ve  işit li  çeteler Ortadoğu coğrafyasında yıllardır bir arada yaşayan kardeş halkları yok etmek için kan ve ateşle boğmaya çalışıyorlar. Bölgede Aç, susuz yurtsuz, göçmen bir vaziyette yaşamlarını sürdürüyorlar mağdurların bir kısmı ülkemizde misafirler, Oysa Adalet, Akıl vicdan ve bilim ön planda tutularak, kan dökülmeden, insanlar ölmeden bir arada kardeşçe yaşanılması mümkün. Yasımızın; kaybolmaya yüz tutan Vicdan, adalet ve merhamet gibi erdemler yüreğinizde, yaşamınızda hep diri kalsın, bu anlamda on iki imamlar için tutulan matem orucunun Ülkemizde ve dünyada savaşların olmadığı, Demokrasi Adalet eşitlik kardeşlik barış sevgi ve hoşgörüye dönüşmesini diliyoruz. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net