17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
30 AĞUSTOS
28 Ağustos 2020 Cuma Bu yazı 16393 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bizim tarihimiz şan ve şerefle doludur. Küçük bir boy olmaktan başlayan ve ilelebet baki kalacak devletimiz kurulana kadar ve ondan bu yana tarihimiz gurur günleri ile doludur.

Şanlı ve şerefli 30 Ağustos Zafer Bayramımızın Yıldönümünü kutluyoruz. Başkomutanlık muharebeleri olarak tarihe geçen ve 4. Günün sonunda Dumlupınar’da kesin zaferle sonuçlanan bu büyük ve emsalsiz zaferle birlikte Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun yolu açılmıştır.

Böylesine büyük bir zaferin yıldönümünde büyük Atatürkçü, laik, Cumhuriyete sahip çıkan vatanseverler gurur ve şeref duymaktadır.

Aziz ve âli devletimiz kurulan tüm kumpaslara rağmen dimdik ayaktadır. Her görevi başarıyla yerine getiren şanlı ordumuz, her türlü övgüyü hak ettiği bilinciyle, son görevinde, Akdeniz’de. Karadeniz’de her yerde kahramanca görevinin başındadır. Meslektaşlarım bu vatanın bekası için dün olduğu gibi biz emekli ağabeylerinden aldıkları bayrağı dimdik ayakta tutmaktadırlar.

Tarihi zaferlerle dolu Türk milleti Ağustosun sonunda küllerinden doğdu. Silah yokmuş, üniforma yokmuş, ayakta postal yokmuş, yiyecek aş yokmuş; dert değil ki. Diş var, tırnak var, o yenilmez yürek var ya… Ölümüne saldırdılar düşmana…

Bu inançla yalnız düşman değil, Türk Milleti’nin ters giden talihi de yenildi İnönü’de. Ardından yeni destanlar yazıldı sırasıyla… Aslıhanlar, Afyon, Kütahya… İşte Eskişehir, Dumlupınar, Sakarya…

Türk Ordusu’nun Sakarya’da kazandığı zaferin bir başka benzeri yoktur yeryüzünde… Yazarın dediği gibi düşmanın “Sakarya’nın köpüren sularında boğuluşudur.”

Büyük komutan Mustafa Kemal’in, “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı kanla sulanmadıkça düşmana terk olunmaz” komutundaki anlamı çok iyi kavrayan kahraman Türk Milleti “Ya istiklâl, ya ölüm!” parolasıyla mücadele etmiştir.

“Gürler zaferin teranesiyle
Coşkun sesi bir topun derinden, derine
Bir hükmü gazenferanesiyle,
Şimşekler çakar şarapnelinden…

            “Duysun bunu kâinatta herkes, Türk’ün sesidir bu gürleyen ses!”

Son zafer kazanılmıştı artık… Kara bulutlar dağılıyordu üzerimizden… Gün bir başka doğuyordu o bilinmeyen tepelere…

Türk tarihinin akışı değişmişti 30 Ağustos sabahı… Mustafa Kemal’in önderliğinde vatan uğruna şahlanan Türk Milleti, Kurtuluş Savaşı’nı kazanmıştır.

30 Ağustos biz askerler için önemlidir. İlk rütbemizi takıp mezun olup öğrencilikten Komutanlığa adım attığımız gündür.

Sonra kademe ve derece aldığımız ve rütbe taktığımız, çömezlikten kıdemli duruma geçtiğimiz gündür.

Her şey den önemlisi biz askerler için ayrı bir öneme sahiptir 30 Ağustos. Çünkü bir asker bir Türk askeri olarak gururumuzu sergilediğimiz gündür.

Şimdilerde kısır bir çekişme var. Kimi 30 Ağustos törenlerinin salgın hastalık nedeniyle kısıtlı kutlanmasında hükümeti suçluyor. Asla ve asla hükümetin sözcüsü değilim. Ama hiçbir Türk bu bayramı kısıtlayamaz. Yani zevkine göre yasak getirip, keyfine göre kısıtlama yapamaz. Bu bir zorunluluktur. Bu bir gerekli hamledir ve hükümet bunu yapmıştır. Başka anlamı düşünmek ve başka bir amaç gütmek kadar bu kısıtlamaya başka anlam taşımakta en hafif tabirle yanlış ve saçmadır.

Gün Kuvay-ı Milliye ruhuyla herkesin omuz omuza gelme günüdür. Bu duygularla 30 Ağustos zafer bayramını tebrik eder, birlik ve beraberliğimizin ilelebet bekasını diler saygılar sunarım.

Selam ve dua ile…

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hümeyra  -  30-08-2020 - 19:50
Güzel, güzel yazı, konuda güzel. Dile gelme şeklide güzel.
Şevket ŞEN  -  30-08-2020 - 19:47
Zaferimizin 98.yıl dönümünü, 30 Ağustos Zafer Bayramını büyük bir coşkuyla kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve bağımsızlık yolunda destan yazan tüm kahramanları saygı ve minnetle anıyoruz. Kimse bize kutlayamazsın demiyor. Abartanlara duyurulur.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net