26 Eylül 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Besicilik zor duruma
Besicilik zor duruma
Tekin, Temizlik Aracıyla Cadde Ve Sokakları Temizledi
Tekin, Temizlik Aracıyla Cadde Ve Sokakları Temizledi
Muhasebecilerden Örnek Davranış
Muhasebecilerden Örnek Davranış
Şimşekler Sultanbeyli'ye Bileniyor
Şimşekler Sultanbeyli'ye Bileniyor
  YAZARLARIMIZ
OKUL ÖNCESİ DÖNEMDEKİ ÇOCUKLARIN OKUL KORKULARI
31 Ağustos 2020 Pazartesi Bu yazı 4779 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Hasan, ilköğretim 3. sınıfa devam eden orta sosyo-ekonomik düzeye sahip bir ailenin ilk çocuğudur. Hasan’ın dört yaşında bir de kız kardeşi var. Hasan’ın üç yıldır hemen hemen her gün sabah, servisi gelmeden hemen önce yoğunlaşan karın ağrısı ve mide bulantısı şikâyeti var. Bu rahatsızlıklara çoğu zaman okula gitmek istemediğini ifade eden ağlama nöbetleri de katılıyor. Elif ise, üç yaşında ve ilk kez okulla tanışıyor. Anaokuluna başladığından bu yana her gün okula giderken babasına, “Babacığım bundan sonra hep burada mı kalacağım?” diyor.

Emel, on yıllık okul öncesi öğretmeni. Mesleğini çok sevdiğini ifade ediyor. “Fakat mesleğimin en kötü zaman dilimleri ilk bir aylık süreçtir. Çünkü bir ay boyunca çocukları okula alıştırmak beni oldukça yoruyor diyor.” Gerek okul öncesi dönemde, gerekse ilköğretim yıllarında görülen okul korkusu, başta çocuklar olmak üzere birçok ebeveynin ve öğretmenin başa çıkması gereken önemli bir problemdir.

Okula başlamak, bazı çocuklar ve aileleri için çok zor bir süreci temsil eder. Ailesine bağımlılığı devam eden çocuklar ve bu çocukların aileleri süreçten oldukça olumsuz etkilenir. Güvenli yetiştirilen ve okul öncesinde sağlıklı iletişimler ve sosyal çevreler edinen çocuklar ise ailelerinin de desteğiyle sağlıklı bir okula başlama süreci yaşarlar. Okul korkusu kuvvetli bir endişe sebebiyle çocuğun okula gitmek istememesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir.Her yüz çocuktan dört beş tanesinde okul korkusu görülebilir. Bu çocuklar okula gitmek istemez, zorlanınca büyük tepkiler gösterir. Bu durum okula gidişin ilk günlerinde ortaya çıkabildiği gibi herhangi bir zamanda da görülebilir. 4-6 yaş Çocukların okuldan korkmalarının sebebi ailesinin onu terkedeceği okulda bırakacağı korkusudur. Okul korkusu yaşayan çocuklar sabahları karın ve baş ağrılarından yakınmaya başlar. Çocuk “Bugün okula gitmesem olmaz mı?” der. Evde kalınca da yakınmaları kısa sürede geçer. Üstüne gidildikçe tedirginliği artar. Evden dışarı çıkmamaya büyük bir direnç gösterir. Kolundan tutup götürülmek istenirse yere yatar. Avazı çıktığı kadar bağırır, ortalığı birbirine katar. Korkudan kustuğu olur.

Bu süreçte öğretmen ve ailesine büyük görev düşüyor.

Öğretmenler için ufak ip uçları:

1.Okulagirmek istemeyen çocuğumuzu destekleyin ve cesaretlendirin.Küçük hediyeler ile kapıda karşılayın

2.Çocuk ailesini aramak istediğinde kesinlike arayıp ailesi ile görüşmesine yardımcı olun.

3.Çocuğu cesaretlendirin ,ona gerçekten değer verdiğinizi , okulda güvende olacağını ve ona değer verildiğini ve bir yere ait olduğunu hissetmesini sağlayın.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet EROL  -  31-08-2020 - 22:11
Tespitleriniz yerinde olmuş,katkilarinizin devamını dilerim
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nursan Gül Annaç
Nesrin Bulat
Başar Özdemir
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Eylül 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net