21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
DOKTORUN FERYADI! (141.)
02 Eylül 2020 Çarşamba Bu yazı 9809 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçen haftaki (26 Ağustos / Çarşamba) ‘’COVİD – 19’’ yazımda bahsetmiş olduğum Koronavirüs Salgını ile ilgili, Sağlık Çalışanlarımızın bilhassa son günlerdeki olağanüstü sıkıntılarından ve kendi ağızlarından açıklamalarını bahsetmiştim!

        Bu yazımın çok yoğun bir okunurluk kaydetmesinden (31. 08 / 9600 - okunma) dolayı, ayrıca kıymetli okuyucularımıza teşekkürlerimi arz ederim.

        Şimdi de yine çok güvendiğim bir dostumdan wattapp ile bu sabah gelen bir mesaja ziyadesiyle üzüldüm! Doktor Hanım adeta feryat ediyor! Geçen hafta yazdıklarımın çok net ispatı niteliğinde ve açıklayıcı bir yazı kaleme almış!

        Daha öncede yazmıştım! Bu illet mikroptan korunma ve kurtulmanın birinci şartının ‘’MASKE – MESAFE – HİJYEN!’’ olduğunun söylenmesini, sağır sultan bile duydu da, bizim laf anlamaz – söz dinlemezlerimiz, ne hikmetse bi türlü anlamıyorlar!             

        MASKE diyorsun; Adam ya takmıyor! Yahut zibidi ukalaca, ağzı yerine koluna takıyor! Yahut ta göstermelik çene altına bağlıyor!

        MESAFE diyorsun; Adam düğüne gidip halaya duruyor! Cadde ve sokaklarda neredeyse kucak kucağa yürüyor! Kahvelerden marketlerden çıkmıyor!

        HİJYEN diyorsun; Bunları uygulamayan yaratıktan sen ne beklersin ki? ALLAH bilir evinde yüzünü bile yıkamıyordur! Kaldı ki koruyucu temizlik kurallarına uysun!

        İşte tüm bu olumsuzluk ve vurdumduymazlıkların sonucu, günlük resmi açıklanan ölüm sayısı, daha bir ay öncesi 15’ lere inmişken, şimdi bu 50’ ye ulaşmış bulunuyor!

        Bunların doğruluğunun tartışmasına girmiyorum! Zira bazı Büyükşehir Belediye Başkanlarının açıklamalarıyla tam zıt değerler olduğu da bilinen bir gerçek!

        Her neyse şimdi feryad – ı figan eden doktorumuzun paylaşımını sunuyorum! Bu yazıyı dikkatle okuyunuz! Canlarımız için canlarını feda edenlerin vebalinden, nasıl olupta kurtulacağımızın vicdan muhasebesini sizlere bırakıyorum!  

*

Adana' da Anestezi Hekimi ve Adana Tabib Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Figen Demir Kardeş' in yazısı:

Böyle bir paylaşım yapmak istemezdim ama sanırım tam zamanı... Gidiyormuş gibi algılanan corona, gümbür gümbür geliyor... Dikkatinizi koruyun. İşin kötüsü, hastalığınızda naz yapa bilece ğiniz, bir yudum su verecek eşiniz, çocuğunuz yanınızda olamayacak...

- DAHA NASIL ANLATILIR BİLEMEDİM ! -

Gözlerinizi kapatın, ağır bir hastalık ânınızı düşünün. Hani tüm kaslarınızın ağrıyıp, kemiklerinizin sızladığı bir hastalığınızı... İnsanın saçının ucu ağrır mı, saçlarınızın ucu bile sanki ağrıyor;

Saçlı derinizin, başınızın ağrısından bahsetmiyorum bile!...

Sırtınıza onlarca kiloluk yük binmiş gibi, elinizi kaldırıp bir bardağa uzanmak ne kadar zor olabilir ki ama olmuyor işte çok zor. Hiçbir şey için enerjiniz yok!...

Adım atacak hâliniz yokken karın ağrısıyla tuvalete taşınmak, boğazınızdan su dâhil bir lokma zor geçerken, ishalle devamlı kayıp ve halsizliğinizin gün geçtikçe artışı. Hayatınızda hiç bu kadar yalnız hissetmediniz! Gördüğünüz sadece doktorlar, hemşireler...

Size verilen ilaçların yan etkilerini söylemiyorum bile. Ve en önemli şey, lütfen şimdi ağzınızı burnunuzu kapayıp nefesinizi tutun. Kaç dakika böyle kalabildiniz? 1, 1. 5, 2 dakika! O kadar mı demeyin! O kadar kısacık bir süre...

Nefes açlığınız gitgide artıyor, aldığınız nefesi dokulara taşımak için kalbiniz iki katı hızda çarpıyor ama nafile yetmiyor. Doktorlar size nefes olmak için ağzınızdan bir tüpü soluk borunuza yerleştirdi... Hani son aylarda haber bültenlerinde sıkça duyduğunuz olay var ya, o gerçekleşti:

“Entübe oldunuz”. Artık akciğerlerinizin işlev görür hâle gelmesi için insan gücüne mekanik cihazların gücü de eklendi. Ama yok, olmuyor; bu virüs pıhtılaşma sisteminiz dâhil tüm sistemleri nizi öyle programlı ve sinsice ele geçiriyor ki ne akciğeriniz ne kalbiniz artık mücadele edemiyor...

Sonsuzluğa göç ederken geride gözyaşları içinde eşiniz, dostunuz, anneniz, babanız! Belki de küçücük yavrularınız kalıyor. Haber bültenlerindeki vefât sayısını yükseltmek dışında artık bu dünyada başka bir hesâbınız, geçireceğiniz tek bir dakikanız dâhi kalmadı!...

“Akşam akşam moralinizi bozmak istemezdim” diyemiycem, evet lütfen artık moraliniz bozulsun! Şunu düşünün diye size çizdiğim senaryo, her gün yüzlerce, binlerce kişinin hayatının trajik senaryosu... Lütfen artık bir silkinin, kendinize gelin!!!

Siz tatil yapıyorsunuz, cafelerde barlarda üst üste tepinip açılışlarda binlerceniz nârâlar atarak yerlerde yuvarlanıyor ve virüsü yayıyorsunuz ya; sizin yüzünüzden bugün 3 meslektaşım daha hakkın rahmetine kavuştu...

Onlarca doktor, sağlık çalışanı ölüyorken vicdânınız sızlasın desem, vicdanınız yok! Endişe duyun, biraz üzülün desem, çoğunuz da yürek bile yok! Ben onu anladım...

Daha bu tatilcilerin yurdun her yanındaki evlerine dönüşü var! Okulların açılışı, havaların soğuyup enfektivite artışı var... Pek çok ilde yoğun bakım yatağı şu an yok, kalmadı. Büyük illerde valilikler hastanelere haber gönderiyor. Yoğun bakımlarınızda gelecek hasta piki için yer ayırın, elektif vakaları almayın diye...

Lütfen günlük vaka sayılarını, artış hızları ve vefat sayılarını “Türk Tabipler Birliği' nin sayfası veya bulunduğunuz illerin Tabip Odaları' nın sayfalarından” takip edin... Bunları söyleyen odaları, hekimleri, “halkı galeyâna getirmekten” susturuyorlar.

Ben bir Anestezi Hekimi ve Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi olarak halkımı hastalığa karşı korunmaları, kurallara uymaları, pandeminin ciddiyeti hakkında bilgilenmeleri için uğraşıyor um. Bu galeyâna getirmekse varsın öyle desinler!...

Tüm ülke bu savaşı yenebilmek, daha çok canlar vermemek için bunları söylemek zorundayım. Çünkü ben ülkemi, insanları, ömrümü verdiğim mesleğimi çok seviyorum...

Daha nasıl anlatabilirim ki, nasıl? Olayın ciddiyetini anlamanız, kurallara uymanız için illâ ki yakınlarınızdan birileri mi ölmeli. Ölen binlerce kişi size yetmez mi?

Lütfen ne olursunuz mümkün olduğunca çok paylaşın, sorumsuz birkaç insanı uyarabilmiş olabiliriz belki. Sağlıklı kalın...  Dr. Figen Demir Kardeş.

        NOT (1.): Adı yasaklama olmayan fakat tahditli bir şekilde anılmasına müsaade edilen Pazar günkü ‘’ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ’’ mızın, yüce TÜRK milletine bir kez daha hayırlı – uğurlu – kutlu ve mutlu, gelecekte de inşallah geçmişte olduğu gibi çok daha coşkulu olarak kutlayacağımız bayramlar olmasını diler, salgında hayatını kaybeden başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere milletimize başsağlığı dilerim!...

        NOT (2.): Kıymetli okuyucularımız; Nezdinizde kayda değer ve açıklanmasını istediğiniz bilgilerinizi, belgesiyle ve isminiz mahfuz kalmak kaydıyla gönderebilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  02-09-2020 - 10:42
Doktorun Feryadı yazımın dün akşam baskıya girdiği saatlerde, Adana\' dan aldığım bir üzücü haberi de bu arada sizlere ulaştırmak istiyorum! Dün akşam Adana\' da bir Prof. Doktorumuzu daha (COVİD-19) şehit etmiştir! ALLAH\' tan rahmet dilerim!!! Bu konunun aslında ne kadar da önem arz ettiğinin bilincinden yoksun olanların yüzünden, her gün onlarca canımızı daha ne kadar feda edeceğiz? Bu işi ciddiye almayan, (MASKE - MESAFE - TEMİZLİK) konularına gereken önemi göstermeyenler yüzünden toplumumuz bu çileyi daha ne kadar çekecek? LÜTFEN BİRAZ DUYARLILIK!!! LÜTFEN KENDİMİZE GELELİM!!!! LÜTFEN KİMSENİN KATİLİ OLMAYALIM!!!
Oktay KIRLANGIÇ  -  02-09-2020 - 10:42
Doktorun Feryadı yazımın dün akşam baskıya girdiği saatlerde, Adana\' dan aldığım bir üzücü haberi de bu arada sizlere ulaştırmak istiyorum! Dün akşam Adana\' da bir Prof. Doktorumuzu daha (COVİD-19) şehit etmiştir! ALLAH\' tan rahmet dilerim!!! Bu konunun aslında ne kadar da önem arz ettiğinin bilincinden yoksun olanların yüzünden, her gün onlarca canımızı daha ne kadar feda edeceğiz? Bu işi ciddiye almayan, (MASKE - MESAFE - TEMİZLİK) konularına gereken önemi göstermeyenler yüzünden toplumumuz bu çileyi daha ne kadar çekecek? LÜTFEN BİRAZ DUYARLILIK!!! LÜTFEN KENDİMİZE GELELİM!!!! LÜTFEN KİMSENİN KATİLİ OLMAYALIM!!!
mustafa akin  -  02-09-2020 - 10:27
gerçekten çok faydalı, okuyucuyu aydınlatan süper bir yazi. Hepimizin konuya hassas davranması gerekiyor. Saglik çalışanlarının bu uyarısını dikkate almamuz hepimizin görevi. Kaleminize sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net