15 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
  YAZARLARIMIZ
İkrime bin Ebî Cehil (r.a.)
07 Eylül 2020 Pazartesi Bu yazı 12271 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı hayatlar vardır bize ne yapmamız gerektiğini öğretir. Bazı yaşamlar vardır, bize örnekler sunar. İşte bunlardan biriside İkrime bin Ebi Cehil’dir. İslam’a ve Hz. Peygamber’e (a.s.m.) düşmanlıkta babası Ebû Cehil’den aşağı değildi. Müşrikler arasında, ata biniciliğiyle şöhret bulmuş ve çevresinde müşriklerden bir fedai grubu kurmuş, savaşlarda en şiddetli hücumları yapmıştı. Hatta Halid bin Velid ile Uhud’da 70 şehidin verilmesine sebep olmuştu. Mekke feth olunca dört erkek ve iki kadının dışındaki herkes affolunmuştu. Affolunmayanlar ise düşmanlıkta ileri gidenlerdi. İşte İkrime bunlardan biri idi. Bu sebeple yakalanırsa öldürülecekti. Çünkü fetih günüde herkes karşı koymayı terk ettiği halde o terk etmemiş ve kılıçla Hz. Halid’in girdiği taraftan Süheyl b. Amr ve Saffan b. Umeyye ile karşı koymuş hatta bir sahabenin de şehit olmasına sebep olmuştu.

Müslüman olana kadar en çetin düşmanlıklarda bulunmuş Bedir Savaşı sonrası babasının intikamını almak için Uhud savaşının olması için Mekke’de canla başla çalışmış, Ebu Süfyan’ı savaşa teşvik etmiştir. Aynı şekilde Uhud savaşında Hamratül Esed’den dönüp Medineye saldırmak gerektiğini israrla söylemiş, Hendek muharebesinde Müslümanların en azılı düşmanı olmuştur.

Mekkenin Fethi esnada İkrime’nin karısı, Hâris bin Hişâm’ın kızı Ümmü Hâkim, Müslüman olmuş ve Resûlullah’a giderek İkrime’nin affedilmesini ve kendisine eman verilmesini istemişti. O şefkatli, merhametli, Yüce Peygamber, İkrime’ye eman vermişti.

Ümmü Hâkim, derhâl kölesiyle birlikte yola çıkarak kocası İkrime’yi aramaya koyuldu ve aylar süren yolculuktan sonra onu Tihame sahillerinde buldu. Hanımı İkrime’ye Resûl-i Ekrem’in kendisine eman verdiğini defalarca söylediyse de bir türlü inandıramıyordu. İklime eski düşmanlıklarını hatırlıyor ve affedileceğine ihtimal vermiyordu. Ama o şanı yüce Peygamber’in şefkat ve merhameti sonsuzdu. İkrime’yi affetmişti. Neticede karısı onu Resûlulah’a dönmeye ikna etti. Günler süren yolculuktan sonra İkrime ve Ümmü Hâkim, Medine’ye ulaştı. Mescidin bir köşesinde Resûlullah’ı bekliyorlardı. İkrime, Resûlullah’ın nasıl muamele edeceğini merak ediyor, heyecandan titriyordu. İkrimenin geldiğini Resulullaha haber verince Allah Resülü tüm ashaba “ sakin babasının hakkında bir şey demeyin “ diye tenbihte bulundu.

Resûlullah mescide çıkageldi ve onları gördü. Peygamberimiz eski düşmanlıkları katiyen hatırlatmadan ve hissettirmeden, “Merhaba, ey süvari muhacir!” diyerek İkrime’yi kucakladı. Onu islama davet etti Oda Müslüman oldu. İkrime, eski günahlarını hatırlıyor ve onlardan dolayı büyük mahcubiyet duyuyordu.

Allah Resülü onun için dua etmişti. “Allah’ım! Bana yaptığı bütün kötülükleri, Senin nurunu söndürmek için attığı her adımı affet! Yüzüme karşı veya gıyabımda benim aleyhimde söylediği sözleri de affet!” Bu dua karşısında İkrime, fevkalade duygulanmıştı. Artık bundan sonra her şeyiyle Allah için çalışacaktı. Şöyle söz verdi:

“Ya Resûlallah! Allah’a yemin ederim ki, insanları Allah yolundan çevirmek için sarf ettiğim malın iki mislini Allah yolunda harcayacağım, Allah yolundan çevirmek için yaptığım savaşların iki mislini Allah yolunda yapacağım…”

İkrime, Müslüman olduktan sonra bazıları onunla, “Bu ümmetin firavununun oğlu!” diye şakalaşmak istiyorlardı. Ancak İkrime bu sözlerle eski Cahiliye günlerini hatırladığı için rahatsızlık duyuyordu. Bir gün dayanamayarak Resûlullah’a şikâyete bulundu. Bunun üzerine Resûulullah da Ashâbına şöyle dedi:

“Onu babasının ismiyle anmayın, ona böyle hitap etmeyin.”

Bu hadiseden sonra Resûllullah onun “İkrime bin Ebî Cehil” olan künyesini “İkrime Ebû Osman” olarak değiştirdi.

Peygamberimizin muhterem zevceleri Ümmü Seleme’nin rivayetine göre, bir gün Resulullah şöyle buyurmuştu:

“İkrime’nin de Müslüman olmasıyla, Ebû Cehil’in nesebi kesilmiştir.”

Yermuk’ta öylesine fedakârane savaşıyordu ki, göğsünde açılan yaradan kanlar fışkırıyor ve o yine at üzerinde savaşa devam ediyordu. Yanında bulunanlar, “Ey İkrime, kendine acı, bu kadarı fazladır.” dediler. O, onlara şöyle cevap verdi.

 “Ben Lât ve Uzza için yıllarca mücadele ettim. Şimdi bu kadar yara almışım, sıkıntılara katlanmışım, ne ehemmiyeti var?!”

Muharebenin sonunda İkrime şehadet şerbetini içti. Şehitler kervanına katıldı.

Çok sayıda Müslümanın kanını döken, islamın en azılı düşmanı iken islam ile şereftar olan ve geçmişi ile asla hitap edilmesi yasaklanan bu sahabenin hayatı bize çok şey öğretiyor. İnsanların günahını bilirsiniz ama tevbesini bilemezsiniz. İnsanların Allah ile olan bağını bilemezsiniz. O yüzden İkrime bize çok şey öğretiyor. Geçmişle uğraşmamayı öğretiyor. Aksini yapmakla büyük vebalde kalınacağını ifade ediyor.Bazı geçmişlerin nedametle daha büyük mükafata erileceğini öğretiyor. Şehid olmak gibi…İnsanların halleriyle uğraşmayın. Hele müflis hiç olmayın.

Allah ondan razı olsun!

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Kaleli  -  07-09-2020 - 23:35
İki gözüm sen bize helâli anlat,harami anlat,faizi anlat zinayı anlat, saygıyı anlat,sevgiyi anlat ,komsusu ac iken tok olanlar bizden degildiri anlat, zekatı anlat,fitreyi anlat, adam öldürmenin çok büyük bir günah olduğunu anlat,namazın faziletini,orucun faziletini anlat, iyi insan olmayı ,kötülüğün kötülüklerini anlat, maide 5 i anlat kamu mallarının kutsallığını anlat,Türkü,kurdu,lazı cerkezi , hepsi kardeştiri anlat, Allah birdir Allahdan başka ilah yoktur anlat Hazreti Muhammet efendimiz islamin son peygamberidir anlat , Mevlanayı anlat,Yunusu anlat,Hacı Bektaşi veliyi anlat,Hacı Bayram Veliyi anlat,Ahmet yeseviyi anlat ,kuru kuruya birbirinizin Cumanızı kutlamayın Cumanın Mübarek olması için fakire,fukaraya ve ihtiyaç sahiplerine yardim etmenin faziletlerini anlat üstadım anlat Tek güç ve kudret olan alemin yaratıcısı Allahi ve Resûlünü anlat, tek rehberimiz kuranı anlat ama meali ile anlat, sünneti anlat,hadisi anlat günümüzde peygamberlik ve mehdilik iddiasında bulunanlara ,cehennemin kapısı orda diye anlat be üstadım bir şeyler anlat be gozum ,
Ferdi Baloğlu  -  07-09-2020 - 12:35
Allah onlardan ve bunu bize aktaranlardan razı olsun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Nisan 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net