26 Eylül 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Besicilik zor duruma
Besicilik zor duruma
Tekin, Temizlik Aracıyla Cadde Ve Sokakları Temizledi
Tekin, Temizlik Aracıyla Cadde Ve Sokakları Temizledi
Muhasebecilerden Örnek Davranış
Muhasebecilerden Örnek Davranış
Şimşekler Sultanbeyli'ye Bileniyor
Şimşekler Sultanbeyli'ye Bileniyor
  YAZARLARIMIZ
PEMPE BABALAR,HIRÇIN ANNELER
09 Eylül 2020 Çarşamba Bu yazı 8533 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Birçok anne-baba,çocukları ile olan iletişimlerinin mükemmel olduğunu düşünür. Bu belki anne  -baba açısından doğrudur; Ama ya çocuk açısından? Acaba gerçekten çocuk açısından bakıldığında her şey yine güllük gülistanlıkmıdır?

 

ANNE GİBİ ANNE, BABA GİBİ BABA OLMAK

Sağlıklı aile modellirinde, anne “annedir”,baba da “baba”. Çocuk da zaten anne gibi anne, baba gibi baba görmek ister.Ne yazık ki günümüz sosyal yaşantısı,anne-babaların aile içindeki rollerini altüst etti. Artık kapısını araladığımız evlerin bir çoğunda “pempe babalar” ile “hırçın anneler” e rastlamak artık hepimize çok normal geliyor. Halbuki Sağlıklı aile yapısında anne, ”şefkat ve sevgi” yi, baba da aile içinde “otorite “ yi temsil eder.

Otoriter olmak, zor kullanmak, asık suratlı ve sert yapılı olmak anlamına da asla gelmemelidir. Gerçek otoriter kişi, sevecen yanı ile kural koyucu yanını karıştırmadan dengeli hareket eder.

Örneğin Öğretmen sınıf içinde bir otoritedir. Öğretmensiz bir sınıf kaosa döner. Bir yandan öğretmen sınıfındaki öğrencilere başarısızlık durumunda kırık not verirken öfkeli ve asık suratlı olmak zorunda değildir. Aksine düşük not alan öğrencisine, “Bir dahaki sefere daha yüksek not alacağını umuyorum” diyerek hem sınıf içindeki otoritesini elinde tutar hem de sevecenliğini muhafaza eder.

İşte aile içinde otoriteyi temsil eden baba, asla asık suratlı, öfkeli, sinirli hali ile “Bu evin otoritesi benim! “ dememeli. Evde terör havası estirmemeli. Zaten böyle bir babanın üstlendiği rol, otorite değil; “Zayıf kişiliğin dışa yansıyan yönü” dür.

Bunun tam zıddı olarak bazen babalar, otorite konusunda tam ters istikamette zafiyetler taşıyabilmekteler. Böyle bir baba, başındaki otorite tacını taşıyamayacak kadar hafif meşrep, laubali, aile içindeki sorunlardan ve sorumluluklardan habersiz olmaktadır ki evde kimse ona hak ettiği otoriteyi verme taraftarı olmaz.

Bir çok babanın, “Beni evde dinleyen kimse yok” diye yaptığı serzenişin altında böylesi zafiyetlerin yattığına dikkatlerinizi çekmek isterim..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Cafer  -  18-09-2020 - 15:43
Guzel yazi
Kürşat Atasever  -  12-09-2020 - 10:12
Bir yazida pembe babalar hircin anneler yazisi paylasmissiniz. Okudum. Bence halen otaretisini saglayan ve hircin olmayip cocuklarina şefkat ve guler yuzlu davranan babalar var. :)
Mehmet EROL  -  10-09-2020 - 17:03
İsabetli bir konuyu ele almışsınız. Paylaşım için teşekkürler
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nursan Gül Annaç
Nesrin Bulat
Başar Özdemir
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Eylül 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net