08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
KIRIKKALELİ OLMAK
11 Eylül 2020 Cuma Bu yazı 36285 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    Allahü Teala insanların yaratılışını Hucurat Süresi 13 nolu ayeti kerimede ifade buyurmuş ve “ Bir erkek ve dişiden yaratıldığımızı, birbirimizi tanımak ve tanışmak için kabile ve şubelere ayrıldığımızı ve sonunda da üstünlüğün takva ile olduğunu” açıklamıştır.

 

    Tanışma, bilişme, kabile ve şubelere ayrılma günlük hayatın bir parçası olmuş artık. Kimimiz doğduğumuz şehirde, kimimiz işimiz, gücümüz, evliliğimizin ve hicretin getirdiği şekilde bir yerlerde mukimiz. Bu yaşadığımız yerdeki mukimlik bize sahiplenmeyi, sevmeyi, korumayı, kollamayı, faydalı birer nefer olmayı gerektirmeli. Oranın kültürünü benimsemeyi, doğasını sevmeyi, çevresini korumayı daha güzele kavuşması için özlemle çalışmayı, yarınlar için daha yaşanılabilir bir şehir bırakmayı hedef edinmeli ve o uğurda gayret sarfedilmelidir.

 

Bu doğrultuda baktığımız zaman Kırıkkaleli olmak ne kadar güzel. Kırıkkale’nin adını sevmek ne kadar güzel. Kırıkkale’yi hissetmek ne kadar güzel… Yaşadığımız şehir, nefes aldığımız şehir.. İnsanlar gibi şehirler de sevildikçe büyür ve gelişir. Sevginin açamadığı kapı ve engel yok ki...Bizler Kırıkkale’nin adını seviyoruz. Kırıkkale Üniversitesinden mezun bir gencin “Kırıkkale Mezunuyum” demesi bizleri memnun ediyor. Adını şehre veren Kırıkkale’nin silahı ve MKEK bizi memnun ediyorsa “Kırıkkale “ismi taşıyan her olumluya sahip çıkmakta bizlerin görevidir.

 

    Sahiplenme duygusunu öne çıkarttığımız zaman Kırıkkale Üniversitesi’nin Kırıkkale’ye kattığı katkı küçümsenmeyecek derecede büyük ve çok önemli derecede kıymetlidir.

 

    Sahiplenme duygusunu öne çıkarttığımız zaman Kırıkkale mühimmatı ve bir Kırıkkale silahı küçümsenmeyecek derece büyük ve son derece de önemlidir.

 

     Sahiplenme duygusunu öne çıkarttığımız zaman Şehitler Anıtı, bir Hasan Dede, bir Rahmi Pehlivanlı, bir Hacı Taşan ve bir çok sanatçısı ve tarihi mekanları ile yüksek  derecede öneme sahibiz.

 

    Sahiplenme duygusunu öne çıkarttığımız zaman her bir ilçemiz doğal dokusuyla ,ürettikleriyle,yöresel ürünlerle birer potansiyel durumunda.

 

    Sahiplenme duygusunu öne çıkarttığımız zaman Tarihi Çeşniğir Köprümüz ,Karaahmetli Tabiat Parkımız,Lavanta bahçelerimiz,ziyaretçileriyle kucaklaşan Dinek Dağımız gibi önemli mekanlara sahibiz.

 

    Sahiplenme duygusunu öne çıkarttığımız zaman aidiyetlik hissiyle koruma /geliştirme ve aktarmaya meyilli oluruz.Bu duyguyla yeni projelere kucak açar Oba köy /Yeşil vadi oluruz.

 

    İşte bizler bu sahiplenme duygusuyla Kırıkkale’nin her köşesini koruyalım .Bunu hem yaşadığımız yeri sevdiğimiz hemde çevreye saygı duyduğumuz için yapalım.Bizler gittiğimiz her yere Kırıkkale’nin bir kültür elçisi gibi, bir turizm elçisi gibi, bir gönül elçisi gibi Kırıkkale’nin güzelini taşıyalım. Kültürel zenginliklerimizi taşıyalım. Damak tatlarımızın lezzetini taşıyalım, yöresel ürünlerimizin güzelliğini götürelim. Unutmayınız ki, kültürler sizin yaşamanızla ve sizlerin yaşatmanızla değer kazanır. Gelecek kuşaklara miras bırakılır.

 

    Kültürel hazineleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile  Kırıkkale’de yaşamaktan,Kırıkkaleli olmaktan ve Kırıkkale’nin isminin geçtiği herşeye sahip çıkmaktan gurur duyuyorum.

 

“Gırıkkaleli olmak “böyle bişey...

 

Hürmet ve muhabbetlerimle...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net