16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
YİNE OKUL SERVİSLERİ!!! (143.)
16 Eylül 2020 Çarşamba Bu yazı 10849 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

        Geçen sene her Çarşamba günü periyodik olarak çıkarıp, bu Ramazan Bayramı öncesinde, 80 inci haftanın yazısıyla da sonlandırmıştım.

        Bu sene şimdilerde uygulanmaya başlaması gereken, geçen seneki ötelenen karar, yeniden bir yıl daha uzatılmış bulunuyor!           

        Daha önceki yazımda da zikrettiğim üzere, ABD’ de okul otobüslerinde ve yolunda trafik kazasında yaşamını yitirenlerin sayısı % 1 (yılda 4 - 6 kişi). Kendi kullandıkları araçlarda % 58. % Yetişkinlerin kullandığı araçlarda ise % 23’ tür! Ve orada okul araçlarını doğrudan devlet yani onların Milli Eğitimi işletmektedir.

        Aynı konuyla ilgili ikinci baskı olmasın diye, şimdi geçen seneki ‘’Trafik Sayfası’’ nın tarih – sayı ve Link adresini vermekle yetineceğim.

        Ayrıca konunun hatırlanması amacıyla da o yazımdan kısmi alıntılar yaptıktan sonra, aynı zamanda İl Temsilciliğini de yapmakta olduğum KTYG’ nin gönderdiği beyanatı aynen takdim edeceğim.

        Anadolu’ muzda bir deyim vardır bilirsiniz. Böyle adeta yap – boz tahtasına dönderilen işlerde söylenir; ‘’Bir olmadı beş olmadı, Hak’ a yarar iş olmadı’’ derler!

        Değerlendirmenin kararı siz saygıdeğer okuyucularımıza ait olacaktır.

*

TRAFİK SAYFASI (53.)

(http://kalehaber.net/yazar-3405-trafiksayfasi53.html)

KALE HABER (09.Eylül.2019-Pazartesi)

Bu yazı (14.09.2020/23.45) 6828 kez okundu.

(Sayfanın tamamı hatırlatma amacıyla çok kısaltılarak alınmış olup,

Orijinali gazetenin linkinden okunacaktır!)

HİZMET Mİ yoksa İHANET Mİ?

       Ülkenin geleceği olan evlatlarımıza, vatandaşın paralarıyla hizmet vermek üzere teşekkül etmiş olan bu hizmet sektörünün sözüm ona temsilcileri: 

        Kendilerinden ekmek yedikleri velinimetleri yavruların can ve mal güvenliğine yönelik çıkartılan uygulamaları, 2 yıl pas geçip sonra da siyasî malzeme yaparak, (gerek kendi koltukları ve gerekse siyasî iradeye yönelik) 1 yıl daha uzattırmış bulunuyorsunuz!

        * (Şimdide bu sene geçen hafta, tekrar yeniden bir yıl daha 2021’ e öteletilmiştir!!!)

        Bu yetmiyormuş gibi, araçların 12 yaş sınırının 20 yıla çıkartılmasını talep ediyorlar!!! Gerekçe ise; bu hizmeti verenlerin mağdur edilmeyip, kamu kaynaklarının israf edilmemesi!!!

        Üstelik araçlarda yaşın öneminin olmadığı gibi bir mantıksızlığı öne sürülerek, bu talebin yapılmasında ısrarcı oluyorlarOysaki araçların yapılarında çalışma ve zamana bağlı metal (malzeme) yorgunluğu söz konusudur!

        Otomobil firmaları araç türüne göre belli bir süre (3 – 5 – 7) yıl gibi ya da (100 bin – 500 bin – 1 milyon) kilometre fabrika garantisi verir, bu süredeki her türlü periyodik bakımı da üslenirler.

        Aracın gerekli performansının süresi odur. Sonrasından itibaren araç her geçen süre içerisinde veriminden düşer. Yani ufaktan masraf çıkarmaya başlar.

        Piyasada ticari olarak çalışan hemen hiçbir araç, istisnası olabilir bu bakımları zamanında yaptırma imkânına sahip değildirHâl böyle olunca yönetmelik değişikliğiyle uygulamaya konulmuş olan 12 yaş sınırının daha da uzatılmasınınhele 20 yıla çıkartılmasının değil uygulaması, düşünülmesi dahi evlatlarımızın hayatıyla oynamakla eş değerdir!

        Buna karşılık bizde TÜV’ e fenni muayeneye giderken ki yapılan ayarlamalar ile oradan çıkıp tekrar sanayie girip neler yapıldığına yönelik bilinenler aşikârdırDolayısıyla yok Belediye kontrolüydü, yok Özel İzin Belgesiydi gibi hikâye uygulamalar geçerli değildir!

* *

OKUL SERVİSLERİNDE CAN GÜVENLİĞİ GİTTİ, YİNE PARA ÖNE GEÇTİ…!

 İhsan MEMİŞ ‘’KTYG’’ (Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı).

25. 10. 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin 4. maddesindeki TAŞITLARDA ARANACAK NİTELİKLER” in bazıları 12. 9. 2020 tarihli yönetmelik değişikliği ile üçüncü kez yine bir yıl ertelenmiştir. Ertelenen maddelerin hepsi de birinci derecede çocukların güvenliği ve mahkemelerde kanıt olarak sunulacak özelliktedir.

Okul Servisi araçlarında yine ertelenen teknik şartları şu ana başlıklarda toplayabiliriz:

Koltuklarda yük algılayıcılı (Sensör), üç noktalı ve ayarlanabilir Emniyet Kemeri, İç ve Dış Güvenlik kameraları, Sürücülerin Mesleki Yeterlilik Kurumundan alacakları Mesleki Yeterlilik Belgesi.

Bu yönetmelik Türkiye de sabahçı ve öğlenci olarak milyonlarca öğrencinin taşındığı bir ülkede en başarısız bir yönetmeliktir. Aşırı şekilde yanlı yazılmıştır. Böyle yönetmelik Afrika da bile olmaz.

1 - Adı Okul Servis Araçları Yönetmeliği olan ve kendisine ait örneğin özel harf (C)  ile belgesi taşıyan bu araçların hepsi bir günde önce işçileri taşımakta, sonra öğrencileri taşımakta, daha sonra kurumların personelini taşımakta, cumartesi ve Pazar günleri özel piknik ve gezi için kullanılmakta, bazen de şehirlerarasına gitmekte ve bazen de düğünlere misafir taşımaktadır. Ambulansın olmadığı veya yetişmediği yerde bu görevi de yapmaktadır. Bir işten diğer işe yetişmesi içinde trafik kurallarını hiçe saymaktadır.

2 - Okul servis araçlarında bazen öğrenciler unutulmakta, Okul servis araçları içerisinde kavga olup bazen öğrenciler yaralanmakta, okul servis araçlarında bazen sürücülerin taşıdıkları öğrenciye karşı tacize varan söz ve davranışları olmaktadır. Sert bir fren karşısında çocukların üç noktadan emniyet kemeri ile güvenliklerinin sağlanması niye 3 yıldan beri ertelensin? Neden mahkemeye kanıtlar ve deliller götürülmesin?

3 - Okul Servis Araçları yönetmeliğinde Sürücünün sağlık raporu AİLE HEKİMİNDEN alınır ve beş yılda bir yenilenir denirken, araçların fenni muayenesi her yıl yapılmaktadır. AİLE HEKİMLİĞİ BİR İHTİSAS KURUMU DEĞİLDİR. SÜRÜCLERİN SAĞLIK RAPORLARI HER YIL VE TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANEDE YAPILMALIDIR.

4 - Sürücülerin Psikoteknik raporları da her yıl yenilenir derken, nereden alınacağı vurgulanmamıştır. Okul servis araçları bir kamu hizmeti yaptığına göre, para ile satılan değil, ciddi kurumlardan bu belge alınmalıdır.

5 - Milyonlarca aileyi ve öğrenciyi ilgilendiren bu yönetmelikteki ertelenen ve mali külfet getirildiği için 3 yıldan beri kasıtlı olarak ta yapılmayan güvenlik donanımları, ilgili Federasyonun bir banka ile görüşerek ve her ilde ihaleler açılarak taksitle ve en ucuz faiz oranları ile yaptırılabilir. Şimdiki bu durum ise tamamen bir sorumsuzluk ve aymazlıktır.

6 - Okul servis araçları, mutlaka sürücü ve araç kalitesi ve donanımı ve potansiyel taşıma gücü ile diğer taşımacılık sektöründen mutlaka ayrılmalıdır. Bu planlama yeniden yapılarak var olan potansiyelde, can güvenliği ve etik kurallar yerine oturtulmalıdır. Bu pandemi sürecinde günde beş farklı işe giderek yolcu taşımacılığı yapan bir aracın, hijyen ve temas etkisi ile yalnız öğrenci taşıması halinde, hijyen ve temas etkisi bir değildir.

7 - Okul Servis araçlarının arka yüzünde ‘’DUR’’ işaret levhası olmasına rağmen, önde neden olmaması ve sürücü öğrenci indirdiğinde, karşıdan gelen bir aracın bunu bilmesi dahi noksan olup, bu yönetmelik ticari veya siyasi etki ile değil, tarafsız uzmanlarca yazılmalıdır. Ayrıca okul servis araçlarının yıllık muayeneleri genel değil, daha da özel nitelikte yapılmalıdır

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net