27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ÖYLE DEĞİL BU İŞİN DOĞRUSU
12 Kasım 2010 Cuma Bu yazı 23517 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çocukluğumuzda analarımız kavga edip eve döndüğümüzde intikam peşinde koştuğumuzu anlayınca “ oğlum kanı kanla yıkamazlar. Kanı suyla yıkarlar” der bizi intikam duygusu yerine iyiliğe dostluğa yönlendirirdi.

Televizyon reklamlarından ve gazete ilanlarından etkilenerek hafta sonu sinema keyfimizi ailece Mahsun Kırmızı gül’ün meşhur filmi ile değerlendirmek istedik ve sinemaya gittik.

Sinemada sinema keyfi yapmanın tadı televizyonda izlemek gibi olmuyor elbet. Ama sesini öyle bir açmışlar ki büyük salonda olan sınırlı sayıda ki izleyiciler kulaklarını tıkamak zorunda kaldılar.

Filmi izlemişsinizdir veya izleyeceksiniz. Film yana bir intikam ateşinin yıllar sonra bile sönmeden sürdüğünü ve bir intikam uğruna polis teşkilatında önemli mevkilere gelen birini anlatıyor. Elbette güncel olaylarla desteselmişler bu ilginç senaryoyu.

Suçsuz bir insanın nasıl suçlu ilan edilip sorgulandığının ötesinde suç tevdi edilerek nasıl azılı bir suçlu gibi gösterileceğini anlatması bakımından ve sorgulama sahnelerinin gerçekçiliği anlamında biraz daha ilginçleşiyor.

Özellikle bir dönemde çokça yaşanılan bir olaydır. Suçsuza suç yapıştırmak. Hani 12 Eylül darbesinin olduğu sıralarda halk ağzında dolaşan bu sorgulamalar neticesinde suçu olmayanların “tamam yaptım, Amerika başkanını bile ben vurdum” dediğini.

Allah korusun. Bir zamanlar öyleydi. Cehalet dolu eli sopalı polislerin eskiden karakol şimdilerde polis merkezi dedikleri yere düştüğünde halka yaptığını bir kısmımız yaşadı bir kısmımız duydu.

Şükür şimdi polislerimiz öyle değil. çoğunluğu kibar, efendi, yardımsever, terbiyeli ve gerçekten iyi diye tabir ettiğimiz insanlar. Bırakın Türkiye genelini Kırıkkale polisine bakın. Trafikçisi bir başka kibar, toplum polisi bir başka kibar, eğitim sorumlusu veya istihbaratçısı bir başka kibar.

Bu tezimi başta Emniyet müdürü olmak üzere ismini verdiğim zaman terbiyesinden burunlarının ucu kızaran, sıkılan müdürlerimiz ve memurlarımızda görebilirisiniz.

Ha efendim hepsimi böyle. Elbette hayır. Bir kısım eskiden kalmalar olacak. Her toplum içinde var böyle ileri akıllılar. Ama çoğunluk içinde eriyip gider onlarda. Bugün olmazsa yarın gelir onlarında sonu.

Gerek suç işleyip yanlışa sapanlar ve gerekse suçluyu bulacağım diye vatandaşa zulmetme hevesinde olanların yanlışlarını kanla yıkayarak değil, suyla temizlemek gerekiyor. Polise taş atmak veya beline bağlayıp C-4’leri üstlerine yürüyerek değil.

Kimseye bir şeyleri anlatma veya yaranma gailesinde değilim. Yanlışlarını görsem ilk ben söylerim. Hani yine halk arasında bir inanış var. Asker polis birbirini sevmez diye. Yok. Öyle değil bu işin doğrusu. Ben defaten polislerle birlikte görev yaptım ve hepsi ile dostluğumuz halen devam etmekte. Hele Kırıkkale emniyeti içinde gençleri kazanmak için kendini paralayan müdürleri görünce sevgim bir kat daha artıyor buna ne kibar şekilde hız sınırını aştığım için ceza kesen memur kardeşlerim olur ne polis ile halkı birbirine kırdırma düşüncesinde olan bölücü zihniyetliler engel olur.

Polise destek olmak vatandaşlık görevinin ötesinde insani bir duygu olmalıdır. Polise taş atan veya aşağılayan zihniyeti bir kez daha kınıyorum.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı GÜVENTÜRK  -  18.11.2010 - 9:00
Ahmet ağabey onur verdin bu sözlerinle zevk verdin,şevk verdin. Allah razı olsun.Biliyorsun ben sonradan olma gazeteciyim ama üç buçuk yıla yayınlanmış dört ve ayrıca yayınlamaya hazır iki kitap olmak üzere altı kitabı sığdırdım.Kendimce iyisini yapma gayretindeyim.Sizinle panelde, programda veya aynı ortamda bulunmak onur verir. Sizin Huzurunuzda tüm dostlara,Azizi milletime kıymetli hemşerilerime Hayırlı Bayramalr filior , her günlerinin Bayram neşesinde geçmesini diliyorum. Fazlı Güventürk
Ahmet ZENGİN  -  16.11.2010 - 12:09
Mümtaz araştırmacı-yazar kardeşimin tespitleri ne kadar yerinde ve ders niteliğinde.Yazılarını zevkle okuyorum.İnşaalah Ulusal tv.lerde de birlikte olabilme dileklerimle, Bayramınızı en içten dileklerle kutlar sevgiler sunarım., Ahmet ZENGİN Yazar-tv.programcısı
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net