29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Çevrimiçi mi Yüz yüze mi?
29 Eylül 2020 Salı Bu yazı 11058 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yüzyıllardır eğitim hayatı daima kendini yenilemekte ve değişime uğramaktadır. Gelişmişlik düzeyine ulaşmak ve dünyayı yakalamak hatta geçmek için de bu bir zorunluluktur. 

Tabiki özellikle 2020 yılının hızlı bir değişim gösterdiğini kabul etmeliyiz. Salgın hastalık sebebi ile  eğitim hayatımıza yeni kavramlar girdi. Uzaktan eğitim, Online, EBA, yüz yüze eğitim, Tablet gibi.

Tüm ülke olarak özellikle Öğretmenler, öğrenciler ve veliler bu eğitim sistemine alışmaya çalışıyoruz. Alt yapı problemlerinin olduğu bu  koşullarda, eğitimin çok zor yapılacağı aşikar. Yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin bilgisayar yada tableti, bir milyon öğrencinin de internete erişiminin olmadığı açıklanan Türkiye’de okula dönüş, zorlu bir süreci işaret ediyor. Yapılan anketlerden anlıyoruz ki öğrencilerin yüzde 54’ü EBA’ ya erişememiştir. Yüzde 49’u ise cihaz veya internet sorunu ile karşı karşıya kalmıştır.

EBA’nın geçen hafta çökmesini “ilgi var” değerlendirmesi yapmak sayın bakanımızın soruna nereden baktığının en iyi göstergesi.

Bilgisayar ve interneti olmayan öğrencilerimiz azımsanmayacak kadardır. Üstüne birde okul çağındaki çocukların yüzde 5’inin evinde televizyon yok. Birde bunlara evinde çalışma ortamı uygun olmayan aileler düşünülürse eğim sistemimizde fırsat eşitliğinden söz etmemiz mümkün değildir.

21 Eylül itibari ile birinci sınıflar haftada bir yada iki gün okula gelmeye başladılar. Ancak İlkokul birinci sınıf öğrencisi salgından kendini nasıl koruyacaktır? Sınıflarda oturma düzenini sağlamak yeterli mi? Bu çocuk teneffüste nasıl korunacak. Tuvalette nasıl önlem alınacak? Okullarımız fiziki yönden buna uygun olmadığına göre sonuç da bu çocuklar birer taşıyıcı olacaklardır.

Mart 2020 tarihine göre, bugünkü durum daha korkutucu oldu. Mart 2020’de okulları kapattık ama şimdi açıyoruz. Salgın daha çok arttığına göre bu açılışın izahı nedir?

Yaz boyu okullarda fiziki değişime gidilmedi. Sınıflar, koridorlar, okul bahçeleri günün koşullarına göre düzenlenmedi. Öğrencilerimizin okula gidiş ve dönüşleri kolay olmayacaktır. Okul araçları ile giden o minicik çocuklardan mesafe, maske uyumu nasıl sağlanacaktır?

Biz bunları yazarken her gün de yeni bir gelişmenin olduğunu ifade edelim. MEB hergün yeni bir değişiklik yada karar açıklıyor. Onlarda ne yapacaklarını mı bilmiyorlar yoksa güncel gelişmelere göre karar mı almaya çalışıyorlar bilemedik.

Uzaktan eğitimin kesinlikle yüzyüze eğitimin yerini tutmayacağını herkes biliyor. Uzaktan eğitimden herkes mustarip, Öğretmen bu sistemde daha çok yoruluyor. Okul tarafından atanan dersleri ancak bağlanabilen öğrencilerle yapıyor. Ödev veriyor, ilk defa dersine girdiği öğrencileri tanımaya çalışıyor. Arkasından öğrenciler gerek watsapp gruplarından gerekse öğretmenin özeline attığı mesajlar ve  ödev kontrolleri öğretmeni normalden kat ve kat yormaktadır.

Birde MEB’in ek ders düzenlemesini günümüz olağanüstü dönem için güncellemelidir. Buna göre 15 saati doldurmak ve ek derse hak kazanmak mümkün değil. MEB ve herkes önce şunu bilmelidir ki öğretmenler 15 saatin çok üzerinde çalışmaktadır. O halde ne yapılmalı?

Yapılması gereken, yüz yüze eğitim yapılıyor gibi tüm öğretmenlere ders dağıtım çizelgesi hazırlanmalı ve ek ders ücretleri de bu çizelgeye göre verilmelidir. EBA’da birleştirilen sınıfların ücreti ayrı ayrı verilmelidir. Devletin sanki öğretmenin ek dersine göz dikmiş gibi algılanması hiç hoş değil ve devlet ciddiyetine de yakışmamaktadır.

 

Uzaktan eğitimden kıyafet satamayan esnaf, kırtasiye, servisçiler mustariptir.

 

Evde sıkılan çocuklarının gece gündüz bilgisayar oyunundan kafasını kaldırmamalarından  veliler rahatsız. En önemlisi çocuklar eğitim disiplini ve formasyonundan uzaklaşmaktadırlar.

 

Ekonomik sebeplerle bir çok kurumun açıldığı ülkede azami tedbirlerin alınarak okullarında bir an önce açılmasını öğrenciler, veliler, öğretmenler, esnaf olarak dört gözle bekliyoruz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net