23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
BOSTAN KORKULUĞU’ musunuz? (146.)
07 Ekim 2020 Çarşamba Bu yazı 8404 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

        Gün geçmiyor ki vatandaşın bir şeylerden şikâyeti olmasın! Ve işin garibi de bu şikâyetlerini ilgili makam ve mercilere iletmiş olmalarına rağmen, ne yazık ki çözümlenmemiş olması!

        İşte bunlardan birisi de önceki gün facebook sayfamdan intikal etti! Konusu bu şehirde yaşayan ve hemen herkesin muzdarip olduğu şu meşhur gürültü kirliliği. Yani daha doğrusu sokaklardaki arabalı satıcıların megafon sesleri!

        Konuya burada başlamışken hemen şunu bilhassa ve peşinen belirteyim. Hiçbir surette, hiçbir şekilde ve kesinlikle, hiçbir kimsenin hele ki helal kazancına karşı bir durum ve düşünce asla söz konusu değildir!

        Tabii bunu böyle belirtirken de yine aynı şart ve şekilde rahatsız edilinmesi söz konusu değildir! Tüm bunların hepsi karşılıklı hak – hukuk çerçevesinde ve demokratik ilişkiler içerisinde iyi niyet ilişkileriyle yürütülmesi gereken hususlardır.

         Bir zamanlar şu sokak – ev düğünlerinde, evin önüne kurulan ya da sokağı kapatarak yapılan düğünlerde müzisyenlerin, anfinin ayarını sonuna kadar açarak, adeta şehire konser verir gibi çıkardıkları gürültüler vardı. Şükür kurtulduk onlardan.

        Evet, şimdide gelelim gelen mesaja. Kırıkkale Sanayi Mah. Şehîd Bedri ŞAHİN Sokağı sakinleri adına geliyor şikâyet! Hemen belirteyim ki bu şikâyet her ne kadar ilgili yerden geliyor ise de, şehrin her mahallesi ve sokağı için bu gerçek geçerlidir!

        Adeta diyor vatandaş, sanki sözleşmişlercesine onar, yirmişer dakika arayla akşama kadar biri geçiyor arkasından öbürü geliyor! Hepsinin hoparlörü de en son ayardan! Evin içerisinde ses adeta yankılanıyor!

        Patates – soğan… Samırsakcı… Overlokcu – Kilimci… Hurdacı… Sucu… Bulgurcu… VS. İşte böyle bir curcuna anlayacağınız! Yani her ne ararsan, bi eksiksiz bu anonslarda var!

        Vatandaş çıkıp ta müdahale edince kavga hazır! Ondan sonra al başına belayı! Adamlar adeta patlamaya hazır bomba! Dedik ya ekmek kavgası işte!  

        Bu şikâyet bana daha önce yazdığım iki yazımı hatırlattı; ‘’Motorlu Magandalar!’’ ; (24 Haziran – http://kalehaber.net/yazar-3836-motorlumagandalar! (133.).html) Linkiyle ve Trafikle ilgili bir yazımı. Diğeri ise öbür okuyucumun mesaj ve resimleriyle bildirdiği; ‘’Vatandaşın Çözülmeyen Şikâyeti!’’ ; (08 Temmuz - http:// kalehaber.net/yazar-3862-vatandasin cozulmeyensik%C3%82yeti!(135.).html) Linkiyle Bahçeliveler Mah. Ahıllı Yolundaki AVM’ lerin karşısındaki olumsuzlukları anlatan yazımı hatırıma getirmiş oldu!

        Önce hatırıma gelen şu ‘’Motorlu Magandalar’’ ile ilgili o günden bu güne bişey yapıldı mı derseniz, ne gereği var ki yani. Gençlerin keyfini bozmaya gerek var mı sizce ha? On beş on altı yaşındaki zibidiler, altlarında motosikletler!

        Ne plaka var, ne kask var ve nede herhangi bir koruma materyali! Sokaklarda adeta fink atıyor, motoru arka teker üzerinde şaha kaldırıyor gidiyorlar! Bazen de üçü beşi biraraya geliyor ve adeta sokaklarda terör estiriyor, egzoz patlatıyorlar! Var ise eğer plakası, onunda üzerine bir toz bezi parçası sallıyorlar ki plakası alınıp ta ceza yazılamasın!

        Büyük yarış motorları ise ayrı bir âlem! Şehir merkezinde günün 24 saati kafa ütülemekten geri kalmıyorlar! Hiç gereği yokken biranda tam gaz vererek ortalığı ayağa kaldırıyorlar! Haa, bak bunlar plakalılar. Yalnız bu uyanıklarda ya plakayı ortadan büküyor, arka çamurluğun altına saklıyorlar! Ya da bunlarda küçük motorlarınki gibi plakanın üstüne bir bez sallıyorlar!

        Gelelim şimdi hatırladığım ikinci şikâyete. Burası Ardiyeciler Sitesinin Bahçelievler Mahalle köprüsünü geçince, Ahıllı Caddesi üzerindeki AVM’ lerin karşı kısmındaki MKE’ nin boş arazisi kenarında bulunan yer oluyor!

        Burasıyla ilgili şikâyeti bildiren okuyucumuzu ismiyle de bildirerek, kendisinin yapmış olduğu resmi şikâyetlere de değinerek yazmış olduğumuz o zamanki yazımızdan, bu güne kadar maalesef ve ne yazık ki hiçbir müspet sonucun çıkmadığını da, burada üzülerek ifade etmek isterim! İşte yazı başlığımızın özü de, bunu ifade etmektedir!

        Bildiğim kadarıyla belli resmi kurumların bünyesinde birer de Basınla ilgili birimleri olur. Bu birimlerin görevi kendi kurumlarıyla ilgili konulardan basına yansıyanları günlük dosya halinde makama arz eder.

        Aceba diyorum bu bizim defalarca gündeme getirip yazıp – çizip, dikkat çekip, düzeltilmesini yahut çözümlenmesini bildirmiş olduğumuz hususları, bu ilgili makamların yetkilileri okumuyorlar mı? Bunların içerisinde Belediyeyi olsun, Valiliği olsun, ne bileyim herhangi bir başka makamı olsun ilgilendirenlerden hiç birisinden de mi bir olumlu çözüm çıkmaz! Doğrusu merak ediyorum!

        Yapılan ihbar veya şikâyeti usulü kaidesince kaleme alıp, gereğinin yapılmasıyla ilgili olarak intikal ettiriyoruz. Ondan sonrada bekliyoruz ki, o sorun çözülsün. Tabii ki her şeyin bir planı, bir programı, bir sırası olur, amenna. Ama bir problemde öyle aylarca çözümsüz beklemez herhalde!    

        Geçmişten süregelen konularla ilgili yazıların kendilerini mükerrer baskı olmasın diye yalnız yazı başlıklarıyla tarihlerini ve LİNK adreslerini verdim! Bilmeyen, anlamayan yahut okumayanlar, oradan detay ayrıntılarını okuyabilirler!

        İlgilileri de eğer bu saatten sonra bilgilenip ilgilenecek olursa şayet, oradan gerekli açıklamaları ve okuyucu yorumlarına ulaşabilirler! O şikâyet ve ihbarı yapanların, yarınlarda eğer başları bir belaya girerse, bunun sorumluluğunun da, zamanında gereken çözümü sağlamadıklarından dolayı, vebalinin kendilerinde olduğunu bilmelerini istedim! Anadolu daki bir deyimle de yazıyı sonlandırmış olayım. ‘’Elçiye zeval olmazmış derler!’’

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  10-10-2020 - 14:54
Sayın okurumuz Yüksel KARAKOÇ Bey: Özellikle belirtmek isterim ki, teveccühünüze teşekkürlerimi bildiririm. Ben, bana tevdi edilen bu köşenin hakkını vermenin ötesinde başkaca bir şey yapmıyor, kalemimi de satmadan toplumun çıkar ve menfaatlerine yönelik olarak, inandığımız doğrultuda fisebilillah bişeyler vermeye çalışıyoruz. Yaşadığımız şehre hizmetin dışında da başka bir beklentimiz yoktur çok şükür.
Yüksel karakoç  -  08-10-2020 - 18:21
Öncelikle halkın şikayet ve isteklerine köşinde yer veren üstad köşe yazarımız Oktay Kırlangıcoglu\' na teşekkür ediyoruz. Köşe yazısında da belirtildìği üzere çagdaş bir şehire bu tür kaçak köcek ìşler hiçmi hiç yakışmıyor. Gürültü patırdı yazıda bahsedilen az bile olmuş bizler mahalle sakinleri olarak bu konu nun takipcisi olacagız lütfen idarecilerimizde bu tür şikayetlerimize daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net