29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Okullar Açılıyor
09 Ekim 2020 Cuma Bu yazı 13066 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yüzyılda bir olan pandemi bu sefer bizim kuşağı buldu maalesef. Dünyayı kasıp kavuran Covid19 pandemisi sebebi ile 23 Mart’ta okullarda yüz yüze eğitime ara verilmişti. Geçtiğimiz eğitim- öğretim döneminde uzaktan eğitim denemeleri yapılmışsa da çok da başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

Özellikle devlet okullarında başlamış olan uzaktan eğitimin henüz istenilen seviyeye ulaşmadığını biliyoruz. Ama tıpkı maske meselesinde olduğu gibi MEB’ciler doğru formülü bulacaklardır diye bekliyoruz.  Uzaktan eğitimi  sistemli ve bütün öğrencileri kapsayıcı bir şekilde yapmayı başarırsak belki verimli olmasını da sağlayabiliriz. Uzaktan Eğitimde başarısız olmamızın bir çok sebebi var ama bunların en önemlileri; Öğretmenlerimizin yeterince donanıma sahip olmamaları, EBA ‘nın alt yapın yetersizliği, Öğrencilerin internet ve bilgisayara sahip olamamaları diyebiliriz.

Uzaktan eğitim ile ilgili öğretmene bir program veriliyor. Arkasından EBA’dan ders ataması yapılıyor. EBA alt yapısı yeterli olmadığından öğretmenden kalan dersleri Zoom programı üzerinden yapması isteniyor. Öğretmenlerin büyük bir bölümü fedakârlıkla derslerini tamamını yapsa da denetim ve kontrolden yoksun bir sistem.

Uzaktan eğitimin kurulma amacı eğitimde eşitliği sağlamak iken bugün tam tersine döndü. Bırakın doğu, güneydoğuyu Kırıkkale’de  bile 65 köyde cep telefonu çekmiyor. İnternet bağlantısını ve bilgisayarı hiç konuşmuyoruz.

Bazı aileler çocuklarına özel dersler aldırmaya hatta özel bürolara çocuklarını göndermeye başladılar bile bugün en az 1 milyon 500 bin öğrencinin EBA’dan faydalanamadığını düşünürsek eğitimde eşitliğin olmadığı zenginle fakir arasındaki makasın iyice açıldığını görüyoruz.

Pandeminin vurduğu en önemli kurumlardan biri de özel okular oldu. Ülkemizde 12 bin 300 özel okul 1 milyon 300 bin de öğrencisi var. Bu süreçte veliler okullara ödeme yapmıyor, kayıt yenilemiyor hatta kayıt aldıranlar bile var. Bununla beraber özel okullar 8. ve 12. Sınıflarda yüzyüze eğitime başladılar.

İlimizde de 49 bin ilk ve orta öğretim , 32 bin ise üniversite öğrencimiz bulunmaktadır. Veliler, servisler, kırtasiyeler, kantinciler, yemekçiler, okul çevresindeki esnaf yani bu sektörden bir şekilde ekmek yiyen herkes merakla, ümitle okulların açılıp açılmayacağını bekliyor.

Neredeyse hayat normale döndü neredeyse bütün kurum kuruluşlar açıldı. Bir okullar açılmadı. Okullar açılmıyor da sanki gençler evlerinde güvendeler mi hayır tabiki gençler cafe’de, sokakta, düğünde, plajda yani her yerde o sebeple “Okul Sokaktan daha güvenli”  sloganı gerçeğin ta kendisi.

Bir de öğretmenlerimizin şu anda Filyasyon ekibi olarak görev yapıyorlar. Yüzyüze eğitimin başladığı süreçte öğretmenlerimizi haftanın yedi günü kapı kapı gezdirmek onların performanslarını hiç de iyi etkileyeceğini düşünmüyorum. Gerek İl Milli Eğitim müdürlüklerinin gerekse valiliğin bu konuda hassas davranacaklarını temenni ediyoruz.

Hem ilimizde hem de bütün ülke de özel okullar “biz eğitime hazırız” diyorlar. “Okul hijyenini sağladık. Tüm katlara dezenfektanlar yerleştirdik. Uyarılarımızı astık, Lavabo ve tuvaletler her 40 dakikada temizliyoruz” diyorlar.

Özel sektör bu imkanları sağlıyorsa devletimizde daha iyi yapacağına eminim. Bu sebeple zaten devletin planlamasında söylediği gibi 1.sınıflar açıldı. Bu hafta 2.3.4 sınıflar seyreltilmiş sınıflarda haftada iki gün yüz yüze eğitime başlayacaklar. Darısı inşallah diğer sınıflar ile Üniversitelere diyelim.

Velhasıl devlet kendi çocuğuna kendi kurumunda bir şekilde sahip çıkacaktır. Okullara gelen çocuklara dezenfektan, maske ihtiyaçları okullar tarafından karşılanmalı , okulların hijyenine her zamankinden daha fazla dikkat edilmelidir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net