16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BİSİKLET YOLU
13 Ekim 2020 Salı Bu yazı 7455 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanların büyük şehirlere doluşması ve Covit 19 Panda mı sürecinin de uygulanmasıyla insanlarda hareketsiz, hantal bir yapı oluşmuştur. Özellikle çalışma zorunluluğu olmayanlarla, altmış beş yaş üstü vatandaşlarımızda hareketsizlikten kaynaklanan vücut sendromları yaşamaları kaçınılmaz olmuştur.

Bu insanlarımızın hareketsiz kalma durumunu göz önünde bulunduran bazı belediyeler eski imarda yenilikler yaparak, bazıları da yeni imar planlarında bisiklet yolları planlayarak ilerde sağlıklı bireylerin oluşmasına katkı sağlamaktadırlar.

Kırıkkale’mizin arazi yapısı bazı yerlerde engebeli olsa da, her noktaya dolambaçlı yollardan bir düz yolu vardır. Zaten yollarımızın dar olması ve otopark sorunu tam manada çözümlenmediğinden, şehrimizin içinde özel arabalarla seyahat etmemizin zorluğunu hepimiz biliyoruz. Belediyemiz bu konuda öncü çalışmalar yaparak bisiklet yollarının yapımına önem vermeli, insanlarımızın bisiklet kullanımını teşvik ederek yurttaşlarımızın daha sağlıklı yaşamalarına katkı sağlamalıdır. 

Ben bir bisiklet alıp şehir içinde tüm ulaşımımı bununla yapacağım dediğimde: Başta eşim ve bazı yakınlarım’’ Tüm insanlar sana gülerler ’’ demeleri, gerçekten tüm insanlarımızın kafasında oluşan ortak görüşü yansıttıkları unutulmamalıdır. 

Temiz bir çevre, temiz bir gelecek ve sağlıklı bireyler için özellikle toplum önderlerinin de bu konuya gerekli önemi vererek, halkımıza örnek olmaları gerekir.

Avrupa ve tüm ileri ülkeler bisiklet kullanmanın insan sağlığına önemini kavradıklarından Başbakanları, Cumhurbaşkanları bile bisiklet nen yolculuk yaptıklarını basındaki haberlerinden görmüşüzdür.

Bisiklet kullanmak büyüklerimiz açısından utanılacak, küçümsenecek, hor bakılacak bir konu olmayıp sağlığımız için ve sağlıklı kalmamız için bir zorunluluk olmalıdır.

Bizim belediyemizde bu konuya önem vererek şehrimizin her yerine bisiklet yolları yaparak insanlarımızın bisiklet kullanmaları için acilen bir çalışma başlatmalıdır. Bisikletin ve bisiklet yollarının kullanılması ve bir alışkanlık haline gelmesi için örnek ve eğitici çalışmalar yapmalıdır.

Özellikle İstanbul, Eskişehir, Kayseri ve Gaziantep belediye başkanlarımızın bu konudaki örnek çalışmalarını basından imrenerek izlediğim de bizim Kırıkkale’mizde niçin böyle bir çalışma olmasın diye birçoğumuz söylemişizdir.

Kırıkkale’mizi yöneten tüm üst düzey yöneticilerimiz ile bu konuda etkisi olan diğer kurumlara sesleniyorum:

İnsanlarımız son zanlarda dört duvar arasına sıkışarak yaşadıklarından, tüm yolculuklarını da özel ve toplu taşım araçlarıyla yapmaktadırlar. Bu insanlarımızın hantal kalmamaları için spor yapmaya ve spor sağlarına ihtiyaçları olduğu gibi küçük seyahatlerini de bisikletle yapmalarında büyük faydalar vardır.

İnşallah şehrimizin yönetiminden sorumlu olan belediyemiz bu konuya şehrimizin tüm yerlerine kolayca ulaşımımızı sağlayacak şekilde bisiklet yolları yapımını sağlar. Eski imarları bu yönde düzenlerken yeni imar planlarında bisiklet yollarına gerekli önemi verir.

Bu şekilde sağlığımızı koruyarak sağlıklı bir toplum olmaya çalışırken, kullandığımız enerjinin büyük bir kısmını dışardan dövizle sağladığımızdan da, ülke ekonomisi ve kendi bütçemize büyük bir katkı yapmış oluruz.

Gönül isterdi ki Kırıkkale’miz bir Cumhuriyet şehri olduğundan yeni devasa, uygulanabilir imar planlarıyla, yapmış olduğu tüm öncü çalışmalarıyla örnek alan değil, diğer tüm belediyelere örnek olan bir ilimiz olmalıydı.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net