03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
TÜRK KIZILAYI (147.)
14 Ekim 2020 Çarşamba Bu yazı 9889 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

                Geçen hafta (26. 09. 2020) da yine Wattsapp’ tan bir mesaj aldım! Yaptığım araştırmada da, doğrusunu isterseniz doğru dürüst, sağlıklı ve detaylı bir bilgiye ulaşamadım!  

        Gelen mesajda; (Kızılay Başkanının oğlu, Kızılay Başkan Yardımcısı hem de TRT Word çalışanı. Maaşı: 50. 000 – TL). (Kızılay’ ın Gelişim Direktörü Levent CANBAY maaşı: 16. 750 – TL). (Kızılay’ a Genel Başkan Danışmanı olan karısı Kamile CANBAY maaşı: 14. 484 – TL)!

        Bu mesaj bana geçen sene bu zamanlar (T24 Bağımsız İnternet Gazetesi; 05. 10. 2019) da yayımlanan haberi hatırlattı! Aynı şekilde ayrıca başka (BirGün’ den İsmail ARI) nın Levent CANBAY’ ın, bana gelen mesajdaki bilgiyle örtüştüğünü gördüm!

        Her iki haber kaynağının bilgileri birbirini teyit ediyor olunca, bu defa bunların neden ve ne şekil olduğunu, dâhili bilgi olarak burada şubeden araştırmam icap etti.

        Ben bu düşüncedeyken yine Kızılay ile ilgili, al sana bir video daha! Önceki düşüncemde ne kadar haklı olduğum ve kısmen ağırdan almış olmam da tesadüf oldu. Çünkü bu defa gelen video görüntülerinde, başka bir bağışçı firmanın ‘’SUNNY DATES’’ baskılı kolilerden alınan yuvarlak paketler, Kızılay baskılı başka kolilere yerleştirilip ambalajlanıyorlardı!

       

        Şu andaki Kızılay Kırıkkale Şube Başkanı Sayın Mustafa İŞLER Bey, taa 80’ li yıllardan ve ÇELBOR AŞ’ den tanıdığım, o zamandan bugüne de hiçbir yanlışını görüp duymadığım bir kişi.

        Kendisiyle görüşmek üzere gittim. GSM’ ime gelen mesajları bizzat gösterip okutup izlettim. Ve kafamda toparlayıp sıraladığım soruları teker teker kendisine yönelttim.

        Sağ olsunlar, yaşımıza hürmeten başladı sorduklarımı cevaplamaya:

        - Bak ağabey; birbirini 40 yılın üzerinde tanıyan, bu şehirde yaşayan kimseleriz. Kızılay’ ın eski geçmiş beni ilgilendirmez! Buraya gelişim itibariyle benim vereceğim bilgiler beni bağlar. Biz Kırıkkale’ de 2020’ de, içinde bizimde kısmi katkılarımız olmak üzere, 1 Trilyon civarı yardım dağıttık! Bize bu yardımları Genel Merkez gönderdi. Anadolu’ da bir deyim vardır; ‘’Meyveli ağacı taşlarlar!’’ denir. Bizim yaptığımız ayni ve nakdi yardımlar bir tarafa, sırf intihardan döndürdüklerimizi saysam şaşarsınız!

        Kızılay; dünyaya açılmış ve yıllık bütçesi 6 milyar lira olan bir kurum. Bu kurumun başında bulunan Genel Başkan başta olmak üzere Şubeler ve Yönetim Kurulu üyelerinin hiçbirisinin de ne maaşları ve ücretleri yoktur! Fisebilillah ALLAH rızasına hizmet vermektedirler.

        Yalnız bu katrilyonluk bütçeyi yöneten ve maaşı 30. Bin TL olan profesyonel yönetici Genel Müdür var. (‘’Sayın okuyucular günümüzde sıradan bir AŞ’ nin yöneticisi, bu rakamların neredeyse katlarını almaktadır!’’ O. K.)

        Bu arada hemen Ankara Genel Merkezi arayıp, benim GSM’ den göstermiş olduğum video konusunu sordu. İlgili yetkili konuya yönelik dün bir bildiri yayınladıklarını, internetten indirmesini bildirdi. Ve hemen bir nüshasını da bana verdi.

     

        Konu özetle; TÜRK Kızılay’ ını zan altında bırakarak, bağışçıların güven duygusunu yok etmeye yönelik bir Twitter video paylaşımı! Kızılay’ ın kuruluşunda ‘’Şartlı Bağış’’ konusu vardır! Bu maddeden olarak isminin açıklanmasını istemeyen ‘’Ş. K.’’ isimli bir bağışçı, Türkiye’ deki çeşitli milletlere mensup mültecilere (Filistin – Suriye – Etiyopya) gibi milletlere dağıtılmak üzere 4495 paket gıda kolisi bağışlamış.

        Aynı süreçte Suriyelilere dağıtılmak üzere Kızılay’ ın da hazırladığı kolilerle biraraya geliyor.

Bu arada Suriyelilerin aralarında kurduğu derneğin elindeki hurmaları, Kızılay’ ın kolilerine konularak yardım gerçekleştiriliyor!     

        Kızılay 152 yıllık bir insani yardım kurumu olup, 2011’ den beri de gerek Suriye içinde ve gerekse ülkemizdeki Suriyeli mültecilere yardım yapılması utanılacak ve saklanılacak bir durum değil, bilakis insani bir görevdir! Bağışçıların talepleri doğrultusunda yüzlerce kez hem Kızılay ve hem de bağışçı firma logolarıyla bu yardım kolileri, Suriyeli ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır!

        Tüm bunlar gösteriyor ki; Kızılay belli bir gurubun belli bir amaçla hedef seçtiği Kurum’ dur! Bu tür fitneler, yalan ve iftiralar bizi insanlığa hizmetten alıkoyamayacağını kamuoyunun dikkatine sunarız!

        Mesajla gelen video ile ilgili alınan resmi bilgi böyle. Bununla ilgili olarak okuyucularımızın ne düşündüğü veya düşüneceğini, lütfedip yazacakları görüş ve yorumlardan okuyacağız! Şimdi gelelim bu yılbaşında genel kamuoyunu günlerce meşgul eden şu meşhur milyon dolarlık bağışa!

        Hani Başkent Gaz tarafından Kızılay kullanılarak Ensar Vakfına bağışlanan 8 milyon dolar paranın macerası!

        Hatırladığım kadar Ocak 2020’ nin sonlarına doğru ulusal medyada patlayan bir haber olmuş ve Türk kamuoyunu da günlerce meşgul etmişti. Bu konuyla ilgili Mustafa İŞLER Bey’ e yönelttiğim sorular aldığım cevapları kısaca özetlersek;

        Başkent Gaz tarafından Ensar Vakfına aktarılmak üzere Şartlı Bağış olarak Kızılay’ a 8 milyon dolar bağışta bulunuluyor! Bunun 7 milyon 925 bin doları Ensar Vakfı’ na aktarılıyor! Kalan 75 bin doları Kızılay’ a kalıyor!

        Kızılay; “Hayırsever firma Kızılay’ a bağışta bulunurken şart olarak öğrenci yurdu yapılmak üzere bu vakfa aktarılmasını istemiştir” diyor.

        O dönemin Başkent Gaz yetkililerinin imzalı belgesiyle bu bağışın şekli belirleniyor. Yani Türk Kızılay’ ı na 8 milyon dolar bağışlanacağı, bu bağışın 75 bin dolarının Kızılay’ a verilip, geri kalan 7 milyon 925 bin doların ise Ensar Vakfı’ na aktarılacağı belirtiliyor.

        Türk Kızılay’ ı Bağış Yönetimi Direktörlüğü de bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yapılan şartlı bağışta Başkent Gaz’ ın öğrenci yurdu yapılmasını istediğini, bununda Kızılay’ ın ilgili prosedürleri çerçevesinde yerine getirildiğini ifade ediyorlar!

        Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi olarak ta, şartlı bağış yapan kişinin yerine göre hiçbir şart öne sürmeden sırf hayır olarak yardımda bulunduklarını, kiminin yalnız tekerlekli sandalye için diye belirttiğini, kimileri de su kuyuları açılmasını istediklerini belirtmiştir.

        Netice itibariyle bana intikal eden, benim yaptığım araştırma ve incelemeden elde etmiş olduğum bilgiler bunlardan ibarettir. Dolayısıyla da okuyucularımızdan önemle ricam şudur:

        Her ne şekilde olursa olsun, herhangi bir konuda, hele özellikle böyle bir insani yardım ve hayra yönelik konularda, lütfen konunun aslını – özünü anlayıp bilmede, gerçekleri yeterince öğrenmeden, ferdi ve fevri karar ve düşüncelere yer verilmemelidir diye düşünüyorum!

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İSMİ MAHFUZ BİR OKUYUCU   -  15-10-2020 - 16:58
Oktay Abi; 1) \"Başkent Gaz tarafından Ensar Vakfına aktarılmak üzere Şartlı Bağış olarak Kızılay’ a 8 milyon dolar bağışta bulunuluyor!\" Neden Başkent Gaz doğrudan Ensar Vakfına bağış yapmamış ta, Kızılay’ ı aracı olarak kullanmış? Bu yolla Başkent Gaz bir menfaat elde etmiş mi? 2) Küçük bağışların birikimiyle, gönüllülük esasına göre hizmet veren bir kurum olan Kızılay\' ın İstanbul\' daki Genel Başkanlık Makamı için aylık 12. 000 dolara köşk kiraladığı haberi hakkında ne düşünüyorsunuz? 3) Maaşları hakkında bilgim olmadığından yorum yapmadım. 4) Kırıkkale\' deki fabrikalarda patlamalar olduğunda, ben Kızılay’ ı yanımızda görmedim! 5) VAN depreminde, depolarda çürütülen yardımları ve diğer olayları yazmıyorum! 6) Öğrencilik yıllarında Kızılay adına yardım toplayan biri olarak, Kızılay’ a yardım yapmak içimden gelmiyor! Selam ve saygılar.
Hüseyin  -  14-10-2020 - 13:34
Aydınlatıcı
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net