27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Emeklilikte Yaşa Takılanlar
18 Ekim 2020 Pazar Bu yazı 10998 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, kısa adıyla EYT, 1999 yılında emeklilik yaşının değiştirilmesiyle yaşanan mağduriyetle ortaya çıktı. 4447 sayılı kanunla yapılan değişiklik her şeyi altüst etti. 8 Eylül 1999 tarihine kadar emeklilik şartı, kadınlar için 20, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi istiyordu. Prim gün sayısı ise 5000 olarak belirlenmişti. Çıkarılan kanunla yaş şartı yükseltildi. Bu yasayla birlikte Mayıs 1999’dan sonra sigortalı olan kadınlar için 58, erkekler için ise 60 yaş şartı konuldu. Buraya kadar kimse sesini çıkarmadı ama yasa 1999’dan önce sigortalı olanları da kapsayınca ortaya bir hukuksuzluk durumu çıktı, çünkü hukukta kanunlar geriye işletilemezdi. Yasanın geriye işletilmesiyle birlikte prim gününü dolduran 40 yaşında bir çalışan emekli olabilmek için 48 yaşını beklemek zorunda kaldı. Haliyle bu da beraberinde büyük sorunlar meydana getirdi. Mağdur olan binlerce kişi seslerini duyurmak için bir araya gelerek ortak bir mücadele başlattı.

 

EYT-SYDD

 

Bugün EYT’lilerin kurduğu çok sayıda dernek var, bunların başında Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) geliyor.

 

(EYT-SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Federasyon ve konfederasyon hazırlığı içerisindeyiz. Türkiye’nin her yerinden dernek kurma talepleri geliyor, bütün bunları sağlıklı bir şekilde planlamaya çalışıyoruz. Milletvekillerimizle, siyasetçilerimizle görüşüyoruz. Cumhurbaşkanımızdan da randevu talebimiz hâlâ sürüyor. Bir de tabii ki Türkiye’nin gündemi var, o gündeme de saygı duyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor.

 

1999’dan önce sigorta girişlilerin yaşadığı apaçık bir mağduriyet var. 4477 sayılı yasa hukukun eşitlik ve öngörülebilirlik ilkesine aykırı. Kanun geriye doğru, vatandaşın hakkını gasp etmeye yönelik olarak yürütülemez. Bizler anayasal hakkımızdan mahrum bırakıldık.” Diyor.

 

İKTİDAR

 

Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar

 

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “emeklilikte yaşı tutmayanlar” gibi alaycı ifadelerle bu sorunu çözmeyeceklerini gösteriyorlar. EYT’lilerin emekli  olduktan sonra ikinci işte çalıştıklarını söyledikleri için EYT’lilerin sorununu çözmek gibi bir düşüncelerinin olmadığı ortada. Oysa ki  ikinci işte çalışmak zorunda olan insanların durumu devletimizin bağladığı düşük emekli maaşlarıdır.  Bağlanan düşük maaşlarla insanlar nasıl geçineceklerini sorgulamak lazımdır. Kaldı ki  birinci işi bulamayan EYT’liler ikinci işi nasıl bulacaklar?

 

Hükümet açıklamaları ile  EYT gerçeğini kamuoyuna yanlış yansıtmaktadır. Mevzu yaş değil, yasanın geriye doğru işlemiş olmasıyla ortaya çıkan hak kaybıdır.

 

 

 

MUHALEFET

 

EYT’LİLER İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISINDA

 

 

İYİ PARTİ

 

İyi Parti Grup toplantısında EYT’lileri konuk ederek kürsüde söz verdi.

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, EYT mağdurlarının dertlerine deva olmanın anlatıldığı gibi zor olmadığını söyleyerek, "EYT’li kardeşlerimi rahatlatmak, dertlerine deva olmak, öyle anlatıldığı, öyle şişirildiği gibi zor değil. Bir maliyeti var ama Türkiye'nin o maliyeti göğüsleyecek imkanları da var." 


Grup toplantısına EYT'lilerin katıldığını aktaran
 Meral AkşenerEYT meselesinin, ailelerle birlikte milyonlarca vatandaşı mağdur ettiğini ifade etti. 

 

Meral Akşener, "EYT meselesi, ailelerle birlikte, milyonlarca vatandaşımızı mağdur ediyor. İtip kakarak, yok sayarak, her şeye bulduğun parayı milletinden esirgeyerek, sonuç alamazsın Sayın Erdoğan. Kademeli bir çözüm planı mümkün. Sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak, ilk adım olabilir. Türkiye’nin bu kadar büyük bir yarayı tedavi edecek imkanları var. Yeter ki niyet olsun. Yeter ki yüreğiniz, milletimizle birlikte atsın. 'Bizden önceki bir uygulama.' diyerek işin içinden sıyrılamazsınız. Ülkeyi yönetiyorsanız, sizden önce ya da sizden sonra, bütün dertlere çare bulmak zorundasınız." dedi.

 

CHP

 

Kılıçdaroğlu:

“Seçimi kaybetme noktasına gelmesi tabii Erdoğan’ın başarısızlığını gösteriyor. EYT’liler hiç meraklanmasınlar, onların sorunlarını çözeceğiz. Erdoğan ve iktidarı, Türkiye’nin bugüne kadarki hiçbir sorununu çözmedi, tam tersine sorun üretti. Ben buradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına söz veriyorum, Türkiye’deki bütün sorunları, akılcı, tutarlı politikalarla istişare ederek çözeceğiz.”

 

SAADET PARTİSİ

 

Karamollaoğlu;

Ülkemizde sıkıntı çeken birçok kesim var. Kanunlarla mağdur edilenler var. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diye bir grup var. Bu hükümet zamanında çıkmamış olsa da yüz binlerce hatta milyonlarca insan cezalandırılıyor bu kanunla. 

 

Evet bir işe girerken devletle aranızda bir sözleşme yaparsınız. Bu sözleşmeye göre tavırlarınız şekillenir. Elinde yetkiyi bulunduranlar yarı yolda ben bu sözleşmenin kurallarını değiştirdim derse o zaman ortaya sıkıntı çıkar. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) dediğimiz grup böyle bir grup. Ne olmuş? İlk başta süresiz olarak kendilerine emeklilik hakkı verilmiş yaşına bakılmadan. Sonradan 'Bu bzim üzerimize yük getiriyor, değiştirelim' denilmiş.

 

BBP

Destici,

"Bunlar, erken emeklilik değil daha önce devlet tarafından kendilerine verilen hakkın yerine getirilmesini istiyorlar. Hepsi sanki 38 yaşında emekli olacakmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu da doğru değildir. Siz bugün emekli etme hakkı dahi verseniz devletteki memurların 60 yaşından önce emekli olmadığını görüyoruz çünkü emekli olduğunda maaşlar yarı yarıya düşüyor. Bunun maliyetiyle ilgili birtakım rakamlar konuşuluyor. Ben şahsen, bu rakamların da gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Maliyetin, açıklanan rakamların çok altında olduğuna inanıyorum."

 

Eyt Erken Emeklilik Değildir

 

İktidarlar’ın görevi ülkenin sorunlarını çözüm bulmaktır. İktidar bu hak gasbına çözüm odaklı yaklaşıp mağduriyete yıkıcı değil yapıcı tavırla yaklaşmalıdır. Bahane değil çözüm esas alınmalıdır. Bahane asla kabul edilemez. Devlette devamlılık esastır. Mağduriyetleri gidermek iktidarın görevlerinden değil midir? Mağduriyetleri gideremeyecekseniz o zaman neden iktidar olup bu görevlere geldiniz? Bazı medya, köşe yazarları, sözde gazeteciler ve AK Parti’nin ileri gelenleri tarafından sık sık “erken emeklilik” deniyor ama EYT’liler erken emeklilik istemiyor, emeklilik yaşı aşağı çekilsin demiyoruz.

 

EYT, “erken emeklilik” değildir. EYT’ye sürekli maliyet gözüyle bakılıyor ve bütçeye yük deniyor. Peki bu kadar gereksiz harcamalar, israflar varken gündemde, EYT için nasıl maliyet hesabı yapılır? Bunlar sorgulandığında vatan haini muamelesi yapılıyor. EYT mağduriyetinin bir an önce bitirilmesi hem EYT’lilerin hem de ülkemizin menfaatine olacaktır. Adalet sağlanmış olacak ve devlete güven tazelenecektir. Ayrıca işsiz gençlerimize iş imkânları doğacaktır.

 

“Yasalar Aleyhte Geri İşletilemez”

 

Tüm muhalefet partileri çözüme hazırken iktidarın EYT çözümüne ısrarla karşıdır. Haklı davalarında umutlarını kaybetmeden sonuna kadar devam edecekler. Tekrar tekrar söylüyoruz, emeklilik ister zengin olalım ister fakir, ister çalışıyor olalım ister işsiz, kazanılmış anayasal hakkımızdır. Yasalar aleyhte geri işletilemez, vatandaş mağdur edilemez.

 

Binlerce mağdur, İktidar ve küçük ortagı tarafından verilen sözlerin tutulmasını istiyor. Gasp edilen haklarının iade edilmesini istiyor.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net