09 Mart 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Love Erdoğan  görseli LED ekrana yansıtıldı
Kırıkkale'de Love Erdoğan görseli LED ekrana yansıtıldı
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
  YAZARLARIMIZ
BİNDİĞİMİZ ARABAMIZI BİLİYOR MUYUZ? (149.)
28 Ekim 2020 Çarşamba Bu yazı 4291 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Seksen milyonu geçen ülke nüfusumuzun, otuz milyonu geçen sürücü belgeli kesiminin, yirmi milyonu geçen aracı kullandığı noktasından hareketle, bilhassa son dönemlerde üretilerek piyasaya giren araçlar, teknolojinin nimetlerindenyeterince yararlanmaktadır.

Çeşitli markalarda işte bu nimetleri,değişik modellerinin üretimlerinde, alıcılarının kullanımına sunmaktadırlar.Bunların çeşitleriyle ilgili olarak, bu araçları alan kullanıcıların büyük çoğunluğu, bindiği aracın özelliklerini bilmeden kullanmaktalar!

Neden bunun böyle olduğunu sorarsanız, bu şekildeki araçlarda kullanıma bağlı tezahür eden olumsuzluklar, durumun böyle olduğunu göstermektedir!

Bu durumları yılların tecrübesiyle tespit eden Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı olan arkadaşımız Sayın Ahmet TAŞTEKNE, aşağıdaki yazısını yayımlamış bulunuyor.Bende genel okuyucularımızın bilgisine sunmayı uygun bulduğumdan bugünkü köşeme alıyorum.

*

‘’Ahmet TAŞTEKNE * Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı ‘’

(KAYNAK:haberler-turkiye.com/kose-yazarlari/back link)(21. Ekim. 2020 – Çarşamba).  

Güvenlik Paketli Araçları Kullanan Güvensiz Sürücüler!:
(Günümüzde üretilen araçların birçoğunda artık güvenlik paketi dediğimiz teknolojiler var. On sene önce seçenek olarak sunulan teknolojiler günümüzde standart olarak araçlarda piyasaya sunulmaya başladı.
Fren yaptığımızda tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek, direksiyonla aracın yönünü değiştirebilmemizi sağlayan ABS’nin, sadece frenleme ile ilgili üretildiğini zanneden sürücü,kullandığı araç hakkında ne kadar bilgisiz ise,Elektronik Stabilizasyon Programı denen ESP’ li bir aracın hiçbir şekilde savrulmayacağını düşünen sürücüde kullandığı araç hakkında o kadar bilgisiz olduğunu söyleyebiliriz.
Para verip aldığımız teknolojileri doğru kullanmıyoruz. Doğru kullanmak için eğitim almayı ise eksiklik olarak görüyoruz.
İki tane eğitim salonu açtığınızı ve bu sınıfların birinde Güvenli Sürüş ve Trafikte Riskleri algılama eğitimi, diğer sınıfta Drift ya da Ralli sürücüsü eğitimi düzenlediğinizi düşünün.

Bu sınıfların hangisi daha çabuk dolar diye tahminde bulunmaya bence gerek yok. Tabi ki önce Drift ya da Ralli eğitimi veren sınıfların kontenjanı daha önce dolacaktır. Çünkü her meslek grubunda olduğu gibi, sürücülük mesleği yapan ya da işi gereği sürekli araç kullanan sürücülerin çoğu kendinin eksiklerini bilmiyor ya da eksiği olduğunu kabullenemiyor.
Sonrasında ne oluyor? Acil durum freni yapması gerektiğinde ABS katır katır öttü ama araç durmadı diyor. Viraja hızlı girdiğinde ya da tehlikeli bir durum ile karşılaşıp direksiyonla kaçınmaya çalıştığında, ekranda ışıklar yandı ve araç kontrolümden çıktı diyor ve en basiti maddi hasarlı trafik kazasına karışıyor.
Neden sonuç bu böyle oldu, ben hatalı bir davranışta mı bulundum, aracım neden beklediğim tepkiyi vermedi gibi soruları kendine sormak yerine,kusuru araçta ya da diğer araç kullanıcılarında buluyor.
Aslında doğru soru neden böyle oldu değil, neden böyle bir duruma düştüm olmalı! Eksiğim neydi ve neyi yanlış yaptım acaba diye düşünmeli.
        İstemediğimiz bir durumla karşılaştığımız zaman,bu soruyu kendimize sorduğumuzda,sadece trafikte değil, başımıza gelebilecek her türlü problemin çözümünü bulabiliriz. Tabi sadece sorunu bulmak yetmez, bu sorunu çözmek için gerekli bilgileri almak ve bunları da doğru anda kullanmak gerekir.
Araç kullanmayı zaten trafik kurallarını doğru şekilde bilmeyen, yol kenarında dikilmiş levhaların her gün yüzlercesinin yanından geçtiği halde tanımayan, araç güvenlik paketleri dediğimiz teknolojilerden haberi olmayan babalarımızdan, abilerimizden araç kullanmayı öğrendik. Bu yüzdende Güvenlik Paketli araçlar satın alan tehlikeli sürücüler olduk.
Eksiklerimizi gidermek için eski şoför dediğimiz kişilerin, kulaktan dolma bilgilerini doğru kabul etmek yerine,bu konu hakkında profesyonel eğitim veren kişi/kurumlara başvurmak en doğrusu olacaktır.

Ralli ya da Drift eğitimi alan sürücü, normal trafikte de pistte öğrendiğini zannettiği teknikleri uygulamaya çalışacaktır. Burada uygulanan teknikler,standart bir sürücüyü trafikte insanın başını belaya sokabilir.

Ayrıca bu işi spor olarak yapanlar,düzenli olarak trafiğe kapalı ortamlarda bu işin antrenmanlarını yaptıkları için istedikleri zaman uygulamayı becerebilseler bile, yol üzerindeki su ya da toprak birikintisi, bir vida, bir cam şişe parçası tüm bildiklerini,eğitimli bir sporcu için bile, bir anda uygulanamaz hale getirebilir. Zaten öyle olmasaydı Ralli ya da Drift sporu ile ilgilenenlerin hiçbirisi yarış sırasında kaza yapmazdı.
Demek oluyor ki kaza yapmamak için, ne bilgili ve ne de tecrübeli olmak yeterli değildir. Tekrar yazımın ortalarına dönersek tek gerçek var. Araç teknolojilerini bilsek bile bu teknolojiler fizik kuralları kadar geçerli. Fizik kurallarını hiçbir araç/sürücü aşamaz. Öyle bir duruma düşebilir ki; en güvenli araç bile kontrolden çıkabilir, en iyi sürücü bile kontrolü kaybedebilir.
Bu duruma düşmemek için sürücü,olasılıkları erken fark edebilmeli ve doğru önlemleri alabilmelidir. Bizi kazadan koruyacak ya da en düşük hasar ile kurtulmamızı sağlayacak tek şey; trafikte dikkatimizi sadece yola vermek ve ileride oluşabilecek riskleri planlayarak doğru önlemleri alabilmektir.
Tehlikeden kurtulmayı öğrenmek yerine bu tehlikeli durumun içine düşmemeyi geliştirmeliyiz.Çünkü trafik kazalarının tahmin bile edemeyeceğimiz sonuçları olabiliyor.Trafikte risk almak yerine, riskleri erken görerek önlem almanızı tavsiye ederim
Kazasız Günleriniz Olsun.)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Hüseyin Güney
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  09 Mart 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net