17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
OSMAN DURMUŞ EFSANESİ
29 Ekim 2020 Perşembe Bu yazı 13710 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Kimi insanlar arkasında ölmez eserler,önemli çalışmalar yapar, yaptığı hizmetlerle kendisinden sonraki kuşaklara ölümsüz eserler bırakarak, ölümsüzleşirler.  Kimiside kış güneşi gibi bir görünür, birde bakarsın yok olup gider.Bir iki nesil sonra tanıyan, hatırlayan kimseleri kalmaz.

Osman Durmuş Çankırı’da doğmuş Çankırılı bir ailenin evladı olduğu halde Kırıkkale’de yaşamış, büyümüş gerçek bir Türk milliyetçisi, vatan,Milet sevdalısı biriydi. Kendisini milletvekili ve bakan olduğu zamanlarda yakinen tanıma fırsatım olmuştur. Bu zaman da evime birkaç kere misafir olarak şereflendirdiği olmuştur. Ne kadar alçak gönüllü, ne kadar yiğit, ne kadar mütevazi bir kişiliğe sahip olduğununda bu esnada öğrenmiş oldum.

Osman Durmuşun ’un ülkemize ve Kırıkkale’mize yaptığı önemli hizmetleri saymakla bitiremeyiz.

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi onun zamanında yapılarak Kırıkkale’ye tüm uzmandoktorların gelmesiyle, burnun kanasa Ankara’yahastaların havale edilmesinden kurtulmuştuk. Ayrıca ilçelerimize hastane yapılmış, ambulanslarla,   doktor ve hemşirelerle donatılmış, sağlık hizmeti vatandaşlarımızın ayağına götürülmüştü.

Osman Durmuş, Sağlık Bakanı olmadan önce lösemi hastası Dr. Oktar Babuna'ya uygun iliğin bulunması amacıyla kan bağışı kampanyası başlatılmıştı. O dönemin birçok siyasetçinin de destek verdiği kampanyada,  binlerce kan örneği toplanmıştı.

Osman Durmuş, Sağlık Bakanı olur olmaz bu kampanyaya karşı gelerek Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Hükümetin içinden ve dışından bazı kişiler Osman Durmuşu bayağı eleştirmişlerdi.

Durmuş, Babuna için gerçekleştirilen kampanya sonrası ‘’Gen haritamız çıkartıldı. Muhtemel bir savaşta genlerimize duyarlı virüs üretip, Türk askerlerinde savaşacak güç bırakmayabilirler." diyerek bu kampanyaya karşı direndiğinde o günkü güç odakları Durmuşu yerden yere vurmuşlardı.

 Osman Durmuş kampanyaya karşı çıkarken bakanlıktada etik kurul oluşturarak bu kurula kampanyanın sakıncalı olduğu kararı verilmişti. Bunu yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. 

Kampanya sonunda Osman Durmuşun haklı olduğu hemen her kesim tarafından, hatta sevmeyenleri eleştirenleri tarafından bile haklı olduğu söylenip yazılmıştı.

Yine gazeteci Fatih Ergin Osman Durmuş hakkında yazdığı son yazısında özet olarak şunları yazmıştır.

‘’Benim gözümde adam gibi adamdır. Dengesiz hareketleri olmamış mıdır, illa olmuştur. Ama şarlatanlara ve organ mafyasına karşı verdiği mücadele unutulmayacak bir milli hizmettir...

Nur içinde yatsın...’’  diyerekte yazısını özetlemiştir.

Eskişehir’de çalıştığım yıllardı. Kaymakam Beyle bir köy gezimizde, kahvede vatandaşlarla köy konağının yapımı ile ilgili sohbet ederken, bir köylü amca:

-          Müdür Bey bizim köye iyi yardım edin. Yoksa seni Osman Emmime şikâyet ederim.

-          Osman emmin kim Bey Amca.

-          Sen Osman Emmimi iyi tanırsın. Hatta Türkiye tanır, dünya tanır. Onun adı Osman Durmuş. Benim iyi adamımdır.

-          Evet, Osman Durmuş benimde çok yakinen tanıdığım bir hemşerimizdir. Sağ olsun hem Kırıkkale’mize hemde ülkemize sağlık alanında unutamayacağımız hizmetler yaptı.

-          Müdür Bey bizim Eskişehir’de çok hizmetleri oldu. Giderde görürsen Seyitgazi’nin yapıldak Köyünden …. … nın çok selamı var deyin.

Sonra kaymakam bey Doktor Babuna ile Türk kanını gönderip göndermeme ile ilgiliOsman Durmuş’u genişçe anlatmıştı.

    Osman Durmuş aramızdan ayrıldı. Fakat yaptığı hizmetlerle bugünde, yarında insanlar yararlanmaya devam edecekler. Kırıkkale’yi yönetenlerden ricam, bu insanımızı ölümsüzleştirmek için Yüksek İhtisas Hasta hanesinin adını OSMAN DURMUŞ YÜKSEK İHTİSAS HASTAHANESİolarak değiştirirsek,Kırıkkaleliler olarak bu evladımıza bir vefa örneği göstermiş oluruz.

Vefatı üzerine toplumun her kesiminden taziye mesajları yayınlanması Kırıkkale kamuoyunun her kesimininde bu evladına sahip çıktığını göstermektedir. İnşallah valiliğimiz, belediyemiz diğer kurumlarımız gerekli duyarlılığı göstererek OSMAN DURMUŞ adının nesilden nesille hatırlanacağı çalışmalar yapacağına inanıyorum.

Allah’ım gani gani rahmet eylesin. Ülkemizin, Kırıkkale’mizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net