07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
OSMAN DURMUŞ
01 Kasım 2020 Pazar Bu yazı 10467 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İyi bir hekimdi, iyi bir siyasetçi, hepsinden önemlisi düzgün bir Anadolu insanı idi. Her şeyden önce germek bir Türk milliyetçisi idi. Memlekete adanmış hayatı ile milletine hizmet etti. Allah böyle bakanları yeniden görmemizi sağlasın.

Osman Durmuş Kimdir

1947 yılında Çankırı'da doğdu.

İlk orta öğrenimini Kırıkkale'de tamamladı. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden Tıp Doktorluğu unvanını aldı.

Vatani Görevini Ankara' da M.S.B'da Tabip Teğmen olarak tamamladı.1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden Anatomi, 1984 yılında Ankara Hastanesinde Genel Cerrahi ihtisasını tamamladı. 1985'te Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak başladı. 1990 da Doçent oldu.

Türkiye Üniversite Öğretim Elemanları Sendikası Kurucusu ve Başkanı olan Durmuş, 1995 yılında Kırıkkale'de MHP de Milletvekili adayı oldu. 1997 de MHP MYK üyeliğine seçildi. 1999'da 21.dönem Kırıkkale Milletvekili seçildi. 57. Hükümet Sağlık Bakanı oldu. 42 aylık iktidar döneminde görevini sürdürdü.2003 yılında profesör oldu.

60'ı aşkın ulusal ve uluslararası araştırması olan Osman DURMUŞ evli ve 3 çocuk babası. İngilizce ve Fransızca dillerini biliyor. 26 Ekim 2020 tarihinde vefat etmiştir.

Babuna Olayı

Türkiye, Oktar Babuna adını 1999 yılında ilik nakli kampanyasıyla duydu. Kanser olduğu gazetelere verilen ilanlarla duyurulan Babuna için babası Prof. Cevat Babuna, ilik bulunması amacıyla büyük bir kampanya başlattı. Özellikle büyük kentlerde düzenlenen kampanyaya çok büyük destek verildi. Ancak toplanan 160 bin kan örneğinden 120 bin örnek kanın ABD'ye gönderildiği ortaya çıktı.

 

Ancak çok geçmeden Babuna için başlatılan kampanya sırasında 160 bin kan örneğinden 120 bininin kaybolduğu, Türk halkından toplanan kan ve ilik örneklerinin ABD'ye gönderildiği ortaya çıktı. Oktar Babuna'nın Adnan Oktar grubu ile bağlantılı olduğu da anlaşıldı.

 

Dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş, "Kapı kapı dolaşıp para arıyorlar. Bu olay bana ikinci Titan olayını hatırlatıyor. Kan örneklerinin yurtdışına gönderilmesi, genetik şifremizin çözülmesi açısından Türkiye için stratejik tehlike oluşturur" diyerek karşı çıktı ve Türk halkının gen haritasının ABD'nin eline geçtiğini açıkladı.

 

O dönem, bu sözlerinden ötürü bazı kesimler tarafından hedef tahtasına oturtulan Durmuş, Türkiye'de toplanan kan örneklerinin Connecticut yakınlarındaki Stamford'da bulunan 'LifeCodes' adlı laboratuarda rehin tutulduğunu, kan örneklerinin Türkiye'ye iade edilmemesinin 'uluslararası dolandırıcılık' anlamını taşıyacağını söyledi. Durmuş'un açıklamalarının ardından soruşturma başlatılırken, toplanan ilik ve kanların ABD'den iade edilmesi için girişimde bulunuldu. Bu sırada Türkiye'de durdurulan kampanyanın Avustralya'da sürdürülmeye çalışılması üzerine harekete geçen yetkililer, Avustralya bakanlığını uyararak kampanyanın durdurulmasını sağladı.

 

Durmuş ve Yabancı Yardımlar

 

Basında birbirinden iddialı demeçleriyle yer bulan Osman Durmuş, en büyük tepkiyi ise 17 Ağustos depremi sonrası gelen yardımları kabul etmemesi nedeniyle gördü, ancak daha sonra geri adım atmak zorunda kaldı. O dönemde sarfettiği şu cümleler iz bıraktı:

 

"Amerikalılar hastane gemisi gönderiyor. Hiç ihtiyacımız yok. Onlara verecek bir hastamız bile yok. Zaten benim doktorlarım şu anda işsiz"

"AKUT şov yapıyor. Salgın söylentisi yayıyor. AKUT hakkında suç duyurusunda bulunacağım. "

"İtalyan doktor gelmiş benden tuvalet istiyor, duş istiyor. Arkalarında deniz var. Benim insanım denize girer yıkanır. Karşıda cami var. Önünde WC yazıyor. 'Kirli' diyorlar. Sağlık Bakanı gelip tuvalet mi temizleyecek?"

 

Grip Türk'e vız gelir

 

57.hükümetin en renkli simalarından biri olan ve yaptığı sürpriz açıklamalarla dikkati çeken Durmuş, bir dönem büyük salgın hastalıklara yol açan grip mikrobunun Türkler'e zarar veremeyeceğini açıklayarak da şaşkınlık yarattı.

 

Durmuş, "Türkiye'de aşılama yapmaya gerek yok. Çünkü benim ülkem, benim insanım doğal aşılı. Yaşama koşulları, taşı, toprağı açısından insanlar bazı mikroplara karşı bağışıklık kazanmışlar" ifadelerini kullandı.

 

80 ilin sağlık müdürleri ile Bolu'da yaptığı toplantıdan sonra 17 Ağustos depreminin ardından oluşturulan çadırkentleri ziyaret eden Osman Durmuş, sözleriyle olay yaratmayı yine başardı.

Bir gazetecinin "Çadırkent niye bu kadar çamurlu? " şeklindeki sorusuna Durmuş'un verdiği cevap ilginçti: "Zehirli atık olmadıktan sonra çamurun insan sağlığına hiçbir zararı yoktur"

 

El yakma cezası


Antalya'nın Korkuteli İlçesi'ndeki hastaneyi ziyareti sırasında kaloriferlerin fazla yandığını farkeden Durmuş, hastane müdürü İbrahim Gökçen ile Sayman Avşar'a tepki gösterdi ve iki yetkiliye devletin parasını israf ettikleri gerekçesiyle ellerini 5 dakika sıcak kaloriferin üzerinde tutma cezası verdi.

 

Ciddi ve sert görünüşü ile tanınan Osman Durmuş, basında yaptığı bir açıklamada kendisiyle ilgili sürpriz bir itirafta bulundu.

 

Bakan, "Aslında yumuşak kalpli bir insanım. Ama aynada kendime baktığım zaman ben de korkuyorum" dedi. Durmuş ayrıca halkı organ bağışına davet ederken, kendisi de tüm organlarını bağışladığını açıkladı.

 

Durmuş, başhekimi azarladı

 

Osman Durmuş 13 Temmuz 2000'de ziyaret ettiği Trabzon'da gittiği Numune Hastanesi'nde kendisini kapıda karşılamayan Başhekim Mehmet Usta'yı onlarca kişi, basın ve televizyon kameraları karşısında azarladı.

 

Bakan Durmuş, haber verilenden tam 25.5 saat sonra, incelemelerde bulunmak üzere Trabzon Numune Hastanesi'ne gitti. Kendisini kapıda karşılayan personelle hastaneyi gezen Durmuş, başhekimlik odasına yöneldi. Odaya giren Durmuş, bir süre önce yerine Operatör Dr. Muhammet Selim'i atadığı, ancak mahkeme kararıyla görevine dönen Usta'yı makamında otururken gördü. Bu durum karşısında öfkelenen Durmuş, "Ben hayatımda böyle şey görmedim. Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz?" dedi. Bunun üzerine Başhekim Usta da, önceki gün kendisine tebliğ edilen iki aylık geçici doktorluk göreviyle Kocaeli'ne atandığına dair yazıyı Durmuş'a gösterdi.

 

Usta'nın, "Siz bu yazılara bakın, bunları anlatın" sözleri üzerine Durmuş daha da sinirlendi. Durmuş, Usta'ya "Terbiyesizlik yapma, çık dışarı" diye bağırdı. Durmuş'un bağırmasına aldırmayan Usta ise, "Bakanım, burası benim makamım, sizin yeriniz değil" diye karşılık verdi. Durmuş, bu sözler karşısında sesini daha da yükselterek, "Burası devletin yeri, senin babanın yeri değil. Terbiyesizlik yapma. Dışarı çık" diyerek başhekimi odadan kovdu.

 

Başhekim odayı terkettikten sonra önce koltuğuna oturan Durmuş, "Hayatım boyunca böyle bir olayla karşılaşmadım. Adam görevdeyken iyi, alınınca bakanı bile karşılama gereği duymuyor. Tıp fakültesinde böyle öğrenmedik. Bırakın devletin bakanını, bir büyüğünüz bile geldiğinde karşılamanın bir adabı vardır. Bu olayı yaşanmamış gibi saymanızı istiyorum" dedi.

 

2007 yılında Milletvekillği adaylığımız döneminde daha yakından tanıma imkanı buldum. Çankırı doğumlu idi.Ama o bütün Kırıkkale’de ikamet eden işini aşını Kırıkkale’de bulunlar gibi tam bir Kırıkkale’li idi. Halkla kolay uyum sağlayabilen, sohbet edebilen bir siyasetçi idi. Bakanlık döneminde sadece memleketii Kırıkkale’ye değil bütün ülkeye büyük hizmetlerde bulundu. İlimizde binlerce kişinin ekmek sahibi olmasına vesile olmuştur.

 

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Kırıkkale’nin duası daima onunla olacak.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net