26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
DEPREM! (150.)
04 Kasım 2020 Çarşamba Bu yazı 4252 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

        Uzunca bir zamandan beri camilerimizin, siyasetin arenası şekline getirilmiş olmasını, kendi adıma red ve protesto ettiğimden dolayı, aklım erdiğinden beri olağanüstülükler dışında terk etmediğim cumalarıma gitmiyorum!

        Dolayısıyla evdeki çalışma odamda, bilgisayarımın başında oturmuş, yarım asrı geçen bu şeh – i ikâmetimle ilgili hatıralarımı yazmaya çalıştığım kitabımın satırları arasında kaybolmuş bir vaziyetteyken, GSM’ in mesaj gongu çaldı.

        ( - DEPREM oldu! Şiddetliydi ve uzun sürdü! Ben Beylikdüzü’ ndeyim. Sizler de hissettiniz mi?). Mesajın sahibi İstanbul’ da ikamet eden, çok muhterem ve aynı zamanda değerli bir akademisyen arkadaşımdı!

        Bir an durakladım. Gerçi depremi bilmeyen, hiç yaşamayan biri değildim. Bizim buralarda öyle depreme benzer bişeyler olmamıştı!

        Hemen salona geçerek TV’ den rastgele bir haber kanalını açtım. Günün akışıyla ilgili programı devam ediyordu. Fakat alt yazıdan da EGE DENİZİ’ nde 6. 6 şiddetinde deprem olduğu bilgisini geçiyordu!

        Şaşırmıştım! Mesaj İstanbul’ dan geliyor ama deprem Ege’ de oluyordu! İşte ben bu ikilem arasındayken yine bir mesaj daha geldi! ( - Biz iyiyiz, merak etmeyin!). Bu mesaj ise Ege’ den yani İzmir’ den geliyordu!

        Kafam allak – bullak olmuştu! TV’ nin alt yazısıyla son gelen mesaj örtüşüyordu! Hemen mesajı gönderen Atalay ÖZÇEKİRGE Bey’ i İzmir’ i arayıp, geçmiş olsun dileklerimi ileterek, haberi henüz alt yazıdan yeni öğrendiğimi bildirdim!

        Depremi bu şekilde öğrenmişken, arkasından ekranlara görüntülerde gelmeye başlamıştı. Çocukların evcilik oynarken yaptıkları çamurdan evler gibi, birbiri üstüne yığılmış olan o katların görünümü insanın içini acıtıyordu!

        Akşam geç vakte doğru TV Kanalının birisinde canlı yayına gelen, bu konularda söz sahibi Prof. Övgün Ahmet ERCAN Hoca, daha on gün önce yaptığı açıklamada, bu felaketin haberini bir bilim adamı olarak verdiğini, bunun bir bilimsel veri olduğunu açıklaması dikkatlerden kaçmamıştı!

        Aynı hoca devam eden bilgilendirmelerinde; Deprem insanı öldürmez! Depremde öldüren, oturulan mekândır! Depremde fakirler ölür! Çünkü onlar ucuz yapılarda oturmak zorundadır. Bu ilgilerden sonra ekran görüntülerinden enteresan sahnelerden bahsedeceğim!

        Kamerayla an be an çöküşü kaydedilen bir binanın o yere yığılma görüntüleri! Daha sonraları medyaya düşen haberlere göre, köşe zemin katta bulunan o yerin bir zincir markete ait olduğu, inşaatın kolonlarının kesilmek suretiyle yer genişletmesi yapılması sonucu olayın meydana geldiği belirtildi. Bu AVM’ nin enkazı yanına gelen, gülerek poz veren, hükümetin bir bakanı ve de o AVM’ nin Yön. Kur. Üyesi olduğu belirtiliyor!                  

        Bir başka haberdeki resimde görüleceği üzere, henüz yapımı daha tamamlanmamış olan Viyadük korkuluğu olan blok betonunun, yerinden düşmüş hali dikkatimi çekmişti!

        Bunun dışında çeşitli şekillerde medyaya yansımış bulunan, kaç katının yere gömüldüğü tespit edilemeyen yahut PİZA KULESİ gibi yamulmuş olan apartmanlar ile o sekiz katlık apartmanın, iki buçuk kata inmiş halinden de bahsetmeyeceğim!

        O sekiz katı gömülüp giden ya da PİZA gibi eğilen binaların da tekmil teknik kadrosundan başlayıp, müteahhidinden boşlayıp hepsini toplayıp o enkaza gömeceksin ki, bundan sonrasına ibret - i âleme bir örnek olsun!

        Kimse kusura bakmasın! İnsan hayatının bu kadar ucuz olduğu bir başka ülke yok dünyada çünkü! İşte onun için bir çözüme kavuşturulamıyor tüm bu olumsuzluklar! 

        Söylemek istediğim konu şu: Bizim bildiğimiz ülkemizin deprem kuşağında olduğudur! Bununla ilgili olması gerekenlerde, çeşitli ilgili kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir! Bunların uygulanması ve kontrolünden sorumlular da bilinmektedir!

        Bu arada konuyla ilgili olarak ‘’YAPI DENETİM PROJE VE KONTROL MÜHENDİSLERİ’’, sistemin sağlıklı çalıştırılamadığına isyan ediyorlar! Nasıl mı, bakın yazayım:

        Denetime gidilen inşaatın imalatında gördükleri yanlışlıkların düzeltilmesiyle ilgili olarak müteahhidi ikaz ettiklerinde, denetmenden pas geçilerek bir üst kademeye işlerini hallettirdiklerini ve bu gibi durumların sonucunu da deprem gibi afetlerde anlaşılabildiğini ifade ediyorlar!

        Yine diğer bir eksiklik olarak bu konuda görev yapan mühendis ekibine ‘’Jeoloji Mühendisi ’’ nin dâhil edilmesi ve Bayındırlık – İskân Bakanlığınca yetkilerinin artırılmasını belirtiyorlar.                                      

        Doğan Cüceloğlu; ‘’Depremi önleyemeyiz ama karakter sahibi, liyakate önem veren fertler yetiştirerek, depreme dayanıklı binalar yapan bir toplum olabiliriz!’’ diyor.               

        Hatırlanacağı üzere Körfeze inşa edilen Osmangazi Köprüsünün Japon Mühendisi, aslında doğrudan kendisiyle de alakası olmayan bir hatadan dolayı, kendisini o köprünün kulesine asmıştı!!!

        İşte iş ahlakı, işte sorumluluk bilinci, işte eğitim, işte terbiye!!! Anlayana sivrisinek saz misali! İlgililerine arz olunur!!!

        Bu arada şu hususu da bir cümleyle bahsetmeden geçemeyeceğim. Birtakım sosyal medya ortamlarında İzmir’ deki depremi müteakiben, ne idüğü meçhul kişilerce, toplumu tahrik edici ve halk arasında kişileri birbirine düşürmeye yönelik paylaşımlarda bulunan soysuzlardan bir kısmı emniyetçe toplanmak suretiyle, gözaltı ve tutuklamaların yapıldığı da bildirilmektedir.           

        İzmir merkezli Ege ve Marmara Bölgesini de kapsayan büyük depremde, öncelikle hayatını kaybeden yurttaşlarımıza, Cenab - ı Allahtan rahmet, geride kalan yararlılarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletirim

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İSMİNİN AÇIKLANMASINI İSTEMİYE  -  08-11-2020 - 08:36
By-pas edilen yapı denetim mühendisleri neden şerefli ve onurlu davranıp olayı ifşa ederek istifa etmiyorlar!? Sonradan çıkıp konuşmaları onların ahlaklı olduğu anlamına gelmez. Buna benzer bir olayda burda yaşanmış. Hızlı tren yol yapımında bir viyadükte zeminde yüksek oranda ve sürekli olacak şekilde su çıkıyor. Denetim yapan mühendis uygulamayı onaylamıyor. Şantiye şefi ağa babalarını arıyor. O ahlaksız hangi hain ve ahlaksızla ne şekil ve mahiyette görüşüyorsa yukarıdan talimat geliyor. \"Devam edin\". Ve süslemeyle devam ediliyor. Ne zaman olur bilmem ama mutlaka bir gün o bölgede çökme olacak ve muhtemelen bir hızlı tren kazası yaşanacak. Ve yol yapıyla hiç alakası olmayan bir makinist eğer ölmemişse mahkûm edilecek. Diğer can kayıpları promosyon olacak. Burada ciddi bir ahlaksızlık var. Tamam, ama diyorum ki hani Japon Mühendis örneği verdiniz ya onun gibi burada denetimi yapıp, imalatı durduran mühendis, ahlaksızlığı neden ifşa etmiyor? Ne zaman konuşacak? Sözün özü bürokrasideki ahlaksızlık ve çürümüşlük tam gaz devam ediyor.
Atalay ozcekirge  -  04-11-2020 - 21:42
Oktay abi her depremde hatirlanan ve onemsenmeyen yanlizca lafta kalan onlemler..bundan sonrada aynen kaldigimuz yerden devam taaaki obur depreme kadar...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net