07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
10 Kasım 2020 Salı Bu yazı 12144 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kurtuluş destanının en büyük kahramanı olarak hem Türk milletinin kalbinde hem de tarih sayfalarında şerefli yerini almıştır.

 

Makedonya’ya yerleştirilmiş Kocacık Türkmenlerindendir. Çok yönlü dahi bir liderdi O. Kitap okumayı, müzik dinlemeyi, dans etmeyi, ata binmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Zeybek oyunlarına, güreşe, Rumeli türkülerine aşırı ilgisi vardı. Tavla ve bilardo oynamaktan büyük keyif alırdı. Sakarya adlı atıyla, köpeği Fox'a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Akşam yemeklerine devlet ve bilim adamlarını, sanatçıları davet eder, ülkenin sorunlarını tartışırdı. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliği'ne gider, çalışmalara bizzat katılırdı.

 

Trablusgarp’tan Suriye’ye, Çanakkale’den Sakarya’ya ve Büyük Taarruz’a bir kahramanlık destanı yazmış, milleti için cephede ve mecliste elinden geleni yapmış, yeri geldiğinde canını feda etmekten bir an bile çekinmemiştir.

 

Türkiye Cumhuriyetinin oluşması ve büyümesi için çok büyük çabalar sarf eden Atatürk, hem askeri hem de siyasi başarısı ile tüm dünya üzerinde, yıllarca kendisine karşı savaşmış olan düşmanından bile övgü dolu sözler alan örnek bir dünya lideri olmuştur.

 

Türk gençliği olarak çok büyük zorluklar içerisinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın ve kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin değerini daha iyi anlamaları için O’nun vatanı adına yapmış olduğu hizmetleri gelecek nesillerimize en iyi şekilde anlatmalı ve öğretmeliyiz.

 

Mustafa Kemal’i ve onun fikirlerini anlamak onları yaşatmaktan geçer. Vatanın her köşesi işgal altında iken bir an bile esareti düşünmeden, Türk milletine liderlik yaparak bağımsızlık mücadelesin mimarı olmuştur.

 

Atatürk’ün halkını ülke yönetiminin tek sahibi yapması, ülkenin öz kaynaklarını da milletin hizmetine vermesi, O’nu son derece, diktatörlükten uzak, vatan ve millet sevdalısı bir lider olarak karşımıza çıkarmaktadır. Kendisini Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine adayan Atatürk, hiçbir zaman şahsi menfaatini düşünmemiş, sadece milletin menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi yegane yol olarak görmüştür.

 

Atatürk’ü anlamak O’nun hayatını, ilkelerini ve bizden yapmamızı istediği şeyleri, bilimsel olarak ortaya koymak ve uygulamak, bizlerin birinci vazifesi olmalıdır.

 

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Atatürk'ün aziz hatırasına sahip çıkmak, onun “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi onun kendi deyimiyle “muasır medeniyet seviyesinin üzerine”' çıkarmakla mümkün olacaktır.

 

10 Kasımlar O’nu anmakla birlikte anlamanın ülkeyi daha da ileriye nasıl götürebileceğinin  ortaya koyulduğu gün olmalıdır. Gelecek nesillere onu anlatmak demek, istiklal harbini anlatmak demektir. Özgürlüğü, cumhuriyeti, Türk Milliyetçiliğini, insan sevgisini, bilimi anlatmak demektir.

 

Her ne kadar bazı soysuzlar Türk milletinin şerefini yani bağımsızlığını kazandığı savaşı “keşke Yunan kazansaydı” izansızlığında bulunuyorlarsa da birileri bu ülkenin menfaatlerinden sonuna kadar faydalanıp ona bu vatanı hediye edenlere hakaret etme densizliğinde bulunsa da “Muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kanda hisseden şerefli Türk evlatları Atasını asla unutmayacaktır

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net