22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
DEPREM FAKİRLERİ ÖLDÜRÜR
10 Kasım 2020 Salı Bu yazı 7846 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İzmir depremi olduktan sonra FOK Tv de bir deprem uzmanı ‘’ Depremlerde olan fakire olur. Siz hiç varlıklı veya ünlü kişinin depremden etkilendiğini veya göçük altından çıkarıldığını gördünüz mü?

Göremezsiniz.

Çünkü kişi başına milli gelirimiz   …..  Ülkelerden bile az’’ diyerek aslında ülke olarak fakirlikten kurtulmayınca depremlerin zararlarından da kurtulamayacağımız gerçeğini, çok güzel anlatmış oldu.

Depremlerin dünyamızın farklı bölgelerinde sık sık olduğunu duyuyoruz. Ne yazık ki fakir ülkelerin insanları depremler ve sellerden binlercesi olumsuz şekilde etkilenirken, zengin ülkelerin yapılarında çatlak ve patlakların bile oluşmaması bizlere her şeyi açıkça göstermektedir. Gerçekten de insanları depremler öldürmüyor. Yanlış yapılaşmaların öldürdüğünü artık birçoğumuz biliyoruz.

Ülkemizin ekonomik durumu düzelip milli gelirimizi eşit paylaşmadığımız sürece, üst gelir gurubuna sahip kişiler hep sağlam ev yaparak kendilerini depreme ve sele karşı güvene alacaklar.  Alt gelir gurubuna sahip veya az geliri olan vatandaşlarımızda uygunsuz yapılarda ‘’Kafamı sokacak bir yerim olsun da nasıl olursa olsun’’ diyerek depremlerde ve diğer afetlerde uygunsuz yapılar yüzünden ölmeye devam edecekler.

Bizi yönetenler alt gelir gurubuna sahip vatandaşlarımıza ‘’Senin rızkın bu kadarmış. Allah sana bu kadar vermiş. Sen buna rıza gösterir, isyan etmezsen öbür dünyada Cennete gidersin’’ diyerek kendi geleceklerini, soyunu sülalesini bu dünyada Cennette yaşatırken, vatandaşın Cennetini öbür dünyaya bırakarak, kendisi lüks, şata vat içinde yaşamasına devam edebiliyor.

Eğer vatandaş bir dese ki ‘’Kardeşim siz hep bizlere bir lokma bir ekmeğe razı ederek öbür dünyayı vadedip birçok farklı alanlardan gelirler elde ederek milyonları götürerek Cenneti bu dünyada yaşıyorsunuz.  Birde siz öbür dünyada cenneti yaşayın, birde biz bu dünyada cenneti yaşatın’’ deseler inanın bunların saltanatı da, yalanları, dolanları da bitecek. Bunlarda büyük bir huzursuzluk başlayacak, eyvah millet uyanıyor diyecekler.

Büyük bir panik içinde, çabaya düşecekler.

Senin olanları, senden aldıklarını, senden çaldıklarını, yıllarca sana vermediklerini yavaş yavaş değil, hızlı hızlı vermeye başlayacaklar.  

İşte o zaman depremlerde ve diğer doğal felaketlerde sadece senin evin yıkılmayacak, Sadece senin evini su basmayacak, sadece sen moloz yığınlarının altında kalmayacaksın.

Başımıza gelecek olayları hep beraber yaşayıp, tüm acıları aynı oranda hissedeceğiz.

Eğer bundan sonra depremde ve diğer doğal afetlerde kimsenin ölmesini istemiyorsak, bunda da samimi isek, ülkemizdeki gelir adaletsizliğini bir an önce gidermeliyiz. Gelirler arsındaki uçurumlar olduğu müddetçe birileri derme çatma derler de sel ağızlarında kaçak veya güvensiz evlerde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalırken, birileri de kendilerine demir zırh içerisinde çelikten evler yapmaya devam edeceklerdir.

Gelir adaletsizliğini düzeltmediğimiz, her insanımızın gelirlerini yükseltmediğimiz müddetçe yine fakirin evi yıkılacak, yine fakirin evini sel götürecek, yine fakirler ölecek, yine fakirlerin anası ağlayacaktır.

Deprem zengin ülkeyi de, zengin insanı da sevmez. Depremin tek korkusu zenginliktir. Öyleyse ülkemizi zengin edip, onu da eşit ve adaletli şekilde paylaştığımız zaman depremden korkmadan mutlu ve güvenli ortamlarda tüm doğal felaketlerde daha güvenli bir şekilde yaşayacağımız unutulmamalıdır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net