29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Üslup
10 Kasım 2020 Salı Bu yazı 8129 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ne kadar güzel bir söylem, bilmiyorum demek. Bilmediğini bilmek kadar erdemlik yoktur şu hayatta. Bilmediği ise bildiğini zannedenlerle dolu etrafımız. Bilmediğini bilmemesi de ayrı acı verici bir durum. Bir de bildiği bilgiyi, yanlış olduğunu bilmeden, eldeki doğrular ile savunması üzüntü verici bir hal. Biraz karışık cümleler olmuş olabilir. Amma velakin tam manası ile bildiğinden emin olan kişiler, icap ettiğinde müeddep bir şekilde söylenmesi gerekenler ne ise az ve öz konuşurlar, kalbe tesirleri olur. Üslup da çok önemli. Çıkan sözler ne kadar doğru olursa olsun, üslup olmaz ise karşıdaki kişiyi yaralayabilir. Söz, üslup âlimde başka cahilde başkadır. Eskiler, “üslûb-i beyân, ayniyle insân” yani üslup insanın kendisidir, derler.  

                Ağızdan çıkan her sözün mükellefi söyleyen tarafından hesaba bir gün çekilecektir. Hz. Ali (ra) der ki ”Söz çıkana kadar sizin eseriniz, çıktıktan sonra siz onun esiri olursunuz.” Çıkan her sözden mükellefiz. Sabah kalktığımızda bütün azalarımız dile yalvarırlarmış. Aman dikkat et senin cürmün küçük ama bizi yakacak olan da sensin, saadete çıkaracak olan da sensin. İnsan ne çekerse dilden çeker. İmam Gazali hazretlerinin bu meyanda ele aldığı kitaplardan birisi de “Dil Belası” adlı eseridir.

                İnsan dilden ne anarsa, kimi kınarsa başına gelmeden ölmezmiş. Rabia el-Adeviyye hazretlerinin yanında birisi dünyayı kötülüyormuş. Hazreti Rabia da sen dünyayı ne kadar çok seviyorsun deyince, kötülüyorum ya nasıl sevgi bu deyince, insan sevdiğini anar andığını sever, dil neyi çok anarsa oraya bağlanır. II. Selim Han der ki “Yeğ tutursa ger zebân ser dahî tutar karar / Ne gelirse nîk ü bed her kişiye dilden durur." Yani dil neyi anarsa baş oraya bağlanır. İnsana gelen iyi ya da kötü şeyler dilden gelir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net