03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK MAĞDURLARI HAFTASI! (152.)
18 Kasım 2020 Çarşamba Bu yazı 8780 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

        Bu geçtiğimiz Pazar günü yani Kasım’ ın üçüncü pazarı, ‘’Dünya Trafik Mağdurları Anma Günü’’ olarak anılmaktadır.

        Yurdumuzda da bu günün anısına, kardeşi ‘’Suat AYÖZ’’ ü trafik kazasında kaybeden Yeşim AYÖZ’ ün kurmuş olduğu ‘’Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği’’ bulunmaktadır.

        Başkan AYÖZ 15 Kasım’ daki anma günü münasebetiyle, bu konuya yönelik çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

        "Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Gününde, farklı ülkelerde, farklı şehirlerde trafik mağdurlarının yakınları; ortak duygularla, yollarda hayatını kaybeden, yaralanan, sakat kalan milyonlarca insanı, sevgi ve saygıyla anmak için bir araya geliyorlar..."

        İşte bu biraraya gelindiğindeki ana konuları; ‘’Trafik mağdurlarının ötelenen, ilgilenilmeyen, kanayan yaraları ile yaşamlarına devam etmek zorunda kalmaları. Bunun devamındaysa Trafik mağduru sayısının her geçen gün artıyor olmasıdır!...’’

        Bu mağduriyetle ilgili olarak; ‘’Trafik mağdurlarının hepsi de birer gerçek insandır. Yaşanılanlarsa sonuçta gerçek birer aile trajedi olmaktadır! Trafik çarpışması sonucu bir yaşamın kaybının ardından, geride kalanların kayıpları ise çok daha fazladır. Ailesi, arkadaşları, okulu, işi, sosyal çevresi ve ülkesi de onu kaybetmiş olmaktadır!’’

        Yurdumuzda da milyonlarca kişinin yaşamakta olduğu bu büyük acı ve kederin maddi ve manevi yükü, maalesef çok büyük bir yekûn tutmaktadır! Çünkü trafik mağdurlarının büyük çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır!

        D. S. Ö. (Dünya Sağlık Örgütü), her yıl 1 milyon 250 binin üzerinde insanın trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini bildirmektedir. 15 - 19 yaş grubu gençlerin ölüm sebeplerinde trafik çarpışmaları birinci sırada yer almaktadır. 10 - 14 ve 20 - 24 yaş gruplarının ölüm nedenleri ise ikinci sırada bulunmaktadır.

        Kazalarda ambulansın zamanında gelmesi, acil müdahalenin doğru ve zamanında yapılması, hayat kurtarır. Olayla ilgili olarak yürütülen soruşturmanın tam ve eksiksiz yapılması, suç unsurlarının tespiti ve dosyasının zamanında yargıya iletilmesi, yargı sürecinde de cezaların caydırıcı ve mağdurların haklarına ulaşabilmeleri gerekmektedir.  

        Başkan Yeşim AYÖZ sözlerinin sonunda; ‘’Yeni çıkan trafik yasası umut verici. Ama yılsonunda bu cezalar af kapsamına girmez, yapılan denetimler sürdürülebilir bir ulaşım politikası haline gelir ve yargı sürecinde insan hayatının değeri ön planda tutulup, ödül gibi cezalar verilmezse yol kurbanları azalabilir ve hatta ortadan kalkabilir.”

*

        Ülkemizde Trafikle ilgili derneklerden birisi de ‘’Trafikte Haklarım Derneği’’ dir. Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü münasebetiyle, buranın kurucu başkanı olan Sayın Yasemin USTA Hanımefendiden bir mesaj geldi.

        Yasemin Hanım da tıpkı Yeşim AYÖZ gibi bir yakınını, kuzenini bir trafik kazasına kurban vermiş, mahkeme sürecine yönelikte bu derneği kurmuş olan bir kaza kurbanı yakını!

        Trafik kazalarında gerçekleşen ölümlerin Koronavirüs nedeniyle gerçekleşen ölümlerden fazla olduğuna dikkat çekiyor.

        “Dünya genelinde her 24 saniyede bir can kaybediyoruz. Ülkemizde trafik kazalarında son 10 yılda 76 binden fazla canımızı kaybettik! Dernek olarak yeni çıkan trafik yasasında, trafik kazalarında ölüme neden olan kişiler hakkındaki caydırıcı cezaların artırılmasını istedik!’’ dedi.

        Bu konuyla ilgili devamında; “Trafikte Haklarım Derneği olarak tüm trafik mağdurları adına daha caydırıcı cezalar gelmesini istiyoruz. Asli kusurlu ölümlü kaza yapan sürücülere bile 18 eşit taksitle para cezası veriliyor. Trafik suçlarındaki cezasızlık, trafik kural ihlali yapan kişilere kötü örnek oluyor. Caydırıcı cezalar gelmediği sürece acı tablo ortadadır!’’ dedi.

        Türkiye’ de trafik suçlarıyla ilgili cezaların yeterince caydırıcı hale gelmesi, idari para cezası ve puanlarının artırılması, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun cezasının artırılması, ölümlü / yaralanmalı trafik kazalarında üst sınırdan cezaların verilmesi gerekir. Cezaların yeterince caydırıcı hale gelmesiyle de, uzun vadede trafik kazalarından kaynaklı ölüm / yaralanma oranın düşmesine büyük katkı sağlayacaktır.

*

(YASEMİN USTA’ nın WATTSAPP GURUBUMUZA GÖNDERDİĞİ MESAJI:)

Merhabalar. Umarım sizler ve sevdikleriniz iyisinizdir!

#benimyerimeaffettiler sosyal medya kampanyası başlattık.

Trafikte Haklarım Derneği olarak, trafik suçlarında verilen cezaların yetersizliği, son infaz yasasının trafik suçlarına etkisi üzerine toplumsal ve hukuki farkındalık yaratmak için trafik mağdurlarıyla 6 video hazırladık.

Hazırladığımız videoların dava süreçleri hakkında detaylı bilgi için Youtube kanalımızdaki videonun altındaki açıklamaya dilerseniz bakabilirsiniz.

* Yasemin Usta: 18 yaşında kuzenini kaybetti! 8 senedir sürücü ceza almadı! Dosya 2. kez 3 yıldır Yargıtay’ da.; https://youtu.be/ZoHnFRkdL_g  (1. Video)

* Yasemin Atalay: 4 sene önce yeğenini kaybetti! Soruşturma hala sürüyor! İddianame hazırlanmadı! https://youtu.be/ioULjDgnXj8 (2. Video)

* Yılmaz Özdemir: Kaldırımda yürürken 2 kızına araba çarptı, kızları vefat etti! Sürücü sadece 5 ay tutuklu kaldı!; https://youtu.be/4go_lOw78AA (3. Video)

* Serdar Evlin: Trafik kazası sonucu bir kolundan engelli kaldı! Oğlunu, kardeşini, annesini, 2 akrabasını kazada kaybetti! Sürücüye 5 yıl ceza verildi.; https://youtu.be/SDWqQItiuZ8 (4. Video)

* Avukat Burcu Kütahya: - 1. Annesini trafik kazasında kaybetti. Yeni infaz yasasının trafik suçlarına etkisini anlatıyor.; https://youtu.be/uLv52KXTwXo (5. Video)

* Avukat Burcu Kütahya: – 2. ‘’Emrah Serbes, Rüzgâr Çetin, Sezen Zambak dava süreçlerini anlatıyor ’’

Emrah Serbes: 3 kişiyi öldürdü! İnfaz yasası ile serbest!

Rüzgâr Çetin: 1 polis memurunu şehit etti, bir memuru yaraladı! Sadece 9 ay cezaevinde kaldı!

Sezen Zambak: Üniversite bahçesinde traktör ezdi! Sürücüye 2 yıl 10 ay ceza verildi;

https://youtu.be/6LDuE18byVQ (6. Video)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mustafa Akın   -  18-11-2020 - 17:44
Oktay bey her yazınızı dikkatle okuyor, bilgi sahibi oluyorum. Yazılarınız hepsi bilimsel ve ger çekleri dayanıyor. DSÖ bildirdiği 1 yılda trafik kazalarindan ölenlerin sayısı ise korkunç...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net