24 Kasım 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Rekortmenler Kırıkkale'den Çıkacak
Rekortmenler Kırıkkale'den Çıkacak
Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun
Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun
Alcılı'nın Çehresi Değişti
Alcılı'nın Çehresi Değişti
Üretimde Kalacağız
Üretimde Kalacağız
  YAZARLARIMIZ
Ölümden Ölüme Kaçış
19 Kasım 2020 Perşembe Bu yazı 4134 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçen haftalarda okuduğum bir haber beni derinden etkiledi. Düzensiz göçmenlerin teknesi battı. Toplam 74 ölü var. Savaşta ölmekten kaçtılar ama ölüm onları denizde yakaladı. Rabbim Nisa Suresi 97. ayeti kerimede "Kendilerine yazık etmekte iken hayatlarını sona erdirdikleri kimselere melekler ‘Ne işte idiniz?’ dediler, (onlar) ‘O yerde zayıf görülenlerden idik’ cevabını verdiler. Melekler ise ‘Allah’ın arzı geniş değil miydi, hicret etseydiniz ya?’ dediler. İşte onların barınağı cehennemdir ve orası gidilecek ne kötü bir yerdir!” Onlar tedbir aldılar hicret etmekle amma velakin kader tecelli etti. Bulundukları yerde ölmediler maalesef. Sadece insan oldukları için bizler gibi rahat yaşamak istediler. Onlar da eşrefi mahlûkat. Onların da hakkı yaşamak, sıcak yataklarda yatmak. Ne kadar rahat olduğumuzu elimizden gidince anlarız.

Bizler o kadar rahatladık ki, rahatımız bozulmasın diye her şeyi mubah görüyoruz. Çalışmaktan imtina ediyoruz. Bahşedilen ömrü ne için bahşedildiğini nelerin yapılması gerektiğini veya nelerin yapılmaması gerektiğini bilmeden yaşıyoruz. Ama niçin? Peygamber Efendimiz (sav) 63 senelik ömründe 63 saat rahat yüzü görmedi. Bir hadisinde ise; 5 şey gelmeden 5 şeyin kıymetini bilin, demektedir: 1- İhtiyarlık gelmeden, gençliğin, 2- Hastalık gelmeden, sıhhatin, 3- Fakirlik gelmeden, zenginliğin, 4- Ölüm gelmeden, hayatın, 5- Meşgul olmadan boş zamanın kıymetini bil. Bu kadar nimetin içinde yüzerken bunlar geldiği zaman başa dönüşü olmayan bir yol... Ne kadar basit diyoruz 74 tane can aynı anda. Ne için kaçıyorlardı kendi ana yurtlarından. Dini değişik, dili değişik horlanmaya bakmadan bir ümit için yaşamak için. Kısacası ölmekten kaçtılar. Sonunda olacak bir durum. Ama biraz da fazla yaşamak amma velakin ölümden ölüme kaçış bu olsa gerek.

En önemlisi de devletimizin, bayrağımızın, milletimizin değerini bilmek gerekir. Biz başka toplumlar gibi boyunduruk altına giremeyiz. Biz öyle bir milletiz ki, Dolmabahçe Sarayı’nın kapısının girişinde “Cümle mazlumların kapısı” diye bir yazı mevcuttur. Son 100 yılda özümüzü kaybetsek de, tüm alanlardan saldırsalar da, elbet yine dünyaya adalet sağlayacağız. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Kasım 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net