29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Biz Biz Değiliz Artık
24 Kasım 2020 Salı Bu yazı 8652 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Eskiden her şey zordu. Bazı imkânsızlıklar vardı ama yapılması gereken ne varsa azimle yapılıyordu. Şu zamanda ise her bir imkânın olduğu her şeyin kolaylaştığı bir devir. Kolaylıkla istediğimiz ne bilgi varsa ulaşabiliyoruz. Ulaştığımız bilginin doğruluğuna yanlışlığına bakmadan savunuyoruz. Yaşam şartlarının en iyisi olan bolluk bereket içinde yaşayan bir toplumuz. Ne yazık ki rahatlığımızdan dolayı şartların kolaylığından mı bilinmez ama öyle rahatız ki hiçbir zorluğa gelemiyoruz. Daha doğrusu bir iş yapmaktan çekiniyor, yapmıyoruz. İnsanoğlunun fıtratında mı var bilmiyorum, rahatlığa alıştıkça zorluğa göğüs geremiyor.

                İnsanların ağzında pelesenk olmuş bir söz var, eski zamanda her şey güzeldi diye. Şimdi gün 24 saat ise eskiden de aynı idi. Zannedersem bizler değişikliğe uğradık ama farkında değiliz. Kimse kendine bakmadan bir başkasına öğüt vermekten çekinmiyor. Öğüt verdiğin şayet kendi halinde yok ise karşıya etki bile etmiyor. Örnek olmaktan ziyade sözlerin dünyasında yaşadığımız için pek etkileyemiyoruz. Kim neyin çığırtkanlığını yapıyorsa o hal onda yoktur.

                Kadim bir topluluktuk. İnce ve zarif düşünen. Yerde gezen karıncanın üstüne basmayacak bir yapımız vardı. Asimile ola ola ne hale geldiğimizin bizler bile farkına varamadık. Özentili bir yaşam biçimimiz oldu. Kendi benliğimizden özümüzden koptuk bir başkasının halini aldık. Bizlikten çıktık, ruhumuza benlik oturdu. Bu benlik elbet bize kaybettirecek, inşallah erken uyanmamız temennisiyle.

                Edep, hayâ bizim dinimizin temel prensiplerinden ama nedense hep göz ardı ediyoruz. Güzel ahlak kanun maddesi olarak yok ama bunların bizim özümüzde olması gerekir. Çok özeniyoruz başka toplumlara, kendimizden iyice çıktık. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net