07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Yeni Nesillerin Sahibi
24 Kasım 2020 Salı Bu yazı 7199 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu sene 1. sınıfı okutmaya başlamıştı.  Aman vermeyen salgına karşı her gün evinden çıktı. Bahçede ki otları toplayıp kendine hediye diye getiren o masum yavrucaklara öğretmen oldu. El Ela, Lale dedi. Bazen elinden tutuğu çocuklarını tuvalete götürdü, el yıkamayı öğretti. Burunlarını sildi. “Bizim de çocuklarımız evde bekleyenimiz var” demedi. Çünkü o öğretmendi.

 

Sabah Zomm, öğleye okulda yüzyüze ders, akşam EBA’dan ders anlattı. Gıkı çıkmadı. Çünkü o öğretmendi. Çünkü mesleği onun  hayatı idi.

 

Her şeye rağmen ne iş yapıyorsunuz diyenlere, yatıyorsunuz diyenlere, üç ay tatil yapıyorsunuz diyenlere aldırmadan, insafsızca eleştirenlere kulak asmadan işe değil okula gitmeye devam ettiler.

 

Öğretmen bulunduğu yere ışık saçandır. Onun olduğu yer bilgi ile dolar, okuluna ,sınıfına aydınlıktır O. Öğretmenler odasını bilgi yuvasına çevirir. Kültür yuvasıdır orası, sanat konuşulur, spor konuşulur, psikoloji konuşulur, ülke gündemi konuşulur orada.

 

Maalesef yine yasaklar gelmeye başladı. En fazla magduriyet hiç şüphesiz eğitim alanında yaşanacaktır. Öğrenci eğitim öğretimden, yani kendini yetiştireceği alandan uzak kalırken, öğretmen yavrularından, bir harf,  bir kelime öğrenmek için öğretmeninin gözüne bakan yavrularından, sınıfından mahrum kalırken  herşeye rağmen herkese rağmen görevini evinden, ekran başından layıkıyla yapmaya devam edecekler.

 

Hele  son bir yılda yani pandemili günlerde öğretmenlerimizin önemi arttı. Daha doğrusu öğretmenlerimizin önemini daha iyi anladık. Öğretmen bizim neyimiz sorusunu soruyoruz artık.

 

Öğretmen yeni bir nesil inşa edendir. Milletlerin zor zamanlarından çıkışını ve imarını ancak öğretmenlerle yapabiliriz. Tıpkı milli mücadele sonunda Mustafa Kemal’in “yeni nesiller ancak sizin eseriniz olacaktır” dediği işte tam bizim anlatmak istediğimizi bir cümle ile özetlemektedir.

 

Öğretmenin mutlu olmadığı bir okulda, iyi eğitimden ve mutlu bir çocuktan, mutlu bir aileden ve mutlu bir ülkeden söz edilemez.

 

Öğretmenimizin niteliği toplumumuzda niteliğini belirlemektedir. Şairimizin, yazarımızın, mühendisimizin, doktorumuzun seviyesi öğretmenimizin sayesindedir. Nitelikli öğretmenler için nitelikli öğrencilerin üniversite sınavında öğretmenliği tercih etmesi gerekmektedir. Nitelikli öğretmen nitelikli toplum demektir.Yani öğretmen toplumumuzun aynasıdır.

 

24 Kasım’da birkaç bürokratın, siyasetçinin beylik cümleleri ile geçiştirilecek dönem geçmiştir artık. Öğretmenimize karşı artık manevi borçlarımızı ödemeli ve onları haketikleri saygınlığa kavuşturmalıyız. Manevi saygınlığa ulaşmalarını sağlamanın en önemli yolu da maddi problemlerini çözmektir.

 

Herşeyden önce öğretmenlerimize söz verilen 3600 ek gösterge bir an önce çıkarılmalıdır. Ücretli, Sözleşmeli, Kadrolu öğretmen garabetinden bir an önce kurtulmalıyız.

 

Her şeye rağmen yine de peygamber mesleği olan, geleceğimizin mimarı, insan ustası olan öğretmenlerimizin, meslektaşlarımın,  bugünlere gelmem de büyük katkıları olan öğretmenlerimin, öğretmen dostlarımın ve de eşimin  “Öğretmenler günü” nü kutlarım.

 

Masum bir göze aydınlık bir gelecek olmak için gittiği görev yerinde hain kurşunlarla can veren  Aybüke öğretmenimi, Necmettin öğretmenimi ve bütün şehit öğretmenlerimizi, rahmetle anıyorum.   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net