07 Mart 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Bazı kısıtlamalara tabiyiz
Bazı kısıtlamalara tabiyiz
Eczanelerin Mesai Saatleri Düzenlendi
Eczanelerin Mesai Saatleri Düzenlendi
Bozlağın Altın Sesi Anılacak
Bozlağın Altın Sesi Anılacak
Kırıkkale Büyük Anadoluspor'a Sürpriz Ziyaret
Kırıkkale Büyük Anadoluspor'a Sürpriz Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
SON HATIRLATMA (154.)
02 Aralık 2020 Çarşamba Bu yazı 6556 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tüm vatandaşlarımızın da hatırlayacağı ve bildiği üzere, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunuyla ‘’Kış Lastiği’’ kullanma zorunluluğu getirilmişti.

        Bu konuyla ilgili olarak o günden bu güne her sene kış başlangıcında ve bahar sonunda onlarca yazı yazılıp, toplantılar ve beyanatlar verildi.

        Dolayısıyla da geçen hafta ‘’Araç Lastikleri’’ başlığıyla yine bir yazı yayımladık. Çıkan kanun her ne kadar eksik olsa da, vatandaşlarımızın son bir kez daha hatırlamalarını sağlamak istedim. Zira lastiğinizin yedeği var ama hayatınızın yedeği yoktur, biline!

        Şimdi de Trafik Öğretmeni arkadaşım Sayın Tahsin SENDİNǒ in, trafik denetlemeleri ve FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) ile ilgili yazısını okuyucularımızın dikkatine sunuyorum.    

       * TRAFİKTE SİVİL DENETİM *
          Trafik kazalarının ülkemize yıllık maliyeti 50 milyar lirayı aşmasına rağmen, gündemde hak ettiği yeri bulamamaktadır. Planlama yapmayı sevmediğimiz için, trafiğe çıkacak araç sayısını öngörüp, yeterli yolu ve otoparkı yapamadık. Bu öngörüsüzlüğün doğal sonucu trafikte kuralsızlık yaygınlaştı. Kuralsızlığın artması üzerine İçişleri Bakanlığı, eskiden trafik polisi ve trafik jandarma sında olan ceza yazma yetkisini, bütün Polis ve Subaylara verdi.

        Bununla da yetinmeyen Bakanlık, Fahri Trafik Müfettişi (FTM) seçilme hakkı olmayan Bakanlık personeline Fahri Trafik Müfettişi yetkisi verebilmek için FTM Yönetmeliğini değiştirerek, 12. 000. aşkın yeni FTM ataması yaptı. Yeni atamaları müteakip Fahri Trafik Müfettişlerinin düzenledikleri tutanların ekinde, tespit ettikleri trafik suçunu kanıtlayacak belge yok diye iptal edildiği haberlerini okuduk.
        Eskiden trafik cezasına itiraz edenin, cezanın haksız yazıldığını ispat etmesi için belge istenirken, şimdi ceza tutanağı ekinde suçu kanıtlayan belge olmaması, cezanın iptali için yeterli görülmüştür. Yargının FTM. Yönetmeliğine aykırı karar alınması, yasaya göre değil de adamına göre mi karar veriliyor intibaının uyanmasına sebep oldu.

        Gelişmeler bununla da kalmadı, eskiden görevini eksiksiz yapıyor diye taltif edilen teşekkür belgesi verilen ve FTM. Bilgilendirme toplantısında Sayın Bakanın masasında oturtularak onurlandırılan FTM’ nin yetkileri gerekçe göstermeden iptal edildi!

        Bu durum kişiyi ve diğer FTM’ leri karamsarlığa iterek rencide etmiştir. Bu yaşananlar trafikte sivil denetimi artırıp, sürücülere her yerde denetleniyorsunuz intibaını oluşturmak ve güvenlik güçlerine yardımcı olmak amacıyla ihdas edilen Fahri Trafik Müfettişliği kurumuna zarar vermiştir.

        Trafikte sadece resmi kolluğun değil,  sivil denetimin de etkili olması için, İçişleri Bakanlığının acilen Adalet Bakanlığı ile temas kurarak, FTM seçilen kişilerin belirli vasıflara sahip olanlar arasından itina ile seçilen ve bu işi yaparken, hiçbir çıkarı olmayan kişiler olduğunu belirtmesi, iptal işleminden önce Trafik Bürosu aracılığı ile FTM’ den belge olup olmadığı sorması sağlanmalıdır.

        Ayrıca Bakanlık isteyen FTM’ lerin araçlarına, polis araçlarındaki gibi kamera takarak trafik suçunun belgelenmesine yardımcı olmalıdır. Bu işlem sayesinde kuralsızlık yapan bütün araçların tespiti mümkün olacaktır.

        Direksiyonda olan FTM, kırmızı Işıkta durduğunda yanından geçen araçlardan ancak birine ait bilgileri not alabilmekte, diğerleri cezadan kurtulmaktadır. Aracında kamera olması halinde kırmızı ışık ihlali yapanların tamamı tespit edilmiş olacaktır.
         Trafik denetimlerinde tek amaç ceza yazıp para tahsil etmek olmamalıdır. Denetimi yapan görevli suç işleyen sürücüyü suç mahallinde durdurup yaptığının suç olduğunu anlatması halinde, sürücü eksik bilgiden dolayı kuralı çiğniyorsa, aynı hatayı bir daha yapmamaya özen gösterecek tir. Böylelikle hata yapan sürücü suç mahallinde cezayı tebellüğ edecek ve cezasını ilk 15 gün içinde ödeyerek % 25 daha az para ödemenin avantajından yararlanacaktır.

        Tebliğ tarihinden itibaren ilk ay içinde ödenmeyen cezalara her ay için % 5 oranında uygulanan gecikme bedeli adı altında tefeci faizinden kurtulmuş olacaktır. Bu itibarla trafik zabıtası kanunun emrine uyarak, cezası plakaya değil sürücüye yazmış olacaktır.

        Ehliyete yazılan cezada para cezasının yanında, ceza puanı da alacağı için sürücü daha dikkatli olacaktır. Araç sahipleri özellikle yaz sezonunda ikamet adresinden ayrıldıkları zaman, sabit cihazlar ile trafik suçu işlediği tespit edildiğinde, yazılan cezadan haberdar olmasını sağlayacak bir sistem kurulmalıdır.
          Trafikte suç işleyenlere verilen cezalar caydırıcı olmalıdır. Hız limitlerinin aşılmasındaki ceza fazlalığı park etme ve duraklama ihlalleri için de uygulanmalıdır. Son yıllarda aralarında hepimizin ortak değeri olan, bazı şehitlerimizin posterleri araçlarına koyarak trafik kurallarını hiçe sayanlar dâhil kural ihlali yapanlara ceza yazılmalı ve yazılan ceza tahsil edilmelidir.

        Araç sahibi olan herkesin aldığı cezayı ödeme gücü olduğu bilinmelidir.  Adamını bulanın ceza ödemeyeceği trafik düzeni kaos oluşturur. Son yıllarda trafik cezası tahsilinde borç yapılan dırma adı altında, aldığı cezayı zamanında ödemeyenler için borcu taksitler halinde tahsil etme, gecikme bedelinin alınmaması vb. düzenlemeler yapılarak, cezasını peşin ödeyenler aleyhine oluşturulan ortam yok edilmelidir.

        Devlet herkese eşit mesafede olmalı ve trafiğin daha güvenli olması için bütün unsurları ile denetim yapıp, suç işleyenlere suçun bedelini ödetmelidir. Suç işleyenin bedel ödediği trafik ortamında, daha az kaza olacağı için ülkemize olan maliyeti azalacaktır.

Kazasız günler dilerim.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Mart 2021 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net