29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Cömertlik Her Kula Nasip Olmaz
08 Aralık 2020 Salı Bu yazı 9043 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Pandemiden dolayı bütün gıda sektöründe kapıya biz getirelim diye kampanya başlatıldı. Peki, şunu düşündük mü? Pandemiden dolayı kapatılan dükkânlar işsiz kalan insanları, alacak maddi durumu olmayanlar nasıl alsınlar? Devlet elinden geldiği kadarı ile yardım yapıyor, peki bizler?  Bu dar günde bir ailenin erzakını görebilmek, maddi konuda yardım edebilmek, şu kış gününde sıcak bir çorbaya vesile olabilmek ne kadar da mutluluk verir insanlara.

Allah-u Teâlâ "Sevdiklerinizden infak edeceksiniz" diye buyuruyor. Böyle kötü bir geçiş sürecinde tam da zamanı. Verirken en güzelini size yakışanı vermek daha eftaldir. Bakara suresinde "Sen onları yüzlerinden tanırsın" gerçek ihtiyacı olan zaten istemez.

 Hz Ali (ra)'nın evine birisi gelir. Hz Fatima (ra) annemiz gelen kişinin ihtiyaca binaen vereceğini verir. Hz Ali (ra) geldiğinde haber edince, senden habersiz bir şeyler verdim deyince o da ehli beyt, geleni çevirmez ama kim diye sorar. O da kişiyi söyleyince eyvah o benim arkadaşım da nasıl bilemedim derdini diye serzenişte bulunur. Resûlallah efendimiz "Cömert kişi; Allah'a yakın, insanlara yakın, cennete yakın, cehennemden uzaktır. Cimri kişi, Allah'tan uzak, insanlardan uzak, cennetten uzak, cehenneme yakındır. Cahil cömertlik sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."  Cömertlik kula ihsan edilmiş en güzel huylardan birisidir. Rabbim cömert kullarını sever, belalı def eder, gelecek kazalarını engeller. Hâlbuki şöyle düşünmek gerek, Rabbim verdiği mal mülk ile diyor ki bazı kullara, sen ver diye bizi muhatap kılıyor. Üstat Necip Fazıl’ın dediği gibi " Alan O veren O, nedir senden gidecek, telaşını gören de can senin zannedecek." İlla infak etmek için zengin mi olmak gerek! Diyor ya güzeller güzeli "Yarım hurma da olsa da kendinizi cehennem ateşinden koruyun" diye, az da olsa devamlılık esastır. 

Hayatta imrenilecek, haset edilecek, örnek olacak kişiler var. Resûlallah efendimiz bir hadisinde "İki kişiye karşı haset caizdir: Birincisi o kimsedir ki, Allah kendisine Kur’an-ı Kerim'i nasip etmiştir, o da onu, gece ve gündüz boyu ikame eder. İkincisi de o kimsedir ki, Allah Teâlâ ona mal vermiştir de, o da gece ve gündüz (hak yolda) infak eder." Tirmizî. Aslında bütün mesele şu "İlâhî Ente Maksûdî ve Rızâke Matlûbî/ Allah'ım, maksadım sensin, aradığım ise senin rızandır." 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net