07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Türk Medeniyeti ve İnsan Hakları
10 Aralık 2020 Perşembe Bu yazı 10905 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü aynı zamanda “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesininde kabul edildiği gündür. İnsanın yaşama hakkı başta olmak üzere tüm haklarımıza insan onuruna yaraşır bir şekilde erişmemizi hedefler. Ama maalesef insan hakları uygulamaları güçsüz, mazlum milletlere özellikle Türk milletine karşı hiç yürürlükte olmamıştır.

 

Türk medeniyeti Orta Asya’da kurulmuş ve milattan önce başlayan göçlerle bütün dünyaya yayılmıştır. Türk egemenliği insan sevgisi ve insan hakları üzerine kurulan bir medeniyet olarak adil bir devlet yönetimi oluşturmuştur. Birçok millet ve devlet kendi istekleriyle Türk devletinin egemenliği altına girmiştir. Türk, tarih boyunca adaletin, merhametin timsali olmuş, mazlumların sığındığı bir kapı olmuştur. Türk medeniyetinde insan sevgisi ve insan hakları daima ön plandadır.

 

Yunus Emre “Sevelim, sevilelim.” der.

 

Mevlâna bütün insanları dergâhına çağırır.

 

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiği zaman Hristiyanlara din ve mezhep özgürlüğü tanımıştır. Dünya tarihinde ilk insan hakları beyannamesi budur.

 

İnsan sevgisinin en güzel anlatımının örneğini Gazi Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Atatürk Çanakkale Savaşı’nda İngilizlerle ve İngiliz Ordusu’nda yer alan Avustralyalılarla ve Yeni Zelandalılarla savaştı. Savaştan sonra Çanakkale’de hayatlarını yitiren ve Türk topraklarına gömülen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerler için “Onlar bizim evlâtlarımız olmuştur.” demiştir. Atatürk’ün savaştığı düşmanlar için bu deyimi kullanması Türk medeniyetindeki insan sevgisinin en güzel anlatımıdır.

 

Sonuç olarak şunu ifade etmek isterim ki, “insan sevgisi ve “insan hakları kavramı Türk medeniyetinin temelidir.

 

Günümüze geldiğimizde maalesef Türk milleti eski yüksek medeniyetini ve  siyasi gücünü kaybettiğini görüyoruz. Milletinin menfaatlerini savunamadığı gibi, milletin derdini dünyaya duyurma ve dünyanın desteğini almak konusunda başarısızlığının en önemli sebebi budur.

 

Tarihte hiç olmadığı kadar  günümüz dünyasında en fazla insan hakları ihlallerine uğrayan millet hiç şüphesiz Türk milletidir.

 

Doğu Türkistan’da belki de  insanlık tarihinin gördüğü en büyük insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Milyonlarca müslüman Türk’e akıl almaz işkenceler uygulanmaktadır. Toplama kamplarında asimilasyonlar yapılmaktadır. Özellikle Uygur Türklerinin evine yerleştirdikleri Çinli erkekler ile aile, namus kavramını yok sayılmaktadır. Ne hikmetse bu insanlık dışı uygulamalara özellikle müslüman camianın sessiz kalması insanlık tarihi için ayrı bir ayıp olarak kalacaktır.

 

Kırım Türkleri, Komünist Rusya’dan çektiklerini bugün hala yaşamaya devam ediyorlar.

 

Irak Türkmenleri hala hakettikleri imkanları elde edememiş, Anadolu’dan bile önce Türk yurdu olan Musul, Kerkük hala mahzundur.

Suriye Türkmenleri hala evsiz, yurtsuz topraklarını koruma gayreti içindeler.

 

Karabağ’ın işgalden kurtuluşuunun sevincini yaşarken Güney Azerbaycan’ın esareti hala içimizi acıtmaktadır.

 

Demek oluyor ki milletimizin  menfaati için başka milletlerin merhametini beklememeliyiz. Türk güçlü olduğu zaman hem dünyanın hem de milletimiz için huzurlu günler gelecektir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Mesut ARLIER
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net