26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Türk Medeniyeti ve İnsan Hakları
10 Aralık 2020 Perşembe Bu yazı 5107 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü aynı zamanda “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesininde kabul edildiği gündür. İnsanın yaşama hakkı başta olmak üzere tüm haklarımıza insan onuruna yaraşır bir şekilde erişmemizi hedefler. Ama maalesef insan hakları uygulamaları güçsüz, mazlum milletlere özellikle Türk milletine karşı hiç yürürlükte olmamıştır.

 

Türk medeniyeti Orta Asya’da kurulmuş ve milattan önce başlayan göçlerle bütün dünyaya yayılmıştır. Türk egemenliği insan sevgisi ve insan hakları üzerine kurulan bir medeniyet olarak adil bir devlet yönetimi oluşturmuştur. Birçok millet ve devlet kendi istekleriyle Türk devletinin egemenliği altına girmiştir. Türk, tarih boyunca adaletin, merhametin timsali olmuş, mazlumların sığındığı bir kapı olmuştur. Türk medeniyetinde insan sevgisi ve insan hakları daima ön plandadır.

 

Yunus Emre “Sevelim, sevilelim.” der.

 

Mevlâna bütün insanları dergâhına çağırır.

 

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiği zaman Hristiyanlara din ve mezhep özgürlüğü tanımıştır. Dünya tarihinde ilk insan hakları beyannamesi budur.

 

İnsan sevgisinin en güzel anlatımının örneğini Gazi Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Atatürk Çanakkale Savaşı’nda İngilizlerle ve İngiliz Ordusu’nda yer alan Avustralyalılarla ve Yeni Zelandalılarla savaştı. Savaştan sonra Çanakkale’de hayatlarını yitiren ve Türk topraklarına gömülen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerler için “Onlar bizim evlâtlarımız olmuştur.” demiştir. Atatürk’ün savaştığı düşmanlar için bu deyimi kullanması Türk medeniyetindeki insan sevgisinin en güzel anlatımıdır.

 

Sonuç olarak şunu ifade etmek isterim ki, “insan sevgisi ve “insan hakları kavramı Türk medeniyetinin temelidir.

 

Günümüze geldiğimizde maalesef Türk milleti eski yüksek medeniyetini ve  siyasi gücünü kaybettiğini görüyoruz. Milletinin menfaatlerini savunamadığı gibi, milletin derdini dünyaya duyurma ve dünyanın desteğini almak konusunda başarısızlığının en önemli sebebi budur.

 

Tarihte hiç olmadığı kadar  günümüz dünyasında en fazla insan hakları ihlallerine uğrayan millet hiç şüphesiz Türk milletidir.

 

Doğu Türkistan’da belki de  insanlık tarihinin gördüğü en büyük insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Milyonlarca müslüman Türk’e akıl almaz işkenceler uygulanmaktadır. Toplama kamplarında asimilasyonlar yapılmaktadır. Özellikle Uygur Türklerinin evine yerleştirdikleri Çinli erkekler ile aile, namus kavramını yok sayılmaktadır. Ne hikmetse bu insanlık dışı uygulamalara özellikle müslüman camianın sessiz kalması insanlık tarihi için ayrı bir ayıp olarak kalacaktır.

 

Kırım Türkleri, Komünist Rusya’dan çektiklerini bugün hala yaşamaya devam ediyorlar.

 

Irak Türkmenleri hala hakettikleri imkanları elde edememiş, Anadolu’dan bile önce Türk yurdu olan Musul, Kerkük hala mahzundur.

Suriye Türkmenleri hala evsiz, yurtsuz topraklarını koruma gayreti içindeler.

 

Karabağ’ın işgalden kurtuluşuunun sevincini yaşarken Güney Azerbaycan’ın esareti hala içimizi acıtmaktadır.

 

Demek oluyor ki milletimizin  menfaati için başka milletlerin merhametini beklememeliyiz. Türk güçlü olduğu zaman hem dünyanın hem de milletimiz için huzurlu günler gelecektir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net