17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
SOKAĞA BAK
14 Aralık 2020 Pazartesi Bu yazı 8689 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yağmur çiseliyor. Kış yağmuru ne kadar ince düşerse o kadar üşütür bilirsiniz. Teninizde nereye temas ederse orada iğne ucundan çıkmışçasına delikler açıldığını sanırsınız. Her akşam olduğu gibi bu  akşam da yemekten artanları sokak hayvanları için bıraktığım köşeye indirdim. Yağmur tenimde çarptığı noktaları delik deşik ederken yemek artıklarının bu akşamki müşterisi daha önce hiç görmediğim bakımsız bir köpekti. 

Bazı müşterileri tanıyorum. Sürekli gelen kediler var mesela. Onlarla ahbap sayılırız artık. Özellikle balık kafaları indirmişsem kedilerin mutlulukları her hallerinden taşıyor. Keyifle mırıl mırıl yiyişleri, kuyruk sallayıp zaman zamanyalanışları... Hayret, bu akşam kediler yok. Gerçi bu yağmurda hiçbir hayvanın dışarıda olmayacağını düşünmüştüm ama işte bu köpekle karşılaştık. Önce çok uzaklaşmasa da kaçtı benden, köşedeki küçük çam ağacının arkasına siperlendi. Elimdeki poşetin ağzını genişçe açarak yere bıraktım. Zavallıcık çekilmemi bekleyip güvende olduğunu hissedince saklandığı yerden çıkabildi. O zaman gördüm ki yiyeceğe doğru gelen bir köpek değil, bir köpeğiniskeleti. Başı incecik boynunun üstünde bir balon gibi sallanıyor. Hani bazı minibüslerde görmüşsünüzdür kafası öne, sağa sola sallanan araba süsü oyuncak köpekçikler vardır, inanın kafasının sallanması onlar gibi. Ama bu oyuncak değil insanların zalimliğine uğramış canlı bir köpek. Uzağından, onu ürkütmemeye gayretle biraz izledim. Bakılsa ne kadar da güzelleşebileceğini hayretle fark ettim. Siyah ve biçimli başı, beyaz bedeni, her şeye rağmen atletik görünen bacaklarıylaaslında asil ama talihsiz  bir hayvandı karşımdaki. Bu dünyadaki pek çok talihsizden sadece biriydi. 

Yemek artıklarını indirdiğim iki gündür talihsizlerle karşılaşıyorum. Bu da benim talihim olsa gerek. Dün kediler vardı.  Poşeti yere koyup dönerken birden çöp toplayan seyyar arabanın altında bir hareket fark edip korkmuştum. Durup dikkatle bakınca yalan yok gözlerime inanamadım. Sadece kulaklarının etrafında saçı kalmış, sokak lambasının ışığında çoktan kelleşmiş tepesi parlayan, üstü başı perişan bir adamın serdiği kartonun üstünde namaz kıldığını gördüm. Miyop olduğumu itiraf ediyorum ama kör değilim, yine de emin olmak için bir süre uzaktan izledim. Evet, kesinlikle emin oldum çöp toplayıcısı adam, seyyar arabasının arkasına geçmiş soğukta namaz kılıyordu. İçimde bu adama karşı uyanan saygıyı anlatabilecek bir sözcük gerçekten bilmiyorum. Karanlıkta, soğukta, kendini kimseye göstermemeye çalışarak bir karton üzerinde alnı secdeye varan bu insanın saf inancı gönlüme işlendi desem az bile söylemiş olurum. Hani o yaptığı her işi gösteriş olsun diye fotoğraflayan ve yaşı kaç olursa olsun reklam peşinde olan sosyal medya ergenlerinden değil. Şimdi bu iddialı sözle ne demek istiyorum? Sosyal medya hepimizi ergenleştiriyor. En güzel kahveyi biz içtik çek, yemek masamız nasıl da çeşitliçek, cuma namazını (gerçek inancı olan insana sonsuz saygıyla) bu camide eda ettik çek... Çek, çek, çek... Çekme yahu yeter. Aç var, susuz var, uykusuz var, var da var! Ya o her şeye rant ve reklam gözüyle bakanlar? Azıcık sokağa dönseler... Sokak gerçek, katıksız, dürüst ve dümdüz. İhmalimiz orada. İnsanlığımız orada. Ne kadar koruyucu olduğumuz orada...

Peki ya biz? Kendini sıradan insan addeden biz. Birileri sokaktayken, açken, üşürken, etrafına bakmaktan, sokaktakinden bihaber yaşayıp giden biz. Canlıların büyük bir kısmı düşkünse bunda hiç mi payımız yok?  Dedim ya size miyobum hem de yüksek derecede hem de doğuştan ama sanırım gözümden alınan görme yetisi gönlüme eklenmiş, en azından gönlüm kör değil. Ya siz?

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net