04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Oktay Ağabey (1948-2020)
16 Aralık 2020 Çarşamba Bu yazı 11996 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kimine göre Oktay Ağabey, Oktay Amca, Pamuk Dede

 

Kısa özgeçmişini anlattığım Oktay Ağabey, tam bir Kırıkkale beyefendisi idi. Kültürü ve hitabeti ile her zaman çevresine ışık olmuştu.

 

Sivil Toplum örgütlerinde aldığı görevler ile şehrimizin değerli bir eşrafı idi.

 

Sosyal olaylara duyarlıydı Oktay Ağabey, gördüğü yanlışlıkları lisan-ı münasip ile açık ve net bir şekilde dile getirirdi.

 

Şuurlu bir Türk Milliyetçisi idi. Vatan sevdası, millet sevgisi, devlet bilinci ile ak saçlı, ak sakallı ağabeyimiz bize rol modeldi.

 

Yaşına rağmen heyecanı, aktivitesi ile çevresindeki herkesi hareketlendirirdi.

 

Ülke gündemine karşı her zaman ilgiliydi. Siyaset ile ülkede yanlış giden şeylerin düzelebileceğini düşünüyordu. İYİ Parti’de siyaset yapıyordu. İyi kadroların bu milletin sorunlarını çözeceğini biliyordu.

 

Kırıkkale Şairler ve Yazarlar Derneği yönetim kurul üyesi olarak dernek çalışmalarımızda her daim yanımızda ve destekçimiz idi.

 

Üslubu, ahlakı, dost kişiliği ile çok önemli bir değerimizdi. Şehrimiz, camiamız adına çok üzgünüz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Başta ailesine ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum.

 

Tarihteki (Rumî 1290, Milâdî 1874–75) Büyük Anadolu Kıtlığında, bugünkü Balışeyh’in “Kırlangı璒 köyünden, Nevşehir’in Avanos ilçesine göçen ailenin 3. kuşak çocuğu olarak, Ocak 1948’de Avanos’ta dünyaya geldi.

 

Babasının görevi ve memuriyeti münasebetiyle de yurdun muhtelif yerlerinde bulundu. Dolayısıyla değişik şehirlerde ilkokuldan itibaren tahsiline devam etti.

 

Eylül 1963’ten beri (askerlik ve yurt dışı serüveni hariç) kesintisiz olarak Kırıkkale’de yaşamaktadır. 1966–1968 ve 1970–1973 arası MKE Kırıkkale Top Fabrikasında işçi statüsünde, usta teknisyen olarak çalıştı.

 

Mart 1968–Şubat 1970 arası Balıkesir Ordu Donatım Okulu Atölyeler Kurulu Karargâhında askerlik görevini ifa etti. Çalışıp okuyup eksik kalan tahsilini tamamlamak amacıyla Mart 1973– Temmuz 1975 yılları arasında Batı Almanya’dabulundu. Döndükten sonra Ekim 1975’te MKE Çelik Çekme Boru Fabrikasına teknisyen olarak girdi. 1976’da Kırıkkale’ye açılan Meslek Yüksek Okuluna kaydoldu. İki yıl hem çalışıp hem de okuyup, 1978’de okulun Makine–Motor Bölümünden“iyi” dereceyle mezun oldu.

 

Mezuniyeti sonrasında ağırlıklı MKE Mensupları olarak 1979’da arkadaşları ile beraber “MEYOTEK’’ Derneğini kurdu. Yedi sene kurucu Genel Sekreterlik görevini ifa etti.

 

Görev yaptığı süreç içerisinde gerek mahalli ve gerekse ulusal medyayla olan teşriki mesaiye bağlı olarak, fahrî köşe yazısı yazmaya başladı. Çeşitli mahalli ve ulusal gazete ve sitelerde,

2015’ten beri de kesintisiz Kalehaber Gazetesindeyazmaktadır.

 

1998’de ihdas edilen “Fahrî Trafik Müfettişliği’’ ne müracaatla müfettiş oldu ve kurduğu dernekte TFTM Şube Başkanlığı yaptı. Halen bu görevi İl Temsilcisi sıfatıyla devam etmektedir. 2008’de müfettişlik şartı olmaksızın KTYG’yi(Karayolu Trafik Yol Güvenliği) kurdu. Hâlen İlTemsilciliğine devam etmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hakan ÖZTÜRK   -  16-12-2020 - 17:54
Allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah. Kale Haber Gazetesi\'nde yazmaya ilk başladığımda sıcak yaklaşımı ve babacan öğütleri hâlen aklımın bir köşesinde. NURLAR İÇİNDE UYU OKTAY ABİ.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net