22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK CEZALARI ! (155.)
17 Aralık 2020 Perşembe Bu yazı 3047 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

        EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) nden bildirildiğine göre bu yılın ilk 10 ayında 11 milyon 699 bin 501' i araç plakasına, 2 milyon 817 bin 487' si araç sürücüsüne olmak üzere toplam 14 milyon 533 bin 114 adet trafik cezası kesildi. Bunlardan 142 bin 797' si ise alkollü araç kullanmak suçundan ceza aldı!

        EGM Trafik Başkanlığı (KGYS) Kent Güvenliği Yönetim Sistemi kameralarına yansıyan görüntülere göre, Ekim ayında 34 bin 146 kazada 22 bin 34 kişinin yaralandığı, 202 kişinin ise hayatını kaybetti bildirilmekte. Yılın ilk 10 ayındaki kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1883 kişi olmuştur!

        EGM Trafik Başkanlığı, sadece bu yıl Ekim  ayında; Bingöl, Hatay, Muş, Kahramanmaraş, Mardin, Sakarya, Van, Aksaray, Kırıkkale, Osmaniye, Manisa, Batman, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Kars, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Nevşehir ve Sakarya da meydana gelen ve KGYS kameralarına yansıyan trafik kazalarına ilişkin görüntüleri, Hız kurallarına uysalardı, bu kazalar olmayabilirdi..." notuyla paylaşmıştır!

        İnternet sitesinde yer alan görüntülerde, sürücülerin aşırı hızlı araç kullanmaları, kavşaklarda geçiş önceliğine riayet etmedikleri ya da dikkatsizlik sonucu trafik kazalarına karıştıkları görüldü.

AYDA  ORTALAMA BİNDEN FAZLA KAZA!       

Trafik Başkanlığı' nın Ekim ayı kaza verilerine göre, yurt genelinde 188' i ölümlü, 14 bin 703’ ü yaralamalı, 19 bin 255’ i ise hasarlı trafik kazası meydana geldi. Toplam 34 bin 146 kazanın meydana geldiği Ekim ayında 22 bin 34 kişi yaralanırken, 202 kişi ise olay yerinde hayatını kaybetti.

Bu kazalardan 11 bin 679' unda otomobil, 4 bin 142' sinde motosiklet, 3 bin 638' inde ise kamyonetler yer aldı.

İLK SIRADA İSTANBUL YER ALDI

Trafik Başkanlığı verilerine göre, yine ekim ayında en çok kaza meydana gelen iller arasında 1421 kaza ile İstanbul ilk sırada yer aldı.

Diğer iller ise Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana ve Mersin olarak sıralandı. En az trafik kazası ise Tunceli, Bayburt, Hakkâri ve Gümüşhane' de meydana geldi.

SÜRÜCÜ HATALARI VE KAZA NEDENLERİ

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında en sık görülen sürücü hatalarını ise şöyle sıraladı:

"Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü olarak araç kullanmak, aşırı hızla araç kullanmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve hatalı şekilde veya yasak olan yerlere park etmek." 

"İLK 10 AYDA ÖLÜ SAYISI 1883 OLDU!’’

Trafik Başkanlığı verilerine göre, yılın ilk 10 ayında trafik kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 1883 oldu. Yine yılın ilk 10 ayında 11 milyon 699 bin 501' i araç plakasına, 2 milyon 817 bin 487' si araç sürücüsüne olmak üzere toplam 14 milyon 533 bin 114 trafik cezası kesildi. Bunlardan 142 bin 797' si ise alkollü araç kullanmak suçundan ceza aldı.

*

Trafikte 4, 5 Milyon Araç SİGORTASIZ!...

Resmî sayılara göre 23 milyon 200 bin aracın trafiğe kayıtlı olduğu Türkiye' de, 4, 5 milyonu aşkın aracın zorunlu trafik sigortası bulunmuyor.

        Muhtelif haber ajanslarına düşen bilgilere göre, 23 milyonun üzerindeki akan trafikte, 5 milyona yakın, adeta pimi çekilmiş bomba gibi gezen sigortasız araç bulunuyor!

        Bunlarla ilgili olarak normalde hiçbir işlem yapılamıyor! Ancak çevirmeye takılırlarsa o zaman durum ortaya çıkıyor.

        Bu gibi araçlara yazılacak cezalar ise, arabayı satsa dahi ödeyemeyecek durumda olanlar bilhassa dikkati çekiyor!

        Bu şekilde sigorta kaydı bulunmayan araçların verdikleri en büyük sıkıntı ise, sebep oldukları kazalarda bilhassa, karşı tarafın olağanüstü mağduriyete uğramalarıdır! Çünkü böyle araçların sebep oldukları kazalarda, kaza yapan ceketini alıp çıkınca, bi hesapta iş bitiyor!   

        Son bilgilere göre yurdumuzda en çok sigortasız araç Şanlıurfa İlimizde bulunuyor! Trafiğe kayıtlı 253 bin 846 araçtan % 40, 05’ inin zorunlu trafik sigortası bulunmuyor. Bunu Ardahan İli % 36, 13 ve üçüncü olarak ta Kilis % 34, 37 ile takip ediyor.

        Bu arada en çok sigortalı araç bulunan ilimiz ise Trabzon olup, mevcut 206 bin 30 aracın % 91’ inin trafik sigortası bulunuyor.

        Yine 2 milyon 123 bin 273 aracın bulunduğu Ankara’ daki durum % 89, 49’ unun trafik sigortası var. İstanbul’ daki son durum ise, sürücülerin % 12, 1’ i trafik sigortası yaptırmaya gerek görmemiş bulunuyor!

*

TRAFİK CEZALARI, TRAFİK GÜVENLİĞİNE HARCANMALIDIR!

SON 10 YIL TRAFİK CEZALARININ ÜLKEMİZE MALİYETİ 73 MİLYAR DOLAR

Dr. Müh. Suat SARI. (15 Kasım 2020).

Son 10 yılda trafik kazalarında 88.415 kişi öldü, 2 milyon 778 bin kişi yaralandı. , yaralılardan engelli olarak hayatını sürdüren yaklaşık 400 bin engellimiz var.

İçişleri Bakanı, 2019 yılında trafik kazalarının ülkemize ekonomik maliyetini 55 milyar TL olarak açıkladı. Bu ise 7.3 milyar dolar demek, Yani son 10 yılda TÜRKİYE’ de ki trafik kazalarının ekonomik maliyeti 73 milyar dolar.

Hükümet ise 2020 bütçesinde oluşacak açıkların vergi ve cezalarla kapatılmasını amaçlıyor.

Örneğin idari, trafik gibi para cezalarından bu yıl 13,7 milyar lira, 2021’de 15,3 milyar lira, 2022’ de de 16,8 milyar lira gelir bekleniyor.

Son 5 yılda vatandaşa 14 milyar lira trafik cezası kesildi.

Gelişmiş ülkeler trafik cezalarından gelen tutarların büyük bir bölümünü trafik güvenliğine harcıyor. Bununla ilgili başta anaokulları ve ilköğretim okullarına ve yerel yönetimlere trafik eğitim bütçesi gönderiyor. Bununla ilgili öğretmenler yetiştiriyorlar.

Ne yazık ki depremden alınan vergilerin ve trafik cezalarından alınan bedellerin nereye harcandığını bilmiyoruz. Bununla ilgili halkın bilgi alma hakkı engelleniyor.

2000 yılından itibaren toplanan 37 milyar dolar deprem vergisi, İstanbul’ un kentsel dönüşümüne harcansaydı, İstanbul’da riskli bina kalmayacaktı. Trafik cezalarından toplanan bedeller, trafik güvenliğine harcansaydı bugünkü ölü ve yaralı sayısı en az %50 azalırdı.

Yanı sıra bu katliam, kader olarak algılanmaya devam ediliyor. Duble yol veya otoyol yapmakla bu kazalar önlenemez. Tek yol eğitimdir.

 

Not: Bu yazı Oktay Ağabeyimizin bizlere çocukları tarafından ulaştırılan son yazısıdır. Her zaman bir görev bilinciyle çalışan, dikkatli ve titiz bir insan olan ağabeyimizi böylelikle bir kere daha yâd ediyoruz. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net