29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
MÜLAKATI KALDIRIN
06 Ocak 2021 Çarşamba Bu yazı 14074 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İşsizlik oranlarının her gün daha da yükseldiği bu günlerde torpilin yoksa bir işe girmenin ne denli zor olduğunu şu günlerde iş arayan gençlerimiz ve aileleri gayet iyi bilmektedirler. KPSS de iyi bir puanı olduğu halde hükümete yakın kaynaklardan torpil bulamadığı, tanıdığı olmadığı için umutlarını yitirerek kıyıda köşede çaresiz bir şekilde bekleşmektedirler.

İşe girecek gençlerimiz KPSS imtihanlarına büyük bir heyecanla yüksek puan alalım diye çalışıyorlar. Bir yandan da uygulanan mülakatın (sözlü imtihan) olması herkesi kara kara düşünmektedirler.  Bu yüzdende umutları kırılıp heyecanlarını yitirmektedirler.

Ecevit’i seversiniz sevmezsiniz. Allah’ım gani gani rahmet eylesin. Fakirin fukaranın çalışkan çocukları onun zamanında işe girdiler. Devlet dairelerine en kaliteli memur ve çalışanlar Ecevit zamanında alınmıştır. O zamanlar alınan memurlarla beraber Milli Eğitimde çalışma fırsatı bulduğum için gerçekten çok şanslıyım. Alınan memurların ne kadar becerikli, ne kadar işe yaradıklarını çok iyi biliyorum. Çünkü KPSS de aldıkları puan sırasına göre işe giriyor, mülakat genellikle uygulanmıyor, torpil genellikle işlemiyordu.

Ecevit zamanında devletin tüm kademelerindeki atamalarda liyakate göre yapıldığından atandıkları koltukları doldurup, görevlerinin hakkını veriyorlardı. Amiri de, memuru da, odacısı, çöpçüsü de gayet kaliteli ve çalıştıkları her konunun hakkını fazlasıyla veriyorlardı.

Kul hakkı yemek kötü, yanlış, günah, vebalı hem bu dünyada, hem öbür dünyada sorgusu sorulacak günahlardandır.

Ülkemizi yöneten belli bir görüşü temsil ederek iş başına gelen siyasi iktidarlar göreve geldiklerinden itibaren ülkeyi eşit bir şekilde kucaklamak zorundadırlar.  Uyguladıkları yöntem ve yollar başka olsa da vatandaşlarımız arasındaki yaklaşımları hepsini eşit şekilde olmalıdır.

Yandaşlara farklı, başka görüşlere farklı yaklaşmak ileriki dönemde iç barışın tehlikeye girip bozulmasına da neden olabilir. Böyle olunca da Allah korusun ilerde daha büyük sorunlar yaşayabiliriz. 

Hangi görüş ve düşüncede olursak olalım bu ülkede yaşayan tüm gençler bizim geleceğimizdir. Gelin bir iyilik edelim işe alımlarda istisna görevler hariç mülakatı (Sözlü sınav)  kaldıralım. Varsın çalışan gençlerimiz kim ve hangi görüşten olursa olsun işe girsinler. O zaman göreceksiniz devlet dairelerimiz daha bilgili, becerikli ve donanımlı çalışanlarla dolacağından devletin tüm çalışan çarkları daha düzgün ve ahenkli çalışacaktır.

İşe alımlarda mülakat adı altında yaptığımız kayırmacılıkla haklı olan birini ömür boyu süründürürken, hakkı olmayan birini de ömür boyu varlık ve bolluk içinde yaşamasına sebep olduğunuzu unutmayınız. Bu yapılan haksızlığa maruz kalanlar sadece kendileri olmayıp bakmakla yükümlü olduğu ana baba ve çocuklarını da düşünürsek inanın bu torpili yaparak işe alımları yapanların ne bu dünyada nede öbür dünyada bunun vebalinden kurtulamayacaklarını bilmeleri gerekir.

Bu kayırmacılığı yaptıktan sonra yüz kere hacca gitsen, hiç cumalarını kaçırmasan. Hiçbir namazını kazaya bırakmasan, kurbanlar kessen, zekâtlar versen yediğin kul hakkının azabından kurtulamazsın.

Çünkü dinimizin temeli doğruluk, düzgünlük ve kul hakkı yememektir

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
HAYATİ KESKİN  -  06-01-2021 - 15:12
Hak hukuk adaletten sapmayan bir sistem olmalı. İşe girecekler hakkıyla alın teriyle bilgisiyle girmeli. Dayısı olan memur oluyor garibablar ünüversiteyi birincilikle bitirseler bile işe giremiyorlar. Yazık bu gençlere. Torpili olmayan boşta adamı olan işte. bu sistem değişmeli. Sayın müdürüm bahsettiğiniz gibi mülakat kalkmalı hak eden işe girmeli. ağzına sağlık. teşekkür ederim. selamve saygılar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net