29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Venüs'ten
18 Ocak 2021 Pazartesi Bu yazı 10677 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Merhaba dostlar,

Önceki yazımızda cilt bakımın önemi, faydaları ve gerekliliği üzerinde durduk. Bugünkü yazımız, cildimizi tanımak ve analiz edilmesi üzerine olacaktır.

Bilindiği gibi vücudumuzun %70’i sudan oluşur. Bu miktarın %13’ü “epidermis” dediğimiz derinin dış tabakasında bulunur. Deri; su emen (hidrofil) bir kumaş olduğu kadar vücuttan terleme yoluyla yağ asitlerinin, diğer asitlerin, suda eriyebilen diğer mineral ve maddelerin atıldığı bir organımızdır. Bu maddelerin atılması insanoğlu için doğal bir korumadır aslında. Vücut; dış etmenlerden, kötü hava koşullarından, virüs ve bakterilerin deri yoluyla nüfuz etmesinden korunmuş olur. İnsan cildinin olması gereken pH değeri 4,2-6 arasındadır ve bu da cildin eser miktarda  asidik özellik göstermesi gerektiği anlamına gelir. Fakat zaman geçtikçe bakımı ve temizliği yapılmayan cildin asit dengesi bazik özellik göstermeye başlar. Buradan anlaşılacağı üzere sabun, kolonya ve pandemi günlerinde sık kullandığımız dezenfektanlar da bazik özellikte olduğu için cildimiz açısından olumsuz etki yapanlar arasında yer alır.

Cilt bakımı için öncelikli olarak cildimizi tanımak gerekir demiştik. Kısa bilgiler ve maddeler halinde sıralamaya başlayabiliriz:

1-      NORMAL CİLT: Cilt; küçük gözenekli, kadife yumuşaklığında kaygandır. Kan dolaşımı iyi, duru, gergin ve hassasiyeti çok düşüktür. Ne çok yağlı ne de kurudur. Komedonlara (siyah noktalar), pul pul dökülmelere ve sivilcelere rastlanmaz. Gözenekler görülemeyecek derecede sıkıdır. Yağ ve ter bezleri güzel çalışır ve koruyucu tabaka oluşmuştur. Özel problemleri yoktur fakat nadiren lekeler ve benekler oluşabilir. Bakım yapıldığında rahatlıkla giderilebilecek durumlardır. Tazeliğinin ve görünümünün korunması için genç yaşlardan itibaren düzenli bakım yapılması gerekir. Bu, yapılmadığında kuruma eğilimi gösterir.

2-      KARMA CİLT: Yüzün T bölgesi olarak bilinen “alın, burun, çene” kısmı yanaklara göre farklı özellik gösterir. Normal ciltle karma cildi bu yüzden karıştırmamak gerekir. Cildin bir kısmı kuru iken bir kısmı yağlı özellik gösterir. Özellikle yanaklar normal veya kuru iken; T bölgesi yağlıdır. Yine yağlı olan bu bölgelerde komedon ve sivilce görülebilir. Karma ciltlere yapılan bakımda amaç; gözenekleri sıkıştırmak, oluşabilecek komedonların ve yağlanmanın önüne geçmek, yanaklardaki kurumayı nemlendirerek gidermektir.

3-       KURU CİLT: Nem ve yağ oranı çok düşüktür. Kaşıntı hissi vermesi olasıdır. Cilt; parlaklığını kaybetmiş, mat bir görünüme sahiptir. Pul pul dökülmeye, damar genişlemesine ve çatlamaya açıktır. Aşırı soğuk ve sıcak havalara, sert rüzgarlara ve güneş ışınlarına karşı hassastır. Nem oranının çok düşük olmasından kaynaklı gerginlik hissi verir. Genellikle yanaklarda ve burun çevresinde görülür. Yıkama esnasında kızarıklar ve lekeler oluşabildiği için her kuru cilt için aynı zamanda “hassas cilt” de diyebiliriz. Daha çok 30 yaş üzeri kişilerde görülen bu cilt için genç yaşlarda düzenli bakım yaptırmak kırışıklıkların azaltılmasında büyük rol oynar.

4-      YAĞLI CİLT: Solgun, sarı renkli fakat parlak bir yüzey görünümü vardır. Kan dolaşımı zayıftır ve kılcal damarlar görülmez. Yağ bezleri fazla çalıştığı için cilt yağlıdır. Dokunulduğunda kuruluk ve pürüz hissedilir. Özellikle T bölgesi gözenekleri kalındır. Salgılanan fazla yağlar, normal kimyasal özellikte olmadığı için cildin asidik özellikteki koruma tabakasına zarar verir. Genellikle hassas olmayan yağlı ciltlerde kırışıklık oluşma ihtimali de azdır. Yağlı ciltler de kendi içinde; kuru (nemsiz) yağlı cilt, problemli yağlı cilt, problemsiz yağlı cilt, hassas yağlı cilt gibi alt dallara ayrılır. Bu ciltlere ancak bir uzman doğru teşhis koyup doğru bakımı uygulayabilir. Bir tanesini ele alalım ve örneklendirelim: Banyo sonrasında gerilme hissi, kuruluk, kaş ve dudaklarda kepeklenme, iki parmağınızla yanağınızı gerdirdiğinizde paralel çizgiler halinde kırışıklılar görüyorsanız bu “kuru-yağlı cilt”e sahipsiziniz demektir.

Yağlı cildin en büyük sorunu “akne (sivilce)” oluşumudur ki, bu çok detaylı bir konu olup başlı başına ayrı bir yazı olarak ele almak gerektirir.

5-      OLGUN (ATROFİK/YAŞLI) CİLT: Yaştan kaynaklı metabolizma yavaştır. Buna bağlı olarak; hücre yenilenme hızı düşüktür. Azalan su tutma kabiliyetinden dolayı nemsiz ve yağ salgısı azdır. Cilt elastikiyetini kaybederken epidermis de zayıflamıştır. Cilt yüzeyi; kuru, solgun ve pürüzlüdür. Bağ dokuları gevşektir ve cilt deformasyonu fazla olduğu için kırışıklıklar da fazladır. Bakımı ise daha çok; cildin nem tutmasını sağlayıcı, hücre yenilenmesini destekleyen, kırışıkları engelleyici, besleyici ve koruyucu şekildedir.

6-      HASSAS (KUPEROZLU) CİLT: Hassas ciltler çok çabuk tahriş olmakla bilinir. Epidermis ince, deri gergin, kılcal damarlar gözle görülür şekilde ve yüzeye yakındır. Çok sıcak ve soğuk havalar, güneş ışınları gibi dış etkenlerle birlikte; kahve, alkol, sigara tüketimi de ciltte tahrişe sebep etkenlerdir. Psikolojik etkenler dahi cilt üzerinde etkisini hemen gösterebilir. Hassasiyeti azaltıcı ve tahrişlerden koruyucu bakım yaptırmak mümkündür. İlaveten kılcal damar problemi de yine bakım yapılarak azaltılabilir.

Burada genel başlıklar halinde verdiğimiz cilt tipleri bununla sınırlı değildir. Bakımı yapılacak olan cildin iyi teşhisi çok önemlidir. Kulaktan dolma bilgileri tatbik etmekten lütfen kaçının! Zira, uzman eşliğinde yapılmayan yanlış uygulamalar, cildinize fayda yerine zarar verebileceği gibi belki de tıbbi müdahaleyi bile gerektirebilir. Önümüzdeki günlerde cilt bakımı için yapılan uygulamalarla ilgili yazmayı planlıyorum. Cilt bakımı ile ilgili aklınıza gelen her şeyi sormak istediğinizde e-posta adresimden bana ulaşabilirsiniz.

meryemd.avci@gmail.com

 Hoşça ve sevgiyle kalın…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yeşim ALTIN  -  18-01-2021 - 11:38
Benim canım arkadaşım başarılarının devamını diliyorum ❤
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net