07 Mart 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Bazı kısıtlamalara tabiyiz
Bazı kısıtlamalara tabiyiz
Eczanelerin Mesai Saatleri Düzenlendi
Eczanelerin Mesai Saatleri Düzenlendi
Bozlağın Altın Sesi Anılacak
Bozlağın Altın Sesi Anılacak
Kırıkkale Büyük Anadoluspor'a Sürpriz Ziyaret
Kırıkkale Büyük Anadoluspor'a Sürpriz Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
En Rahat Meslek
18 Ocak 2021 Pazartesi Bu yazı 3379 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Günümüz dünyası herşeyini şüphesiz  öğretmenlere borçlu olduğunu bilir aslında. Gerçi bunu aklı selim herkes bilir de. Bu yazımızda öğretmenlerimizin öneminden, vazgeçilmezliğinden bahsedecek değiliz.

Geçen hafta kendine köşe yazarı diyen bir kadın gazeteci televizyon programında “öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı” diye densiz bir ifade de bulundu. Her gün televizyon programlarına çıkarak sözde her şeyden anladığını zanneden bu tarz kişiler hiç gündemimizde olmayan konuları konuşup bizleri ülkenin gerçek gündeminden uzaklaştırmaktan başka bir işe de yaramazlar.

Bu tip insanlar kendilerini çok önemser, her dönemin adamı olurlar. İktidarlara yaranmak için her dönem takla atmaktan da geri durmazlar.

Dünyanın en rahat işi herhalde asıl oturdukları yerden sadece yalakalık yaparak “gazeteci” kimliğini taşıdığına inanmaktır.

Oysa ki bütün eğitimciler ve eğitim uzmanları bilirler ki uzaktan eğitimde öğretmenlik yapmak, yüz yüze eğitimdekinden çok daha zor ve yıpratıcı. Okulların açılmasını en çok isteyenlerde öğretmenlerdir. Öğretmenlerin rahat ettiklerini söyleyenlere ne demek lazım.

Rahata alışan herhalde Gebze’de deprem sırasında öğrencilerini tahliye etmek için çabalarken kalbine yenilen Murat öğretmendi.

Batman’da daha 22’sinde şehit düşen Aybüke öğretmen en rahat mesleği olduğunu biliyordu.

Memleketin çocuklarına ışık olmak için ülkenin bir ucunda görevini yaparken Tunceli’de PKK tarafından kaçırılarak şehit edilen Necmettin öğretmende rahata alışmıştı.

Rahata  alıştı denilen öğretmen babası hastanede yatarken hastane bahçesinde tabletle ders anlatan öğretmendir.

Aldığı düşük ücretlere, söz verildiği halde 3600 ek göstergesi çıkarılmamasına rağmen dün sınıfta bugün bilgisayar başında, tabletle ders anlatan öğretmendir.

Kalabalık sınıfa rağmen bilgisayar başında ilkokul birinci sınıf öğrencilerine “el-ela-lale” diye okuma yazma öğretmeye çalışan Ayşe öğretmende rahata alışmıştır.

Bilgisayar başında günde yedi saaat ders anlatan, gece gündüz demeden whatsapp gruplarında öğrencilere ve velilerin lüzumlu lüzumsuz sorularına cevap verme sabrı gösteren öğretmen çok rahattır.

Normal eğitim öğretim döneminde de derse girmek aslında işin en kolay kısmıdır. Sınav, quiz hazırlama, sınav kağıdı okuma, ödev okuma, not girişi, veli toplantıları, idari toplantılar, eğitimler, seminerler, çocukların anne babalarının yetmediği yerde destekçileri, okulda nöbetçileri, psikologları mesai saati olmayan bir yaşam biçimidir öğretmenlik.

Ama balık baştan kokar aslında “öğretmenler yatıyor” diyen anlayışın arkasına sığınanlar kendilerininde bulundukları yeri öğretmenlere borçlu olduklarını unutmamaları gerekir

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Mart 2021 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net